Пирин (Бл) вече 5 години няма победа над Ботев (Пд)

0
cska pirin hristofor hubchev
Снимка: cska.bg
- -

Любопитни факти от домакинските мачове на Ботев Пловдив срещу Пирин Благоевград за първенство, представени от „Тема спорт“:

Равносметката от последните 10 срещи е: 7 успеха за канарчетата, 2 равенства и една победа за орлетата. Пирин е в серия от 3 поредни загуби срещу този съперник. Последната победа срещу Ботев в елита е в 1-вия кръг на сезон 2017-2018, когато Димитър Благов носи успеха с 1:0 с гол в 79-ата минута на срещата в „Коматево“. Така 5 години орлетата са без успех над канарчетата.

През първите полувремена са вкарани 45 гола, а през вторите 45 минути са реализирани 41 попадения.

Автор на единствения хеттрик е Антим Пехливанов от Ботев при победата на канарчетата с 4:1 на 9 април 1983 година.

В полза на Ботев са отсъдени 10 дузпи, като 7 са реализирани и 3 са пропуснати от М. Аргиров, К. Костадинов и 3. Раков. За Пирин не са отсъждани дузпи.

Един двубой се игра на неутрален терен в Кюстендил на 5 декември 2009 година и завърши 2:2. Една среща се състоя при закрити врати поради наказание на Ботев и завърши с победа на Пирин с 1:0 на 16 юли 2017 година.

Най-често срещаните резултати са: 1:0 – 9 пъти (8 за Ботев и 1 за Пирин), 2:0 – 4 пъти (за канарчетата), и 2:1 – 4 пъти (3 за Ботев и 1 за Пирин).

Най-много голове за Ботев – 5, е реализирал К. Костадинов, 4 – Г . Славков и Ант. Пехливанов, 3 – Ал. Иванов, Ат. Пашев, Яс. Петров и Б. Хвойнев и др.

За Пирин 3 гола е вкарал легендата на клуба Борис Николов, а 2 – Й. Боздански и Cт. Костов.

Седем чужденци са вкарвали голове за Ботев: Ер. Кабу, Ем. Морини, Гр. Нелсън, Ом. Коеоко, Ж. Пауло, Па Конате и Маркиньос. За Пирин гол е вкарал само един чужденец – Маркиньос.

Манол Георгиев от Ботев реализира гол № 2100 за клуба в елита при победата на канарчетата с 2:1 на 30 октомври 1999 година в 43-тата минута.

В 14-ия кръг двата отбора не са играли за първенство. През октомври двата съперника са играли 6 пъти, като домакините имат 6 победи.