Бившият изпълнителен директор на Левски и Локомотив (Пловдив) Павел Колев коментира актуални теми от българския футбол.
„На „Герена“ виждам опит за изграждане на един сравнително нов отбор с нов треньор. Далеч е още Левски от това, което би трябвало да бъде, но тези процеси са бавни и изискват време, каквото в Левски и ЦСКА, разбира се, няма. Поне в сравнение с вечния си съперник, доколкото ЦСКА – София може да е вечен съперник на Левски, нещата стоят по-добре на „Герена“. Има някаква стабилност и някакви наченки на стил, но има и спортно-технически проблеми.
Не съм в „кухнята“ на Локомотив (Пловдив) и ми е трудно да коментирам. Доста далеч е за съжаление от това, което аз си представям, че трябва да бъде един професионален футболен клуб в XXI век. Клубът е изправен пред борба за оцеляване, доколкото разбирам. Лудогорец е клуб от средноевропейска величина. Фактът, че всяка година Лудогорец играе в груповата фаза на евротурнирите е показателен.
От септември 2023 година УЕФА реши да увеличи фонд „Солидарност“ от 4% на 7%, под натиска на малките клубове. Тези пари стават изключително важни. Основната цел на тези средства е да бъдат инвестирани в академиите на клубовете, което изисква професионализация, наличие на инфраструктура и много работа.
В България е занижен контролът от страна на БФС. През последните години парите се разпределяха от Изпълнителния комитет на Футболния съюз, като винаги решението беше политическо – в разпределението се включваха и отборите от Трета лига, защото те носят гласове на Конгреса. Това според мен е грешка – тези пари трябва да отиват за професионалния футбол и да бъде строг контролът за това как се харчат. В голямата си част тези средства биват използвани за погасяване на задължения, за плащане на заплати към футболисти от първия отбор, което трябва да бъде променено.
Мониторингът за харченето на тези средства не съществува, не е изграден. Бил съм свидетел през годините на потресаващи случаи, в които средствата изобщо не стигат до клубовете, а потъват в джобове на частни физически лица. Аз съм разследвал един такъв случай, като заместник-изпълнителен директор на БФС, нищо не последва от това. Разбрах, че парите не са стигнали до съответния клуб, прибрал ги е трето лице, това не е изолиран случай, за съжаление.
Тази седмица беше белязана от една доста интересна пресконференция на Партизан. Новият президент Ляич излезе с информация, че клубът има над 40 милиона евро задължения, от които половината са неплатени данъци към държавата. Положението е критично, проблемът е сериозен на нашите географски ширини. Ако не се промени начинът на управление на футбола на нашите географски ширини, много скоро нашите клубове ще изчезнат от футболната карта на Европа. Това е проблем за цяла Европа, защото разнообразието е важно за всички хора, които се занимават с футбол в Европа. Откъде ще дойдат следващите Бербатов, Модрич, Влахович и т.н., ако ги няма тези клубове?
Ако към днешна дата първенството премине към ПФЛ, нищо няма да се промени. Това е PR, не съм сигурен дали има яснота какво се крие зад него и каква е целта. Трябва да се въведе търговски подход, за да не бъдем свидетели на това, което виждаме в момента“, каза спортният журналист пред БНТ.