0
botev plovdiv lokomotiv plovdiv 1
Снимка: facebook.com/botevplovdiv
- -

Днешното 119-о издание на пловдивското дерби за първенство идва при необичайни обстоятелства, пише „Мач Телеграф“. А именно само три дни, след като един от участниците в него – Ботев, е имал мач от европейските.клубни турнири. Историята помни само един такъв случай. И той е отпреди 31 години. Интересното е, че и тогава „канарчетата“ трябваше да мерят сили с гръцки гранд. И това бе Олимпиакос, чийто треньор по онова време беше Люпко Петрович. Второто съвпадение между тогава и сега е, че „канарчетата“ загубиха минимално международния си мач – през 1993-а с 2:3, а преди три дни с 1:2. Третата прилика е, че пловдивското дерби и тогава, и сега бе на Колежа. Разликата е, че загубата от гръцкия гранд преди малко повече от 3 десетилетия бе като домакин (двубоят с Олимпиакос бе на стадион „Пловдив“ на 15 септември 1993-а), а срещата с ПАО сега бе в Атина.

12 000 пълнят „Колежа“ за пловдивския сблъсък

Пловдивското дерби на 19 септември 1993 година завърши 2:1 за Локомотив след драматичен обрат през второто полувреме. Дончо Донев изведе „канарчетата“ напред в 51-ата минута след комбинация с Марин Бакалов и Иван Кочев. В 68-ата Саша Вукоевич изравни след асистенция на Диян Петков, а самият Петков донесе успеха на „черно-белите“ в 81-ата минута. Със сигурност на „Лаута“ се надяват на дежавю и много биха искали събитията да се повторят и сега.

Има и още един случай, в който Ботев е имал мач в Европа преди да срещне Локо, но тогава не само „канарчетата“, а и „смърфовете“ са били ангажирани в турнирите. Това е станало една година преди събитията, за които стана дума. През 1992-а Ботев отпада от Фенербахче, като реваншът, който завършва 2:2, е на 30 септември, а турците продължават напред с общ резултат 5:3. По същото време Локо Пд е попилян също в реванш за Купата на УЕФА на френска земя с 1:7. Това е най-тежката загуба на тима в Европа, а отпадането е с общо 3:9. Три дни по-късно двата отбора пак се срещат на Колежа. Определено „черно-белите“ са в по-лошо психологическо състояние преди сблъсъка, но „жълто-черните“ не се възползват от това и пак не печелят на стадион „Христо Ботев“. Двубоят завършва 1:1. Ботев повежда с 1:0 с гол на първия чужденец в дербито – унгарецът Роберто Чабай. 4 минути по-късно бъдещият играч на Ботев – Костадин Видолов – изравнява за Локо Пд и оформя крайното 1:1.