Най-много 300 човека на мачовете от елита у нас

0
- -

Министърът на младежта и спорта Красен Кралев утвърди указанията за прилагане на противоепидемичните мерки, както и концепция и насоки за възобновяването на тренировъчния и състезателен процес в професионалния футбол. Ето и най-интересните точки.

Стадионите в Първа лига ще бъдат разделени на 3 зони – Зона 1 – вътрешност, Зона
2 – трибуни, Зона 3 – външна част. „Вътрешността“ включва всички зони с лица, които са нужни за провеждането на двубоя – от футболисти, през треньори и съдии, до журналисти. „Трибуни“ пък са не само седалките, а и ВИП-а, както и журналистичиските ложи. „Външната част“ са всички зони на територията на базата на клуба-домакин.

Максималният брой присъстващи на футболен мач в един и същ момент е 300 човека, от които медиите са само с 10 места. Запалянковци обаче не се допускат.

Във всяка една зона може да има по 100 човека, но няма как в една да има 150, а в друга – 50.

Отборите трябва да пристигат с повече транспортни средства на стадиона, за да може да има 1.5 метра между физическите лица. Футболистите на домакините могат да пътуват с личните си коли, но по един в автомобил. Двата отбора не бива да се засичат при пристигане на стадиона, както и да използват различни маршрути към съблекалните. Времето, прекарано в тях, пък трябва да бъде сведено до минимум. В съблекалните ще са задължителни и маски.

При излизане на терена, в тунела всички трябва да са подредени по шахматен принцип. На терена ще се излиза без придружаващи деца, без талисмани, а отборните снимки са забранени, както и ръкостисканията и поздравите. Традиционното надъхване преди мач – чрез събиране в кръг, също вече няма да може да се прави.

Всички, освен футболистите, трябва да носят маски, а момчетата, които връщат топките, трябва да ги дезинфекцират. След мачовете се препоръчва къпане вкъщи или по един в съблекалня.

Всеки клуб трябва да има офицер по хигиената, както и по-голям брой хигиенисти. Преди мачовете офицерът ще трябва да посети хотела и да огледа всички детайли. Копчетата на асансьорите и парапетите не трябва да се докосват.