На първото си заседание за календарната 2019-а година Изпълнителният комитет на Българския футболен съюз прие предложените промени в нормативните документи, влизащи в сила от новия състезателен сезон.
Основната промяна, касаеща формата на Първа професионална лига, е свързана с изпадащите отбори – след завършване на мачовете от втория поток през сезон 2019/2020 ще бъде извършено класиране на отборите на трето и четвърто място съответно в група „А“ и група „Б“, а класиралият се на четвърто място директно ще отпадне от състава на Първа лига и през сезон 2020/21 ще се състезава във Втора лига. Отборите, класирани на първо, второ и трето място в мини-лигата ще сформират нова група, в която ще влязат с 0 точки и голова разлика 0:0, и ще играят на принципа „всеки срещу всеки“ на разменено гостуване. След приключването на тази група класиралият се на първа позиция ще запази мястото си в елита, класиралият се на второ място ще играе бараж срещу третия във Втора лига, а класиралият се на трета позиция ще играе бараж срещу втория във Втора лига. Победителите добиват правото да играят в Първа лига през сезон 2020/21.
През сезон 2019/2020 влиза в сила и вече обявената промяна, касаеща формата на Втора лига, тя ще е в състав от 18 отбора, а заели последните 4 места в крайното класиране, ще отпаднат директно в групите на Трета лига на териториален принцип.
Поради промяна в Закона на спорта, по предложение на Медицинската комисия към БФС през следващия сезон към документите за правоучастие на футболистите ще се изисква валиден периодичен медицински преглед, който ще се извършва два пъти в годината – в началото на есенния и в началото на пролетния полусезон.
Към списъка с нарушения по смисъла на Дисциплинарния правилник са добавени редица изисквания за спазване на феърплея от страна на футболистите и техническите лица. Основното нововъведение, съобразено с новите изисквания на ФИФА, е че дисциплинарните наказания, които могат да бъдат налагани на служебните и техническите лица, вече включват предупреждение с жълт картон, както и отстраняване с червен, за което следват административни и финансови наказания. Ако в случай на провинение, провинилият се в техническата зона не може да бъде идентифициран, санкцията се налага на старши-треньора, а в негово отсъствие – на съответния отговорник на скамейката.
Нов член в Дисциплинарния правилник гласи, че за използване на лазерни устройства за заслепяване на състезатели и съдии от публиката на даден клуб се налага имуществена санкция на съответния футболен клуб.
Що се отнася до детско-юношеския футбол, в Наредбата е извършена редакция на текстове, според която Зоналните съвети на БФС ще имат възможността да съставят зонални първенства за юноши старша възраст до 18 г, юноши младша възраст „Б“ до 16 г, както и първенство деца „Б“ до 14 г..
Поради постигнатия добър резултат във „Футбол 5“, от следващия сезон в срещите и при деца от първенствата на „Футбол 7“, „Футбол 9“ , ще завършват с резултат, но няма да се изготвя класиране.
Адски „добре“ обяснено и на разбираем абуригенски език! „Браво“ на абуригените дето ги мислят тия схеми!