Петте грешки на Шимунджа

0
ante shimundja
Снимка: ludogorets.com
- -

Лудогорец стана за смях в неделя вечер, когато цяла България очакваше победа над раздирания от проблеми Пирин Бл, но вместо това шампионите паднаха от храбрите момчета на Христо Янев и така ЦСКА-София дръпна с 4 точки на върха след 22 кръга. Защо обаче се стигна до този шокиращ резултат? Като цяло напрежението витаеше във въздуха и издънката изглеждаше близо. Отборът се спаси на Коритото срещу Спартак Вн най-вече заради Серджио Падт. Срещу Славия хиксът бе разбит в продължението от Густаво Нонато. Равният с Левски на „Герена“ е в графата „планирани“ и така дойде загубата от предпоследния в класирането – Пирин.

Какви грешки обаче направи Анте Шимунджа, който ползва привилегията на малцина да остане на поста треньор на Лудогорец повече от година. Такава имаха само Ивайло Петев и Георги Дерменджиев. Много други силни специалисти, като Димитър Димитров-Херо, Пауло Аутуори, Павел Върба и Валдас Дамбруаскас, нямаха този лукс. Стойчо Стоев пък събра над година в Лудогорец след двата си престоя в Разград.

1. СЛАБАТА ПОДГОТОВКА
Лудогорец влезе тотално неподготвен в пролетния полусезон. Това се видя още срещу Спартак Вн, където футболистите на последния в класирането създадоха много главоболия на „орлите“. Последва домакинство на Андерлехт, в което Лудогорец направи силни 15 минути и в крайна сметка стигна до победата с голяма доза късмет. После Славия изтормози до краен предел „орлите“, а в реванша срещу Андерлехт отборът на Анте Шимунджа не успя да се надскочи и отпадна след дузпи. Дори и на „Герена“ не се виждаше как Лудогорец може да спечели, макар и да създаде по-чистите положения. Мачът с Пирин вече е коментиран достатъчно и резултатът казва всичко.

2. КОНТУЗИИТЕ
Няма как наставникът да е виновен за големия брой контузии. Но когато в един отбор има много травми за кратко време, освен кондиционния треньор, погледите са вперени и в старшията. В случая Шимунджа. За два месеца – от началото на зимната подготовка досега, в Лудогорец има в сериозни контузии. Две са много тежки – на Рик Джонатан и Диниш Алмейда, които няма да играят до края на сезона. По-леки, но достатъчно дълготрайни, са травмите на Бърнард Текпетей, Густаво Нонато, Матиас Тисера, Аслак фон Витри и последно – Антон Недялков. Такава пандемия от контузии в Разград не помнят. Няма как случилото се в подготовката да не се отразява на футболистите сега.

3. ЛОШОТО ИГРОВО ЛИЦЕ
Лудогорец почти винаги е показвал две лица – силното в Европа и по-лежерното в България. След като отборът отпадаше от турнирите, педалът на газта за родното първенство се натискаше. Тази година обаче „орлите“ не правят това. Въпреки че имат солиден конкурент в лицето на ЦСКА-София, който отгоре на всичко води в точките, играта на Лудгорец в България е разхвърляна и неособено красива. Тоест далеч от стандартите, наложени през годините. Спомнете си всички мачове с Левски, с ЦСКА 1948, с Арда, с Локо Сф, след Нова година във всички срещи разградчани са бледо копие на себе си.

4. ИЗПУСНАТА СЪБЛЕКАЛНЯ
Явно е, че в състава на Лудогорец има напрежение. Това си пролича нагледно след първия мач с Андерлехт, когато Кирил Десподов и Бърнард Текпетей влязоха в задочен спор. Чисто игрово също се вижда, че някои футболисти не слушат много треньора си. Това се случи на злополучния мач с Пирин, когато Шимунджа привикваше при себе си някои от играчите, за да им обяснява какво точно трябва да направят, защото не изпълняват неговите указания.

5. ОТНОШЕНИЕТО КЪМ БЪЛГАРИТЕ
През 2022 г. Кирил Десподов, избран за най-добър български футболист през миналата година, не остана в нито един мач 90 минути на терена. Но не само към него, но и към други родни футболисти отношението на Шимунджа беше странно. Сега в тима играят много българи и то като титуляри. Но това се дължи на контузиите, защото с Рик и Текпетей времето на Десподов и Делев щеше да е по-малко. Това важи особено за Спас, защото Кирил се е доказал като един от най-важните играчи на Лудогорец след трансфера си от Каляри.

Богомил Русев/ „Мач Телеграф“