Едва за втори път в 108-годишната си история Копа Америка ще напусне родния си ареал в южния материк, за да се премести на север от Панамския канал. Ето кои са най-интересните факти, които трябва да знаете за старта на надпреварата.
Златните старчета
За много от знаковите фигури в южноамериканския футбол турнирът в САЩ вероятно ще бъде последното галапредставление. Сред тях са Луис Суарес, Алексис Санчес, Анхел Ди Мария, а вероятно и Лео Меси. Други като Артуро Видал (Чили), Радамел Фалкао (Колумбия), Единсон Кавани (Уругвай) и Тиаго Силва (Бразилия) вече са се пенсионирали от националния отбор.
Чили, който спечели две титли в Копата през второто десетилетие на века, и Перу, който стигна четири пъти до полуфиналите за периода, а веднъж игра и финал, ще трябва да защитават позициите си с най-старите отбори на турнира. Средната възраст на перуанците е 29,1 години. Дори и да не броим Йошимар Йотун с неговите 128 мача и Ренато Тапия (85), още петима души, влизащи в десетката на футболистите с най-много срещи за националния тим за всички времена, ще се борят за титулярно място на турнира в САЩ.
За историята
40 годишният нападател на Перу – Пауло Гереро – се нуждае само от три гола, за да изравни рекорда за стрелец №1 на Копа Америка. Меси също може да го атакува, тъй като е на четири попадения от него, а снощи той счупи друг рекорд – за играч с най-много срещи в надпреварата – постижение, което си поделяше със Серхио Ливингстън.
Вратарят на Чили – Клаудио Браво – пък има всички шансове да стане най-старият играч на Копа Америка. Той е абсолютен любимец на селекционера Рикардо Гарека, въпреки че вече 7 месеца не е играл за клуба си Бетис. С неговите 41 години, 2 месеца и 16 дни Брано спокойно може да селектира 10 полеви играчи от състава на „ла роха“, които още не са били родени при дебюта му за националния отбор през 2004 г.
В отборите от зоната КОНКАКАФ също има стари муцуни. На 31 години Джоел Кембъл се кани да мине бариерата от 140 мача за Коста Рика. След като Кейлор Навас се отказа, Кембъл е едно от последните имена, останали от големия тим, пробил до четвъртфиналите на световното първенство през 2014 г. Всъщност Коста Рика ще е най-младият отбор в САЩ. Средната им възраст е 24,7 години, като 13 футболисти са на 23 години или дори още по-малки. Мексико също се подмлади съществено, пенсионирайки култовия си 38-годишен вратар Гийермо Очоа, заедно с Раул Хименес, Ървинг Лосано и Хесус Галярдо.
Новата вълна идва
Освен „старото злато“, както на всеки голям турнир, Копа Америка ще се превърне в арена, на която ще блеснат звездите на утрешния ден. Сред тях със сигурност ще е новото бразилско чудо Ендрик. Той обаче няма как да бъде откритие на турнира в пълния смисъл на думата, след като на практика е футболист на Реал Мадрид, а вече има и 3 гола в 4 мача за Селесао, без при това да е бил титуляр в тях.
Обърнете внимание обаче за Кендри Паес, който е откупен от Челси. Той все още е само на 17 години, но вече има голове и асистенции за Еквадор в световните квалификации и очакванията към него са големи. Същото се отнася и за чилиеца Дарио Осорио – неуловимо крило с топовен ляв крак. Хулио Енсисо се връща в игра, след като половин година лекуваше травма на менискуса и в Парагвай ще разчитат много на него да помогне на съотборниците си, които успяха да вкарат само 2 гола в последните 9 мача на „гуараните“.
Опитът като фактор
Освен със световната титла, Аржентина може да се похвали, че е най-опитният отбор на Копа Америка, ако използваме за критерий бройката мачове, която се събира средно на всеки футболист в отбора. Лео Меси с неговите 182 срещи е с основен принос за това, заедно с Ди Мария (140) и Николас Отаменди (112). Вечният им противник в Южна Америка – Бразилия – сериозно отстъпва по този показател. Най-опитният в Селесао е централният защитник Маркиньос с 85 мача. 23 от общо 26-те футболисти в състава имат под 50 срещи зад гърба си, а на 15 от тях не им се събират и 10 мача.
Треньорите
Интересното е, че 11 от 16-те селекционери, които ще водят отбор на Копа Америка, работят с тях по-малко от 18 месеца. Последното назначение бе Джеси Марш. Американският специалист пое Канада само 39 дни преди откриващия мач на „кленовите листа“ срещу Аржентина. Любопитен факт е, че Марш е един от тримата мениджъри, водили Лийдс, които ще видим на Копата. Другите са Марсело Биелса с Уругвай и Томас Кристиансен с Панама. На национален признак най-голяма е аржентинската квота със 7 представители, което е почти половината от общата бройка.
ПРОГРАМАТА
ГРУПА А
Аржентина – Канада 2:0
На 22 юни, събота, от 03:00 часа: Перу – Чили
На 26 юни, сряда, от 01:00 часа: Перу – Канада; от 04:00 часа: Чили – Аржентина
На 30 юни, неделя, от 03:00 часа: Аржентина – Перу; Канада – Чили
ГРУПА В
На 23 юни, неделя, от 01:00 часа: Еквадор – Венецуела; от 04:00 часа: Мексико – Ямайка
На 27 юни, четвъртък, от 01:00 часа: Еквадор – Ямайка; от 04:00 часа: Венецуела – Мексико
На 1 юли, понеделник, от 03:00 часа: Ямайка – Венецуела, Мексико – Еквадор.
ГРУПА С
На 24 юни, понеделник, от 01:00 часа: САЩ – Боливия; от 04:00 часа: Уругвай – Панама
На 28 юни, петък, от 01:00 часа: Панама – САЩ; от 04:00 часа: Уругвай – Боливия
На 2 юли, вторник, от 04:00 часа: Боливия – Панама, САЩ – Уругвай
ГРУПА D
На 25 юни, вторник, от 01:00 часа: Колумбия – Парагвай; от 04:00 часа: Бразилия – Коста Рика
На 29 юни, събота, от 01:00 часа: Колумбия – Коста Рика; от 04:00 часа: Парагвай – Бразилия
На 3 юли, сряда, от 04:00 часа: Бразилия – Колумбия, Коста Рика – Парагвай
ЧЕТВЪРТФИНАЛИ
МАЧ 1: На 5 юли, петък, от 04:00 часа: Победител Група А – Втори Група В
МАЧ 2: На 6 юли, събота, от 04:00 часа: Победител Група В – Втори Група А
МАЧ 3: На 7 юли, неделя, от 04:00 часа: Победител Група С – Втори Група D
МАЧ 4: На 7 юли, неделя, от 01:00 часа: Победител Група D – Втори Група С
ПОЛУФИНАЛИ
МАЧ 5: На 10 юли, сряда, от 03:00 часа: Победител Мач 1 – Победител Мач 2
МАЧ 6:На 11 юли, четвъртък, от 03:00 часа: Победител Мач 3 – Победител Мач 4
МАЛЪК ФИНАЛ
На 14 юли, неделя, от 03:00 часа: Загубил Мач 5 – Загубил Мач 6
ФИНАЛ
На 15 юли, понеделник, от 03:00 часа: Победител Мач 5 – Победител Мач 6
„Мач Телеграф“