Феновете на ЦСКА-София ще искат да забравят 2024 година в мига, в който тя свърши снощи. Тя бе белязана от поредното ранно отпадане от борбата за титлата, скандалния мач с ЦСКА 1948 и раздялата с евротурнирите, трагичните резултати при Томислав Стипич и 14-то място в класирането.
Втората половина на годината обаче донесе положителни емоции на „червените“ и една от тях безспорно е привличането на Годуин Коилипу. Таранът от ЦАР прави истински фурор в Първа лига с 14-те гола в 16 мача – рекорд, който със сигурност ще го направи голмайстор номер 1 на първенството. Особено при отсъствието на основния му конкурент Ахмед Ахмедов. Едно от големите постижения на Александър Томаш след идването му на „Армията“ е, че се довери изцяло на нападателя, създаде връзката му със Станислав Шопов и това донесе много голове и определен възход на тима. Така без съмнение Коялипу се превърна в най-важния футболист, без когото трудно можем да си представим състава на ЦСКА-София. И някак си от нищото се появиха информации, че ръководството се замисля дали да не продаде нападателя заради получените скъпи оферти. В подкрепа на тези новини дойде и едно интервю на новия изпълнителен директор Радослав Златков. В него, покрай всичко друго, се казва, че ЦСКА-София може да се раздели с всеки, включително и с Коялипу. Тези мисли вероятно качват кръвното на Александър Томаш, защото треньорът е наясно, че намирането на качествен заместник на точно този футболист ще е изключително трудно, да не кажем почти невъзможно. Не че на пазара няма такива, но привличането им точно в българската Първа лига е много спорен момент. Да, ЦСКА-София в момента може да си позволи и го прави – привлича футболисти с огромни заплати. Но освен парите има и друга важни обективни фактори – ниво на първенството, условията по нашите терени, конкуренцията, фенско присъствие по стадионите.
В крайна сметка, през следващата година ЦСКА-София ще е поставен пред избор – или пари от трансфери, или реална конкуренция на Лудогорец. Едното и другото са несъвместими. Ако през зимната пауза или след края на сезона ЦСКА-София реши да вземе много пари за Коялипу, това означава решение в полза на първото. А второто ще почака.
Разбира се, има един важен фактор, който може все пак да принуди „червените“ да мислят за продажба на най-добрия си футболист. УЕФА следи много внимателно клубовете за финансовия феърплей, а конкретно ЦСКА-София е на ръба, заради стари прегрешения. Не е тайна, че клубът е под мониторинг и всяко нарушение на правилата може да доведе до сериозни последици. Съвсем наскоро ЦСКА-София увеличи капитала си с 20 милиона лева, което беше прието с възторг от феновете. Но специалистите знаят защо е направено затова и не са особено въодушевени, защото става въпрос за спасяване на лиценза за Европа.
Отделна тема е, че ЦСКА-София трябва да направи сериозна продажба навън, за да балансира бюджета си и да си измие ръцете пред УЕФА. Факт е, че клубът не е продавал много отдавна за сериозни пари свои футболисти, приходите от реклама и билети не са чак толкова големи. А това се следи от чиновниците в Нион много стриктно и в момента, в който отборът заяви участие в евротурнирите, първият въпрос ще бъде: А вие откъде имате пари? Така Коялипу може да стане жертва на обстоятелствата.
Но не това е големият проблем пред Томаш, най-малкото защото не му е работа. Неговата е да направи качествен отбор. И връзката между Коялипу и Станислав Шопов е сред най-добрите в Първа лига и носи много успех на атаката на „червените“. Продажбата на централния нападател ще разруши тази връзка и така Томаш ще загуби време в търсене на нов дует, който да тормози съперниковите отбрани. В момента Александър Томаш разполага с двама номинални централни нападатели. Аарон Исека направи отличен мач във Варна срещу Спартак за Купата, но това си остава единственото му постижение. Той засега не може да бъде конкуренция на Коялипу.
Така в следващите месеци пред треньорския щаб на „червените“ се отваря една основна задача – да убеди шефовете да не продават Годуин Коялипу. Всичко останало минава на заден план.
Христо Георгиев/ „Мач Телеграф“