Покрай чествания от ЦСКА-София юбилей на ЦСКА и вълненията около празнуването му, логично бе повдигнат въпросът дали трябва да се построи нов стадион на мястото на „Българска армия“. Тон за дискусията даде Христо Стоичков, който директно заяви, че най-важното сега за клуба е да направи нов модерен стадион. Освен легенда и символ на „червените“, той е и един от основните акционери на ЦСКА-София и думите му могат да се приемат като официална позиция. Може би на първо време само се сондира общественото мнение и ще се прави проект за модерно съоръжение. Друг от акционерите на клуба – Юлиан Инджов, има голяма строителна фирма, която участва в ремонта на базата в Панчарево и с готовност ще се включи в нов мащабен строеж в центъра на София.
Основното е да се подпише нов договор за дългосрочно ползване на концесия (30 години) след приемането на новия закон за спорта. След това трябва да се проучи възможността по закон дали е възможно въобще да се строи в пределите на Борисовата градина или да се избере нов парцел, където да бъде вдигнат стадион. Това, разбира се, зависи и от позицията на феновете, които са твърде привързани към „Българска армия“, за да разсъждават върху изграждането на ново съоръжение другаде.
Безспорен факт е, че „Армията“ е стадион от 60-те години на миналия век и няма как да получи лиценз за какъвто и да е сериозен мач, освен ако не бъде изграден изцяло наново. Не е маловажно, че на този фон Лудогорец не спира да изгражда новите си трибуни, стадион „Георги Аспарухов“ има много по-модерен вид заради новата трибуна и инфраструктура и дори Ботев (Пловдив) напира постоянно да строи в последните години. Това поставя ЦСКА-София в доста неизгодна ситуация, защото се изостава и от гледна точка на модерността. Освежаването на терена и две ръце боя не са достатъчни за клуб, който има сериозни амбиции, и то не у нас, а най-вече на европейската сцена.
Приемаме, че публиката на юбилея бе своеобразно преброяване и допитване какъв капацитет трябва да има новият стадион. 25 000 зрители очевидно е оптималният вариант. Толкова публика може да се събере за най-големите дербита у нас, както и за чаканите гала вечери в евротурнирите. В много от досадните срещи от Първа лига обаче ще продължи да има по 1000-2000 човека, което би превърнало новите лъскави трибуните в призрачно празни. Посещаемостта е свързана и с нивото на отбора, като по-добри футболисти и зрелищни победи биха върнали много хора на стадиона.
Така голямата дилема всъщност е не защо да се прави нов стадион, което не бива въобще да се обсъжда, а дали това е възможност. С оглед на амбициите, очакванията и инвестициите това е наложително. Съобразно законите, интереса и несигурността ново съоръжение съвсем не е оправдано.
Източник: „Меридиан мач“
СПОРТНИЯ КОМПЛЕКС „БЪЛГАРСКА АРМИЯ“ НЕ СЕ НАМИРА НА ТЕРИОТОРИЯТА НА ПАРКА!!! ТАКА, ЧЕ МОЖЕ СПОКОЙНО ДА СЕ ПОСТРОИ НОВ СТАДИОН, КОЛКОТО И ДА ИМ Е МЪКА НА ГОВЕДАТА!!!