Феновете на Левски може вече и да са забравили за Хен Деса, но бившото крило на „сините“ отново напомни за себе си и то не с хубаво. Деса и Кристиан Бенавенте се сдобиха със съмнителната чест да оглавят класацията за най-ниско падналите играчи в цялата история на перуанския футбол.
Хеан Деса и Кристиан Бенавенте са различни като деня и нощта, но това, което ги обединява, е провалът. Първият изпъква с неподправен талант и отсъствие на каквато и да е дисциплина. Вторият няма този проблем и сякаш бе орисан с бляскаво бъдеще като юноша на Реал Мадрид, но то така и не се реализира. Това е историята на двама перуанци, които не успяват във футбола. Много други споделят същата съдба, но те имаха всички шансове да постигнат нещо сериозно, а не да са просто част от пейзажа.
Разликите между двамата започват с това, че Бенавенте е играч с отлично поведение, докато Деса е на другия полюс – непрекъснато се забърква в проблеми. Бенавенте е отраснал в Мадрид и цялата му кариера се развива в Европа. Деса, от друга страна, пристига на Стария континент на 18 години. И двамата привличат вниманието на перуанските фенове едва, когато се прочуват зад граница. В момента Бенавенте е играч на египетския Пирамидс ФК, докато Деса прекрати кариерата си през ноември.
Но да се върнем към момента, в който двамата влязоха в новините. Бенавенте и Деса бяха повикани в националния отбор за континенталния шампионат на Южна Америка до 20 г. през 2013 г. Там Бенавенте вкара 2 гола в 8 мача и остави впечатление на бърз халф. Деса също демонстрира техника и скорост, като успя да се разпише веднъж в рамките на шест срещи. Изглеждаше само въпрос на време да заиграе и в „А“ отбора на Перу. И това се случи съвсем скоро. Деса бе повикан първо при Пабло Бенгоечеа, а година по-късно дебютира срещу Венецуела при селекционера Рикардо Гарека. „Мишката“, както го наричат, записа общо шест мача за Перу, нито един от тях в официална среща. Неговото постоянство и липса на дисциплина се оказаха ключов фактор за решението на треньорите. Освен това той не пасваше на налаганата от Гарека схема.
От своя страна Бенавенте игра последно за националния отбор през ноември 2019 г. Юношата на Реал Мадрид има 18 мача и 1 гол, но на 27 г. все още се надява да получи още един шанс. Единственото попадение на Хлапето дойде срещу Панама при успеха с 2:1 през юни 2013 г.
Бенавенте и Деса имат и нещо друго, което ги обединява – на клубно ниво така и не успяха да се задържат някъде по-дълго. Бенавенте бе в школата на Реал Мадрид от 2002 до 2013 г., а следващите два сезона прекара във втория отбор на „кралете“. Последва слабо представяне в английския МК Донс и две успешни години за белгийския Шарлероа. За „зебрите“ Бенавенте изигра най-силния си сезон през 2017-18, когато записа 38 мача и отбеляза 11 гола. След това обаче се провали в Нант, Пирамидс ФК и Антверпен.
Кариерата на Деса бе дори още по-хаотична. „Мишката“ издържа един пълен сезон за словашкия Жилина, а оттам насетне последва поредица от неудачи. Той пристигна в Левски през май 2016 г., но през февруари 2017-та реши да не се връща в София за зимната подготовка. На „Герена“ го уволниха дисциплинарно, след като той бе решил да се завърне да играе в родината си. За последно Деса носи екипа на втородивизионния Карлос Стайн, но преди по-малко от месец обяви оттеглянето си от футбола чрез социалните мрежи. С неговия непостоянен характер нищо чудно това да не е окончателното му решение. През последните години той имаше лични проблеми и дори името му бе замесено в риалити предаване в Перу. Освен това бе обвинен в изнасилване от настоящата си съпруга.
Когато дебютираха за националния отбор, всички в родината им очакваха мултимилионни трансфери в Европа, но това така и не се случи. Според transfermarkt.com в момента Бенавенте струва 1 милион евро. Най-високата му цена пък е била през 2018 г., когато се е котирал на 5,5 милиона. Деса пък е бил най-скъп през 2015 г., малко преди да подпише с Левски, достигайки до 800 000 евро./ „Мач Телеграф“