Президентът на Ботев Георги Самуилов даде интервю за състоянието на клуба и бъдещите му планове, свързани с управлението. Пред TrafficNews.bg той заяви, че смята да се оттегли от председателското място в Съвета на директорите на ПФК „Ботев Пловдив“ след приключването на сезона. Той обаче увери, че ще остане член на Съвета на директорите и Ботев продължава да бъде негова кауза. По думите му клубът се намира в добро състояние и е време за нов етап на управление.
Ето и цялото интервю:
-Г-н Самуилов, каква е равносметката за Вас и за ПФК „Ботев Пловдив“ през този труден сезон по време на пандемия?
-Мога уверено да заявя, че създадохме нужните условия, при които ПФК „Ботев Пловдив“ да функционира безпроблемно, а отборът изцяло да се съсредоточи върху представянето си на терена. С общи усилия успяхме да стигнем до задоволително решение на най-болния проблем – недовършеният строеж на клубния стадион. Това стана благодарение на премиера г-н Бойко Борисов и на кмета на Пловдив г-н Здравко Димитров. Някои твърдяха, че ръководството няма волята да се справи, но ето, че скоро ще имаме възможност да подкрепим любимия отбор в неговия дом „Колежа“. Залагаме основно на млади български футболни надежди и най-вече на нашата детско-юношеска школа. „Ботев Пловдив“ подписа професионални договори с шестима юноши на клуба. Това са Димитър Балинов, Габриел Земярски, Емил Колев, Димитър Пройчев, Благовест Данчев и Атанас Чернев. Малко родни клубове могат да се похвалят с такова нещо. И не само това! Тази година ПФК „Ботев“ реализира най-успешния ДЮШ от 10 години насам. За първи път „канарчетата“ са в призовата тройка на крайното класиране и в трите елитни юношески групи. През настоящия сезон множество юноши попаднаха в тренировъчния и мачов процес на представителния мъжки отбор на „Ботев“. Талантите от школата Станислав Работов, Станислав Шопов и Димитър Тонев се утвърдиха и записаха участие в редица мачове в Първа лига и Купата на България. Привлякохме и халфа Славчо Шоколаров за една година с опция за удължаване с още една. Затова смятам, че феновете не трябва да се месят в ДЮШ, защото там нещата вървят добре.
– ПФК „Ботев Пловдив“ не направи силно завръщане в първенството. Претърпяхте загуба от „Арда“ Кърджали, победихте трудно „Дунав” Русе и като цяло представянето на отбора не е на очакваното ниво. На какво се дължи това?
-Да, така е въпреки огромните усилия, които положихме. Често казано съм разочарован. Най-много ме боли, че не стигнахме до финала за купата на България, където ни е мястото. Като президент на клуба имам отговорността да гарантирам нормалното му функциониране и смятам, че осигурих всичко необходимо. ПФК „Ботев Пловдив“ е в много добро финансово състояние. Осигурен е стабилен бюджет и спонсорски рекламни договори. Други отбори са с далеч по-ниски бюджети, но постигат по-добри резултати. Клубът вече е стабилизран с гарантирани условия за развитие. Имаме ДЮШ на високо ниво, което е ключово за оцеляването на клуба. Спокоен съм защото успяхме чрез екипна работа, съвместни усилия и сътрудничеството с феновете да спасим най-стария професионален футболен клуб у нас. Аз вярвам в „Ботев“ и смятам, че е въпрос на време нашият отбор да започне да обръща негативна тенденция с подкрепата на феновете. Основната задача пред мен и останалите членове на управителния съвет беше да осигурим условия и здравословна среда за отбора и детско-юношеската ни школа, което също мисля, че успяхме да постигнем. За нас е важно преди всичко клубът да остане последователен в реализирането на своите политики за постигане на поставените стратегически цели. Както ние като ръководство, така и феновете искаме победи. Затова съм разочарован и обмислям да се оттегля от поста председател на Съвета на директорите на ПФК „Ботев Пловдив“ след приключването на сезона. Искам да уверя всички фенове, че ПФК Ботев е и моя кауза, от която няма да се откажа и затова ще остана член на Съвета на директорите.
-Преди пандемията имаше напрежение с някои от фенклубовете на „Ботев Пловдив“. Решението Ви повлияно ли е по някакъв начин от това?
-Не, разбира се! Не мога да се сърдя на феновете, които искат най-доброто за отбора и са прави защото и ние искаме същото. Смятам обаче, че изпълних това, което обещах и е време за нов етап на управление. Начело на клуба трябва да застане ръководител, който да внесе повече енергия и динамика. Защото съм много зает и имам доста ангажименти и в бизнеса ми. Затова трябва мениджър, който да се отдаде изцяло на всекидневните задачи и пълноценно да участва в живота на клуба.Неведнъж съм заявявал, че диалогът според мен е единственият начин за постигане на целите по отношение на развитието на ПФК „Ботев“ Пловдив. През март, малко преди обявяването на извънредното положение организирахме среща между Управителния съвет на ПФК „Ботев“ и фракциите на привържениците. Обсъдихме всички актуални въпроси и нямаше теми табу. Всеки можеше да изрази мнението си и своето виждане. Това е начинът да се изгладят недоразуменията и противоречията. Все пак всички нас ни обединява „жълто-черната“ идея, така ще бъде и занапред.
-Все още ли сте на мнение, че клубът взе правилното решение да не подкрепи предложението за прекратяване на първенството, въпреки лошите резултати за „Ботев“?
-Категорично да! Това е достойното решение, стига разбира се епидемилогичната обстановка да го позволява и при спазване на обявените от правителството мерки срещу разпространението на COVID -19. Ние нямаме право с лекота да се откажем от веруюто, че истинските битки се решават на терена, а не извън него. Бяхме изправени пред съвършенно нова ситуация. Не само ние, но и всеки професионален футболен клуб в България. Това беше безпрецедентно блокиране, което на практика обхвана целия свят. Няма сфера от живота, която да не е засегната. Световната икономика спря и в момента започва задвижването на стопанското колело, което се надявам да стане бързо и да се сбъдне прогнозата за възстановяване на икономическия растеж още през 2021 г. Смятам, че ПФК „Ботев“ успя да преодолее това предизвикателство, което всъщност има и своите ползи. Аз вярвам, че колкото и да е сложна и тежка дадена ситуация винаги има и положителни страни. Въпросът е доколко човек е готов да надгражда и да е с достатъчно широк мироглед, за да си направи правилните изводи и поуки.