ЦСКА-София и Лудогорец печелят мъчително мачовете си от началото на сезона, като всеки си има свой определен подход. „Армейците“ го правят с малки крачки от по 1:0, докато на разградчани или се налага да обръщат съперника, или да изтръгват успеха в края. Въпреки тази несигурност, в 70-75 процента от мачовете на претендентите за титлата те са загубили точки в рекордно малко срещи от началото на сезона. „Червените“ не са спечелили само 5 от 24-те си двубоя, докато Лудогорец е стъпил накриво в седем от мачовете си. Така за 48 срещи двата претендента за трофея са се разминали с успеха само в 12 случая.
За последно през сезон 2006/07 след 24-ия кръг първият и вторият в класирането са допуснали по-малко издънки в двубоите си. Тогава Левски е първи, като не е спечелил едва 4 от срещите си, докато подгласникът Локо София се е издънил само в един мач повече. Общо грешните стъпки са девет.
Само още в два случая, откакто Лудогорец е в елита, разградчани, пак ЦСКА-София и автентичният ЦСКА са толкова безмилостни към съперниците си. Точно в тези два сезона – 2011/12 и 2017/18 отборите водят до последно жестока битка за титлата. В първия сезон на „орлите“ в елита автентичният ЦСКА е лидер след 24-ия кръг с едва пет неспечелени мача, докато за Лудогорец те са седем. Шест години по-късно разградчани са по-напред на този етап с неспечелени 5 двубоя и седем от страна на ЦСКА-София.
Иначе в годините на хегемония на „орлите“, те са първи на тази фаза в 10 случая, а на два пъти са втори зад ЦСКА-София, като именно този сезон е единият случай. Пет пъти Левски е подгласник на разградчани на тази фаза от шампионата, веднъж в тази позиция е Литекс през сезон 2013/14 и един път Локо Пловдив през 2020/21. „Смърфовете“ си запазиха второто място и в крайното класиране, докато ловчанлии останаха трети.
Иначе най-често първите два тима не печелят двубоите си през 2015/16, когато Лудогорец го прави 10 пъти, а „сините“ – 12. Разградчани са с 14 победи, 8 равенства и две поражения, а за този слаб за стандартите на „орлите“ са отговорни португалецът Бруно Рибейро и впоследствие Едуард Ераносян.
Ако проследим съперничествата и преди влизането на Лудогорец, връщайки лентата до сезон 2006/07, то при двете последни титли на „сини“ и „червени“ двата отбора са на първите две места след 24 изиграни двубоя. Локо София е на втората позиция през сезон 2009/10 и както вече стана дума в най-категоричния сезон – 2006/07, когато Мъри Стоилов и неговите момчета потрошиха много рекорди.
Ако обаче се насочим към играта на фаворитите, то определено и ЦСКА-София, и Лудогорец имат огромни проблеми с надиграването на съперника. „Червените“ надвиха категорично единствено Берое, като първият път на „Армията“ бе доста по-изразително, също така Ботев Враца и Хебър. В почти всички останали случаи тимът на Саша Илич игра на сигурно, опитвайки се да надхитри, а не да надиграе опонента. Дори срещу съперници с по-ограничен ресурс „червените“ нямаха повече положения, но бяха много по-ефективни от всеки един друг тим. Играчи като Гарсес, Туфегджич, Линдсет, Кареасо, Морено са далеч по-натоварени в дефанзивен план, отколкото в съзидателен, но пък в крайна сметка може ли някой да съди Илич, след като планът му сработва и резултатите са налице. Самият сърбин достойно признава, че в много от мачовете отборът е закрилян от Бог и късмета. Иначе най-силният мач на „армейците“ бе срещу Лудогорец в Разград, но той пък бе загубен.
На старта на кампанията „орлите“ имаха няколко мача, с които лекота пречупиха съперниците си, но пък в този период изгубиха и част от точките си най-вече заради преразпределянето на силите в евротурнирите. До 10-ия кръг Лудогорец победи четири пъти съперниците си с три и повече гола разлика, създавайки положения като за двуцифрен резултат, а потърпевши бяха Септември, Спартак Варна, Пирин и Хебър. В следващите 14 срещи това обаче се случи само веднъж – срещу Берое./ „Мач Телеграф“