Първа чуждестранна футболна лига

0
ludogorets otbor 1
Снимка: ludogorets.com
- -

50 дни, толкова изминаха от началото на сезона в Първа професионална футболна лига на България. Септемврийската пауза за националните отбори е повод за някои равносметки. Основната е, че случилото се дотук през кампанията ни дава пълното право да прекръстим родния шампион на Първа чуждестранна футболна лига. Причината – в изиграните едва 7 кръга 16-те отбора са използвали общо 170 иностранци, такива, които не са родени на територията на страната ни, от общо 339 играчи, записали минути по терените в А група. Или точно 50,1% от футболистите, взели участие в срещите дотук, са чужденци.

На 19 юли, в навечерието на старта на новия сезон у нас, „Тема Спорт“ излезе с челно заглавие „Първа лига започва със 170 чужденци“. Е, 50 дни по-късно се оказахме до болка прави – точно 170 иностранци записаха минути в родния елит. Цифрите са до 1 септември (неделя), когато се изигра последният двубой преди прекъсването Лудогорец – Черно море (0:0). От тогава до днес клубовете направиха още доста входящи и изходящи трансфери и справката със специализираните сайтове показва, че в момента иностранците са 187 от общо 414 играчи, което сваля процента на 45, но това е доста условно, защото не се знае колко точно от 75-имата български футболисти, които все още не са влизали в игра, ще видим по терените.

Изненадващо или не, но Берое не е отборът, разчитал на най-много иностранци в Първа лига от началото на кампанията. Заралии са използвали 17 такива играчи, докато Лудогорец е с 18. 17 има на сметката си Ботев Пловдив. Тук обаче трябва да уточним, че процентът на Берое е 89! Старозагорци са пуснали в игра 19 състезатели, от които българите са само двама – Стефан Гаврилов и Викторио Вълков. При разградчани процентът на иностранците е 75 (шестима българи от общо 24 играчи), а този на канарчетата е 74%.

Веднага след тройката – Лудогорец, Берое и Ботев Пд се нареждат… Септември Сф и Левски. През лятото собственикът на столичани Румен Чандъров обяви, че сменя рязко курса и това се отрази на бройката на използваните чужденци – цели 13 от 24 футболисти. Метафорично казано – бастионът на българщината падна! Левски също е с 13, но от 21, или 62%. Говорим само за състезатели, които са записали минути в Първа лига от началото на сезона.

Впрочем при Септември е и една от най-пъстрите картини. Събрана е почти цялата география – Литва, Камерун, Франция, Нигерия, Сърбия, Панама, Бразилия, Сенегал, Южен Судан, Екваториална Гвинея, Северна Македония и др.

Стигаме и до ЦСКА-София, който може да е предпоследен в класирането, но по бройката използвани чужденци през кампанията дотук е в челните позиции с 12 от 22-ма играчи (60%). Армейците обаче се очаква чувствително да вдигнат процента след паузата, защото привлякоха доста иностранци в последните дни.

Стигаме и до отличниците. Безспорно най-българският отбор от години насам си остава Славия. Белите разчитаха дотук само на трима чужденци от 21 състезатели, като един от тях се води в тази графа само защото е роден в Нови Сад (Сърбия) – Велко Йеленкович, въпреки че е твърд младежки национал на България. 14 процента! Както се казваше в прословутото предаване „Минута е много“: Защо не ръкопляскате! Арда и Хебър Пд са използвали съответно петима и шестима иностранци и така до 170!

И за да не излезе, че само хулим, ще се разходим набързо из комшиите, за да видим какво е положението при тях към днешна дата – Румъния (38% чужденци), Сърбия (30%), Tурция (44%), Гърция (57%) и Северна Македония (28%). Така че всеки сам може да си направи изводите до какви резултати ни води използването на толкова много чуждестранни играчи. А фактът, че на последните две европейски първенства ни нямаше само нас и Гърция, е показателен!

Росен Ангелов/ „Тема спорт“