Левски записа тежка загуба в първия си мач за 2025 година и беше разгромен от Цървена звезда с 0:4 в Белек. Ясно е, че резултатите в контролите не са най-важното нещо. А за този, който се получи срещу „звездашите“, няма как да не се отчетат и още няколко фактора, които допринесоха за него. Най-важният от тях е етапът на подготовка, в който се намираха и двата отбора. А и с оглед играта през първото полувреме, щеше да бъде справедливо поражението на „сините“ да не бъде толкова изразително. Фактите обаче са такива.
Справка в статистиката показва, че поражението в Белек преди два дни е най-тежкото за клуба в зимна контрола от началото на 21-и век. Ако вкараме и проверките по време на летните подготвителни лагери, пак няма да намерим такава, в която отборът да е загубил с по-голяма разлика. Ща видим само още един разгром с 0:4 – на 1 юли 2019 година. И ако сега „сините“ паднаха от гранд на Балканите и бивш европейски клубен шампион, какъвто е Цървена звезда, то преди 4 години и половина съперникът бе доста по-слаб. И съответно загубата бе по-унизителна. Става дума за четвъртодивизионния немски Тюркгюджу от Мюнхен, който разби тима на Петър Хубчев в Австрия.
Специално в зимна подготовка, преди разгрома от Звезда, най-зле „сините“ тръгнаха през 2018-а. Тогава Делио Роси ги заведе да се готвят в Малта. А на старта на проверките бе записано тежко поражение с 0:3 от местния Хибърниънс. Именно с този класически резултат бяха всички най-тежки загуби в зимните контроли през 21-и век. С него „сините“ паднаха от втория отбор на Динамо Киев през 2008-а, от Шериф Тираспол – през 2010-а, от Виктория Пилзен през 2014-а и от Баник Острава преди година. Всички тези мачове бяха все през зимата. А през лятото имаше загуби с 0:3 от Аустрия Виена през 2002-а и НАК Бреда през 2003-а, като и в двата случая „сините“ провеждаха подготовката си в страната, откъдето е отборът победител. От български противник също имаше една загуба с 0:3. Тя бе през лятото на 2014-а – от Берое в Правец.
Друг любопитен факт е, че най-голямата загуба на Левски за всички времена също е от сръбски отбор. И той, както и Цървена звезда сега, е бил най-силният в страната си за епохата. Става дума за БСК Белград. Левски е поддържал връзка и с този тим, както и с другия голям в Югославия в годините преди Втората световна война – СК Югославия. БСК идва няколко пъти в София и обикновено губи от „сините“. Не ги кани обаче да върнат визитата в Белград. През 1934 година СК Югославия също гостува на Левски и губи с 0:4. Вероятно желаещи много да се реваншират, от клуба канят Левски да върне визитата, като разбира се, гарантират, че ще поемат хотела и разноските на „сините“ в Белград. Мачът се изиграва, а СК Югославия печели с 3:1. След това домакините дават и вечеря на левскарите в местен ресторант.
Докато двата отбора разпускат, хапват и пийват, в ресторанта около полунощ пристигат хора на БСК Белград. Те се примолват на левскарите да останат в града още един ден (датата е 9 октомври 1934-а), за да изиграят един мач и с тях. Като, разбира се, предлагат и пари за съгласието. Левскарите се съгласяват, а това им коства рекорден погром в историята. Изсипва се пороен дъжд, теренът става кално блато, а пирувалите до късно през нощта футболисти на „сините“ само присъстват на терена. Така се стига до позорното 0:10 в полза на БСК Белград. В този мач се развихрят и бележат гол след гол във вратата на Левски двете звезди на домакините – Александър Тирнанич и Благойе Марианович. Двамата имат и доста голове за националния тим на Югославия в мачове срещу България. В крайна сметка след разгрома левскарите се качват във влака за София и си заминават. Някъде около Ниш долита новината, че в Марсилия членът на ВМРО Величко Керин от Велинград, по-известен като Владо Черноземски, е убил сръбския крал Александър.
Още същия ден из различни югославски градове се надигат протести и демонстрации срещу България. Поради това във влака са качени доста полицаи, които да осигурят безопасното прибиране на „сините“ в София, които в крайна сметка успяват без големи проблеми да минат границата. Така и на политическия, и на футболния терен в този ден – 9 май 1934-а – е имало исторически събития./ „Мач Телеграф“