При провал за Купата: Левски мачка Черно море в първенството

0
levski cherno more stanislav kostov
- -

Черно море за пети път от началото на XXI век се превърна в черна котка за Левски в турнира за Купата на България. Това обаче не гарантира нищо на варненци в мачовете между двата тима за първенството. Напротив, историята показва, че „сините“ доминират над коравия си съперник в шампионатните битки.

За пръв път „моряците“ ликуваха над столичани през сезон 2005/06. Тогава надделяха над тях с 3:2 след продължение. В първенството обаче Левски не показа милост. Първо Емил Ангелов донесе победата на „сините“ на „Тича“ с 1:0 с попадение в 78-ата минута. Във втората среща в София „сините“ съвсем нямаха милост – 3:1. Точни тогава за домакините бяха Седрик Бардон (7), Даниел Боримиров (16) и Станислав Ангелов (73). Слави Жеков успя да върне един гол в 27-ата минута.

Следващата победа на Черно море над Левски за Купата бе доста по-изразителна – 4:1. Тя обаче бе гарнирана със загуба в София и равен във Варна за първенството. У дома „сините“ доминираха с 3:0 след голове на Жоазиньо (23), Седрик Бардон (28) и Николай Димитров (74). Седем минути обаче не стигнаха на варненци, за да ликуват над Левски за втори път през сезон 2009/10. Владимир Гаджев спаси столичани с попадение в 83-ата минута за 1:1, след като преди това Георги Божилов вкара за Черно море.

През сезон 2014/15 Левски доминира три пъти над Черно море срещу една загуба преди двата тима да се изправят във финала за Купата. Първо с гол от дузпа в продължението на Валери Божинов, „сините“ биха с 1:0 у дома. След това обаче загубиха във Варна със същия резултат. Точен за Черно море бе Курьор в 43-ата минута. Следваха две победи за „сините“ в плейфите. В София „моряците“ бяха разгромени – 5:2. За Левски тогава авкараха Абди (4), Краев (17), Домовчийски (23) и Боби Цонев (90+2), а Кулибали си мушна автогол в 76-ата. Златинов (9) и Райков (73) бяха точни за варненци. На „Тича“ „сините“ си тръгнаха с трите точки след късни попадения на Валери Домовчийски (74) и Мигел Бедоя (90+5).

В сезон 2016/17 Черно море удари Левски за Купата за първенството -3:2 след продължението на „Герена“, но пък имаше отново отрицателен баланс за първенството. Прохазка и Сукуна донесоха двете победи с по 1:0 за „сините“ за първенството. Едната от тях отново бе в плейофите. Александър Цветков донесе 3 точки за Черно море на „Тича“ с гол за 1:0. А в мач без значение в последния кръг двата тима заформиха 2:2 в София. Тогава гостите на два пъти повеждаха, но в крайна сметка Роман Прохазка спаси „сините“ с гол в 81-ата минута.

През този сезон засега Черно море държи фронта. Варненци успяха да измъкнат 2:2 на „Герена“ преди да шамаросат „сините“ миналата сряда за Купата на България. Това бе третото реми между двата отбора в сезони, когато „моряците“ доминират за Купата. Интересен факт е, че както и в първото през 2010-а в такива случаи, точен за тях бе Георги Божилов.