Паритет между ЦСКА-София и ЦСКА 1948 на „Васил Левски“

0
Снимка: ЦСКА 1948
- -

ЦСКА-София ще посрещне ЦСКА 1948 в баража за европейско участие в петък. За съжаление на ЦСКА-София първият сезон, в който ще им се наложи да играят допълнителен мач за участие в международните турнири, съвпадна с преместването им от „Българска армия“ на „Васил Левски“. По този начин домакинското предимство на третия срещу седмия в класирането до голяма степен се губи. Още повече, че допреди два сезона именно ЦСКА 1948 посрещаше съперниците си на националния стадион, макар и сега в тима почти да не са останали футболисти от тогава. И трите срещи между кандидатите за Европа до момента на „Васил Левски“ са се провели точно при домакинства на отбора, който сега играе мачовете си в Бистрица. В тях се забелязва пълен паритет – по една победа за двата отбора и едно равенство, а ЦСКА-София има леко предимство при головата разлика – 6 на 5.

Интересно е, че още първият двубой между двата тима в историята беше на националния стадион. Той се явяваше и дебют за ЦСКА 1948 в Първа лига. На 7 август 2020 г. по трибуните имаше особен заряд, макар и ограниченията заради ковид да не позволиха сериозна посещаемост. И тогава, както и в предстоящия днес бараж, ЦСКА-София беше воден от Стамен Белчев, а от първата минута започнаха четирима футболисти, които все още са част от неговия състав – Бусато, Турицов, Матей и Юга. На пейката пък беше резервният страж Димитър Евтимов.

И в онзи мач, подобно на последните си няколко сега, ЦСКА-София влезе много вяло и позволи летящ старт на мобилизираните до краен предел новаци. Мартин Камбуров и Даниел Младенов направиха 2:0 за ЦСКА 1948 до 33-ата минута. Все пак Валентин Антов в добавеното време на първата част намали, а Али Coy малко след почивката изравни. ЦСКА-София обаче така и не стигна до победата и започна сезона с фалстарт. В следващите месеци Стамен Белчев успя да класира тима за групите на Лига Европа след епична победа с 3:1 като гост над Базел, но не стабилизира резултатите в първенството и беше уволнен.

Следващото гостуване на ЦСКА-София на „Васил Левски“ срещу ЦСКА 1948 дойде в края на онази кампания, няколко дни, след като червените спечелиха Купата на България под ръководството на Любослав Пенев. Ваканционното настроение в лагера им позволи на символичните домакини да победят с 1:0 с гол на Марио Топузов през втората част. В последната минута ЦСКА-София получи дузпа, но Жорди Кайседо пропусна.

Последният до момента мач между двата тима на „Васил Левски“ беше отново в първия кръг, но от сезон 2021/22. Той пък дойде няколко дни след позорното равенство 0:0 на ЦСКА-София с латвийския Лиепая у дома в Лигата на конференциите. ЦСКА-София поведе чрез Бай, но два гола на Чочев обърнаха резултата. Все пак ЦСКА-София стигна до успеха с 4:2 след попадения на Юга, Матей от дузпа и Кайседо. Той обаче не се оказа достатъчен за Любослав Пенев да запази поста си и часове по-късно Ел Голеадор беше уволнен, а начело на ЦСКА-София застана Стойчо Младенов.

Днес за първи път ЦСКА-София ще са домакини на националния стадион. И докато срещите досега имаха повече емоционален заряд, сега тя ще е с решителен характер. Паритетът със сигурност ще бъде нарушен, тъй като трябва да се определи победител. И ако това не е ЦСКА-София, най-вероятно Стамен Белчев ще последва съдбата на Любо Пенев и още на следващата сутрин ще е останал без работа./ „Тема спорт“