Новата схема на Първа лига: Първи тест за шефовете на БФС!

0
levski cska
Снимка: levski.bg
- -

Не може да се отрече, че новото ръководство на БФС и най-вече президентът Георги Иванов демонстрират желание за сериозна промяна в начина на управление и комуникация с футболните субекти у нас. Срещата в Бояна с всички футболни клубове и Професионалната лига е нещо наистина иновативно в българския футбол. Да не говорим, че решенията от нея са взети на базата на исканията на клубовете, а не спуснати отгоре. Както обикновено ставаше преди.

Първото важно решение е за смяната на системата на плейофите в Първа лига. След изиграването на редовния сезон отборите се делят на три групи – две по четири отбора и една с осем. Първата четворка определя шампиона и участниците в евротурнирите, както и този, който ще играе бараж за Европа. Втората четворка ще определи съперника на баража за турнирите. Третата група определя двата изпадащи директно, както и тези, които ще играят плейаути за оставане срещу третия и четвъртия във Втора лига. Втора лига също ще стане малко по-интересна, не само за феновете на отделните отбори, но и за неутралните любители на футбола. Новият състав ще е от 20 отбора, но битката ще е за първите четири места. Първите два се класират директно, а 3 и 4-ият – на бараж. Като прибавим и четирите последни места, които изпращат при аматьорите, практически половината Втора лига ще има сериозни цели и амбиции.

Промените в схемите на двете професионални лиги са първият сериозен тест за новото ръководство на БФС. Целта е ясна – да се оживи интересът към мачовете, да се внесе още повече напрежение, да се намалят мачовете, в които никой не се бори за нищо. Последното често води до съмнителни резултати, изключително слаб футбол и нулев интерес от страна на феновете. С голяма доза сигурност може да предположим, че първенството ще стане малко по-интересно и завързано, въпреки огромното финансово и организационно превъзходство на Лудогорец.

На срещата в Бояна стана ясно, че някои от клубовете са поискали изобщо премахването на плейофите и връщането към старата система – 16 отбора, които да играят по два пъти един срещу друг. Това обаче е консервативна схема, която се използва предимно от най-добре развитите във футболно отношение държави – Англия, Испания, Германия, Франция, Италия. Причината е твърде проста – там всички отбори са богати, имат високи амбиции, правят големи трансфери и нямат нужда от допълнителна мотивация, за да се борят за челни места. През 2018 година УЕФА публикува доклад, в който се посочва, че повечето държави извън ТОП 5 на Европа вече прилагат системата с плейофите. Това се прави по ред причини, но главните са две: да се отложи развръзката в борбата за ключовите позиции в класирането (титла, визи за евротурнирите и изпадащи) колкото се може повече във времето и да се увеличи коефициентът на тежест на всеки мач от първенството спрямо крайното класиране, сиреч – уреждането на мачове се сведе до минимум. Оттук и големият вой на любителите на черното тото срещу сегашния формат.

Ако интересът към първенството очаквано се вдигне, то остава въпросът за качеството. Водещите отбори поискаха Първа лига да се намали именно с такава цел – качествените мачове в нея да станат повече. Другите обаче не се съгласиха и тъй като са мнозинство, БФС реши да не пипа нищо. С клишето, че така много от футболните центрове може да останат без клубове. Този праисторически мотив се използва винаги като оправдание, за да се запази форматът от 16 отбора. Големият въпрос обаче е дали има 16 финансово обезпечени, структурирани и нормално функциониращи клуба? През този сезон поне няколко отбора от елита имаха сериозни проблеми с бюджета – Пирин, Локо Пд, Берое и Хебър. Левски перманентно е във финансова криза, дори и в ЦСКА-София имаше период, в който не се плащаха заплати. Какъв е смисълът в елита да играят тимове, които нямат финансовата възможност да го правят? Истината е, че Първа лига е продукт – финансов и бизнес, а не социална структура, която трябва да подпомага закъсали отбори. Броят на отборите зависи от визията за развитието на футбола, икономическото състояние на държавата, футболната инфраструктура и дали целта е да се прави някакъв смислен бизнес продукт, или да се имитира дейност, за да се получават милиони субсидии от УЕФА и ФИФА./ „Мач Телеграф“

Ас на Левски се договорил с европейски гранд