От време на време Гугъл ни препоръчва да прочетем кои са 10-те най-опасни професии или пък най-лишените от стрес работи, а също така и най-високоплатените постове. Тук пък ще ви ориентираме към най-несигурната работа – треньор на ЦСКА-София.
Проучване на „Мач Телеграф“ показа, че „червените“ най-често сменят наставниците си, като те остават на поста си средно по 140 дни, като са дадени данните за последните пет години. Така излиза, че треньорите се задържат на поста си по-малко от 5 месеца. Тук не са включени специалистите, които са обявени като временен вариант.
За пет години Гриша Ганчев е направил 13 треньорски смени, като цикълът започна през 2019 години с Нестор Ел Маестро и сега той пак е на смяна. Що се отнася до бройката мачове Саша Илич е номер 1, като е водил тима в 44 двубоя във всички турнири. Единственият, стигнал близо до тази стойност, е Стойчо Младенов с 39 двубоя. При останалите нито един дори не е покорил кота „20″, с изключение на сегашния Нестор с 21. В този период Любо Пенев има две назначения, които са отрязъци от 14 и 15 двубоя.
Девет са отборите, които са били в елита неизменно през последните пет сезона, като сред тях на второ място по кратък престой са специалистите в Лудогорец, оцеляващи средно по 182 дни или половин година. Словенецът Анте Шимунджа е водил тима в 57 двубоя, сред които е незабравимият успех над Рома с 2:1. В този период две назначения има Станислав Генчев.
В Ботев Пд и Ботев Враца въртят наставниците средно на 203 дни. „Канарчетата“ са заложили пет пъти на чужденци – Азрудин Валентич, Бруно Балтазар, Желко Копич, Желко Петрович и сега Душан Керкез. Валентич е рекордьорът в този период с 54 срещи на сметката си. Тук пък сме свидетели и на една изключително интересна ситуация – Ники Митов бе назначен на 19 август 2019 година за треньор, но феновете саботираха първото занимание и няколко часа по-късно той бе сменен. Станислав Генчев, за когото „канарчетата“ се бориха няколко месеца, пък изкара едва шест мача, като не спечели нито един от тях. Интересно е, че в изследвания период Ботев има толкова постоянни треньори, колкото и временни. Сред тях са Петър Пенчев, Георги Онов, Ферейра, Стефан Стоянов, Ованесян.
Въпреки слабото представяне в последните години, Левски доста по-рядко прибягва до треньорски смени – прави ги средно на 228 дни. Няма съмнение, че най-впечатляващо и времево, и във всяко друго отношение, е присъствието на Мъри Стоилов, който води тима в 62 двубоя. Ники Костов пък може да задмине Петър Хубчев, който е единственият, достигнал кота „30“.
Два клуба, които са коренно различни като начин на управление – Берое и Славия – пък сменят треньорите си с еднаква честота – на 261 дни. Много е интересна ситуацията при „белите“ през последните 5 години, като при общо 7 назначения, три пъти отборът е воден от Златомир Загорчич, който и в момента е начело. Заги влезе в настоящия период, почвайки през май 2017 година и стигайки до септември 2020. Във втория си период сърбинът, донесъл единствения трофей на Славия в последния четвърт век, води тима в 74 мача, което е второто най-добро постижение в Първа лига от началото на 2019 година до днес. Всички останали треньори имат периферна роля на „Овча купел“. Иван Колев, Хосе Мария Бакеро и Ангел Славков нямат и по 10 мача, докато Тарханов поне стига 19.
В Берое пък има известен баланс между отделните треньори и няма определен доминатор. Димитър Димитров все пак е номер 1 с 46 двубоя, но Николай Киров, Петър Хубчев и Петър Колев почти стигат 30 мача.
Управлението на Христо Крушарски пък донесе много повече солидност на треньорския пост, отколкото при предишните собственици. За пет години Локо имаше едва трима наставници – Бруно Акрапович, който започна октомври 2017 година и изкара до ноември 2020 година. След това Тунчев води Локо в 54 двубоя, а до момента Алексадър Томаш има 65.
Черно море пък е единственият отбор, който за тези пет години е бил воден от един специалист – Илиан Илиев, което значи, че има пълния мандат от 1825 дни. По този показател новият национален селекционер се равнява на специалисти като Чоло Симеоне, Юрген Клоп и Пеп Гуардиопа.