Най-скъпият средняк

0
liam kupar
Снимка: cska.bg
- -

„Трябват ни лидери. Лидер се раждаш. Искам да видя хора, които… Това е химия, няма как да го обясня“. Тези думи бяха част от първото интервю на Александър Томаш като треньор на ЦСКА-София след загубата с 0:1 от Ботев Пловдив на 30 август. Родният специалист пое армейците в изключително тежка ситуация и трябваше да се справя както с огромните спортно-технически дефицити, така и с дълбоките психологически проблеми в състава. И опита с един куршум да убие два заека, като настоя за привличането на опитния боец Лиъм Купър. Дългогодишен капитан на легендарен клуб като Лийдс, с 66 участия в едно от най-силните първенства в света – Висшата лига и още над 200 в Чемпиъншип, включително под ръководството на лудия гений Марсело Биелса. На хартия изглеждаше, че привличането на 33-годишния бивш шотландски национал може да разреши много от тревогите на ЦСКА-София – от една страна разполага с безспорни лидерски качества, които никой друг в състава не притежава, а от друга трябваше да е една от ракетите-носители на новия стил, налаган от Томаш с продължително задържане на топката, много подавания и изнасяне от защитата.

Затова и от Борисовата градина се съгласиха да покрият внушителната за досегашните стандарти в клуба годишна заплата в размер на 650 000 евро (близо 55 000 евро месечно), срещу която футболист от такъв калибър и с подобна визитка би се съгласил за първи път в кариерата си да напусне Англия и да заиграе у нас. Още тогава възникнаха въпроси дали толкова високи разходи не са неоправдани за играч, който е преминал зенита на кариерата си и се е оказал ненужен във второто ниво на английския футбол. Но сериозното име, което Купър си беше изградил на Острова, най-вече заради силния си характер и впечатляващ колективизъм, работеха в негова полза и дори създадоха еуфория около пристигането му в ЦСКА-София.

Беше ясно, че Купър ще се нуждае от време за адаптация и навлизане във форма, защото за първи път излиза в чужбина и цяло лято се е готвил индивидуално. Но още в третия му мач с червената фланелка треньорът Томаш насочи всички погледи върху него. Купър дебютира на „Тича“ срещу Черно море и макар да имаше грешни отигравания, влезе в битката и показа завидно самочувствие при владеенето на топката. В следващия двубой със Септември остана на терена само 24 минути преди да получи удар, който предизвика разкъсване на мускулни влакна. Заради болката шотландецът изобщо не тренира в паузата за националните отбори, но стисна зъби и излезе на инжекции срещу Левски. А Томаш подсили драматизма на ситуацията и му даде капитанската лента след едва 114 минути с червения екип, отнемайки я от каращия шести сезон в клуба Густаво Бусато.

Само в рамките на 23 минути Купър първо извърши грубо нарушение след неразбирателство с Бусато, за което сините имаха сериозни претенции за червен картон, а след това позволи да бъде преодолян като малка гара и надбяган от иначе бавния Алекс Колев, уцелил греда. Но заради физическото си неразположение и показаното мъжество защитникът отново беше оправдан и се очакваше в следващите мачове да демонстрира истинското си лице.

Това обаче така и не се случва, или просто легендата на Лийдс вече е много далеч от футболиста, който е бил във Висшата лига под ръководството на Марсело Биелса преди няколко сезона. Непохватен, тромав, бавен, неустойчив в единоборствата, неубедителен на втория етаж, колеблив с топка в крака. Това получи ЦСКА-София за близо 55 000 евро на месец през есента от Лиъм Купър. Почти няма мач, в който партньорът му в центъра на защитата Лумбард Делова да не е показал отчетливо по-високо ниво от шотландеца, който играе на средно за родните стандарти равнище. И спрямо възнаграждението си, любимецът на Йоркшир може да бъде обявен за най-скъпия средняк в историята на ЦСКА-София. Почти няма мач, в който шотландецът да не допусне груба грешка, която да доведе до положение за съперника или да не бъде преодолян елементарно от противников нападател. Най-тежко закопа съотборниците си на „Лаута“ срещу Локо Пд (2:2), когато първо направи дузпа за първия гол на смърфовете в наглед безобидна ситуация, а след това бе тотално дезориентиран при второто им попадение.

Купър взе участие в общо 13 мача във всички турнири през есента, като в тях ЦСКА-София допусна 14 попадения и запази мрежата си суха едва 4 пъти. Шотландецът не само не заздрави отбраната на армейците, но е и една от сериозните пробойни в нея.

Факт е, че последните двубои, в които тимът се връща след изоставане от два гола, говорят за подобряване на колектива и духа в съблекалнята и е логично един от отговорните за това да е капитанът Купър. Но не можем да сме сигурни колко точно е голяма ролята на защитника за това. А дори и да е 100-процентова – шотландецът на първо място е футболист, а не психолог. В червения щаб има подобна длъжност, изпълнявана от Полина Хаджиянкова. Освен това, за да си лидер, дори не е нужно да играеш, като пример за това е Димитър Евтимов. Но дори и част от огромната заплата на Купър да е инвестирана в него заради менталните му качества, то като защитник той по никакъв начин не я оправдава. Достатъчно е да се каже, че в Левски Ноа Сонко Сундберг прибираше 6000 евро месечно и дори не е нужно да се разсъждава какви защитници можеше да си осигури ЦСКА-София срещу възнаграждението на „шотландския боец“…

Мартин Костадинов/ „Тема спорт“