Нова власт, ново начало, но при ЦСКА-София отново не всичко е добре подредено и това води до буци в стомаха за привърженици на клуба. След многото хвалби за игровия прогрес на армейците, който се дължи изцяло на Томислав Стипич, на новите червени кормчии Орманджиев и Филипов не може да им се спести истината за странния и бавен начин на селекциониране на играчи. И то при положение, че разполагат със сериозни за българския стандарт средства.
ЦСКА-София форсира преговорите с нов нападател, урежда го за „армейското“ дерби
В този контекст най-големият грях на армейското ръководство е, че не успя да убеди безспорния капацитет в тази област Методи Томанов да се завърне в клуба на сърцето си. Освен неналичието на размах в пазарните действия на ЦСКА-София заради липсата на уверен и опитен спортен директор, на някого от водещите служители на клуба му минава през ума, че свободният агент Атанас Илиев може да вдигне класата на тима в нападение. Това е почти толкова несериозно, колкото и фактическата ситуация грандът на грандовете в българския футбол да е без централен нападател в първите два кръга на шампионата. А, ако все пак треньорът изключи варианта да играе без класически голаджия, възможностите му се ограничават до резервата в Хебър Марк-Емилио Папазов и Йоан Борносузов, който все още не е играл мъжки футбол.
Тази ситуация поразително напомня на съдбата на Саша Илич да води подготовка с тарани от калибъра на Радослав Живков и Калоян Кръстев, като вторият дори беше титуляр в няколко от първите двубоя на Сале начело на червените. А, че добри български футболисти почти няма, ние си знаем.
Но, за да е още по-зле всичко футболно във финансово стабилната ера на Ганчеви, по тяхно време на „Армията“ бяха генерирани толкова трансферни провали, че в името на нормалното кръвно на феновете е по-добре да споменем само няколко нападатели. Като например Укра, яловите Отабор и Вилдсхут, хронично контузения Бамба, демотивирания Естрада, безполезния Фаетон и приключилите за сериозния футбол Асприля и Каранга. ЦСКА-София беше пансион за мнозина и дори тези, които имаха добри показатели и бяха продадени, като Назон и Али Coy, в последна сметка не заиграха в силния европейски футбол. А в Турция и Русия.
Цялата тази посредственост на „Българска армия“ върлуваше поради липсата на визия и качествен спортен директор. Показателно бе също, че преди две години армейците взеха перманентно бледнеещия Станислав Шопов, а синият им вечен съперник вече разполагаше с много ефективен футболист на позицията на атакуващия халф – Филип Кръстев.
Настоящото управление пък внедрява в селекционния процес криворазбран патриотизъм, гледайки към български футболисти, които нямат ниво за ЦСКА-София. Истината е, че за да бъде преборен Лудогорец някога, са необходими няколко класни чужденци и добра треньорска работа във всички аспекти. Включително в интегрирането на талантливи младоци като Георги Чорбаджийски, Илиан Антонов и Петко Панайотов, които трябва да грабнат шанса си, ако искат да са новите Бербатов, Стилиян Петров и Мартин Петров.
Ефикасно изпълнение на плана за окупиране на върха у нас с настоящата размита спортно-техническа структура трудно ще се получи. Извън образците от миналото, дуото Орманджиев-Филипов може да вземе пример от Ботев Пд, където очевидно играта и резултатите се подобриха след назначаването на работещи в синхрон и качествени спортен директор и старши треньор. Уточнението за качество е много важно! Защото, когато разгледаме биографията на главния скаут на ЦСКА-София – Иван Славов, виждаме трудов стаж в клубове, борили се за оцеляване, и хаотичния проект, помещаващ се в Бистрица. И въпреки че първите впечатления от водещите трансфери на Дюлгеров и Делова са добри, директорите в ЦСКА-София нямат право на фундаментални структурни и кадрови грешки. А само на време за изпълнение на целите. Досущ като ситуацията на Стипич, който оттук насетне ще мери приказките си за очакваното крайно класиране на отбора. На него обаче на този етап не може да му се търси отговорност за крайния продукт. Защото и срещу Хебър се видя, че има остър дефицит на класа в завършващата фаза.
Петър Здравков/ „Тема спорт“
Патрик Витанов: ЦСКА върви в правилната посока! При Стипич има разлика в обстановката