0
ludogorets otbor
Снимка: ludogorets.com
- -

Статистиката на българските отбори от срещи с белгийски противници в Европа е повече от печална. Такива са спомените и на Лудогорец отпреди две години, когато в групите на Лига Европа се срещна с кошмара на Левски – Антверпен. „Орлите“ загубиха от този съперник с 1:2 в Разград и 1:3 на белгийска земя.

Конкретно Андерлехт пък е единственият белгийски тим, който българските фенове бяха виждали в официални мачове до 1989 година. Грандът от Брюксел идва за първи път в България през 1962-а, за да срещне ЦСКА в турнира за Купата на европейските шампиони. Двубоят в София завършва 2:2, като и двата гола за гостите бележи легендата Жозеф Журион, като интересното е, че той играе на терена с очила. Иван Колев открива за „червените“ в 57-ата минута след асистенция на Панайот Панайотов-Гацо.

След това идват минутите на Журион, който в 62-ата  изравнява след фал, изпълнен от Пиер Ханон, а в 76-ата дава аванс на своя тим. Пет минути преди края друга легенда – Димитър Якимов, изравнява и оставя някакви шансове на ЦСКА за реванша. Там обаче такива не се откриват и домакините печелят с 2:0 след два гола от дузпи отбелязани от Мартин Липенс.

15 години по-късно Андерлехт отново идва в България – този път за среща с Локомотив Сф в турнира за КНК. И този път белгийският гранд е безмилостен и нанася най-тежката домакинска загуба на български клуб в Европа 1:6. Четири гола бележи Франсоа Ван Дер Елст. Реваншът, точно както и с ЦСКА през 1962-а завършва 2:0 за Андерлехт, като този път звездата Ван Дер Елст вкарва само веднъж.

Единственият случай, в който наш тим успя да се справи с белгийски беше през 2005-а. И тогава това никак не бе очаквано. Литекс изхвърли Генк след 2:2 в Ловеч и успех с 1:0 като гост. Автор на безценния гол бе бразилецът Сандриньо, а треньор на „оранжевите“ бе Люпко Петрович.

Извън този сблъсък, нашите тимове винаги отпадат от белгийци, като това се е случило общо 8 пъти. Най-кошмарно бе отпадането на Левски от Антверпен през 1989-а за Купата на УЕФА. След 0:0 в София, Левски водеше с 3:1 в реванша когато редовното време изтече. Последва обаче безкрайно продължение, в което домакините вкараха 3 гола, а „сините“ отпаднаха по възможно най-идиотския начин. Голяма част от публиката пък отдавна си бе тръгнала от стадиона и не видя победата на своите любимци.

Иначе точно Левски е вторият тим, освен Литекс, успявал да спечели срещу белгийци. „Сините“ постигнаха втората от общо 22 мача срещу съперници от тази държава през 2010 година. Тя дойде с 3:2 срещу Гент в групите на Лига Европа. През 2008-а пък Андерлехт се размина с Левски в плейофите на Шампионската лига. Кръг по-рано белгийският гранд отпадна от БАТЕ Борисов, а беларуският тим след това се справи и със „сините“ и влезе в групите на най-комерсиалния турнир./ „Мач Телеграф“