„Нефтохимик“ дължи на нефтената рафинерия колосална сума

0
neftonim
- -

 

 

Статията е от 1997 година. В нея се описват драматичните събития около ФК Нефтохимик и Нефтохим АД. Става въпрос и за една фирма, която се казваше Нефтохимик ООД. Чрез нея се осигуряваше част от финансирането на футболния клуб. Самата тя обаче бе натрупала дългове в размер на близо 1 милиард стари лева към комбината. ООД- то бе един от основните дистрибутори и доставчици на НХК. Договорът на дружеството с Нефтохим обаче бе прекратен през юли 1997 година.Вижте и самата статия, която е публикувана във вестник Капитал.

 

 

„Драмата около финансовите и производствените трусове в Нефтохим през последните седмици все повече започна да наподобява евтин водевил. Местният футболен бос Христо Порточанов и шефът на бюджетната комисия към парламента Йордан Цонев открито кръстосаха шпаги, след като директорският борд на рафинерията реши да отреже издръжката за ФК “Нефтохимик”.

Доставките от “Нефтохимик” ЕООД

То е създадено през 1994 г. с цел със стопанската си дейност да подпомага финансово футболния клуб “Нефтохимик”. В регистрацията на дружеството не е посочено кой е собственик на капитала, твърди шефът на бюджетната комисия Йордан Цонев. На практика излиза, че дружеството си е еднолична собственост на Порточанов, който е записан в регистрацията не като президент на футболния клуб, а като физическо лице, твърди източник от рафинерията. Според изпълнителния директор Стоян Иванов имало нередности и с регистрацията на футболния клуб, която е от 1986 г. За това е подаден сигнал до окръжната и Главната прокуратура.
Според Иванов към този момент “Нефтохимик” ЕООД вече има просрочени плащания с повече от 30 дни за 741 млн. лв., а на 30 юли е изтекъл падежът на задължение от 1 093 465 000 лв. Освен това дружеството отказвало да представя банкова гаранция по сделките. От 21 юли са спрени всички договори с това дружество. Решението е на директорския съвет, най-вероятно ще се пристъпи към събиране на вземанията по съдебен ред, съобщи шефът на рафинерията. През последните две години “Нефтохимик” ЕООД е един от основните дистрибутори на горива от бургаската рафинерия. Дружеството има голяма квота за дистрибуция на продукти на “Нефтохим”, но не е ясно по силата на какви критерии квотата е предоставена именно на него, пише в ревизионния акт. Най-вероятно една от причините е широката популярност на футболния бос в града и региона. Не по-малък принос, особено през миналата година, е имала и връзката му с Неделчев и с бившия МВР-шеф и кандидат-премиер Николай Добрев, която Порточанов открито афиширал.
През 1996 г. комбинатът е спонсорирал ФК “Нефтохимик” с 364 553 000 лв., равностойни на около 1 млн. щ.д., а към 31.05.97 г., за пет месеца, го е спонсорирал с други 1 118 000 000 лв., е посочено в ревизионния доклад. Според ревизора това е неправомерно, тъй като предприятието е на загуба и поради това няма право да дава нито субсидии на спортни организации, нито дарения. Обяснението на бившето ръководство и на Порточанов е, че в случая става въпрос за суми, които се плащат по договори за реклама, а не за спонсорство. Законността на разходите не променя обаче факта, че разточително се пилеят пари, когато комбинатът е във финансов колапс и не може да плаща задълженията си към бюджета. Обяснението за тази щедрост най-вероятно може да се обясни с факта, че членове на УС на Нефтохим същевременно са и членове на футболния клуб, което автоматически им осигурява 100-процентови премии заедно с футболистите от отбора, получаващи най-големите премии в българското първенство, е записал в доклада си ревизорът Жеков. Той уточнява обаче, че би следвало данните за седемцифрени премии да се потвърдят от ревизия на ФК “Нефтохимик”, която може да се извърши по искане на главния прокурор.
Още 1 913 883 000 лв. е изразходвал комбинатът за строителството на супермодерен футболен стадион, което е извън предмета на неговата дейност. Счетоводно стадионът се води по сметките на комбината, но през 1994 г. е предоставен за безвъзмездно ползване от ФК “Нефтохимик” за една година, след което договорът не е подновен и досега отношенията не са уредени. Футболният клуб не е плащал наем на комбината. Петнадесетте луксозни автомобила и други екстри са само екзотичен детайл към историята на срива на Нефтохим. „