Родни клубове на полезна среща в Белград

0
- -

Заместник-генералният секретар на УЕФА Джорджо Маркети и ръководителят на сектора за клубни състезания и календари на eвропейската централа Тобиас Хедщук се срещнаха в Белград с клубове от Сърбия, Румъния, България, Унгария и Черна гора. На въпросната дискусия, която беше домакинствана от Футбония съюз на Сърбия (ФСС), двамата ръководители на европейската централа разясниха до най-малкия детайл новостите и в трите европейски състезания – Шампионска лига, Лига Европа и Лига на Конференциите за сезон 2024/2025 година.

Срещата не беше планирана, но по желание на клубовете от Суперлигата на Сърбия, на отборите от второто ниво – Първа лига, както и със съдействието на местната федерация, беше организирана. От УЕФА пък предложили да се съчетае с покани към клубове от съседни страни.

От българските отбори бяха представени Локомотив (Пловдив), ЦСКА-София, Славия и други.

„Чувствам се много добре в Белград. Благодаря на Футболната асоциация на Сърбия и Асоциацията на клубовете за посрещането. Винаги е хубаво да си в Сърбия, страна, която играе много важна роля в европейския футбол“, започна Джорджо Маркети. „Срещи като тази в Белград са много важни за всички нас, които сме в централата на европейския дом. Нямаме много възможности да правим срещи като тази. Възползвахме се от смяната на формата в европейските състезания, за да обиколим Европа, да говорим очи в очи с представители на клубовете, да обясним причините за нашите решения. Има много неща, които те трябва да знаят, но по-важно е да отговорим на всички въпроси“.

Маркети каза, че новият формат на трите турнира, както и връщането на страни като България в Лига Европа, значително ще увеличи обществения интерес.

Коментирайки, Маркети каза, че се дава на повече отбори да участват в битката за точки. „Освен това, всеки отбор ще играе не с три отбора, а с осем противника – четири като гост и четири като домакин. Искаме напрежение от първия до последния кръг на лигата на състезанието. Всички мачове от последния кръг ще се играят по едно и също време. Не като преди, разтегнати в два дни“.

Маркети заяви още, че това решение е добре обмислено и проверено. Всичко е било направено преди това на компютърна симулация и едва след това въведено реално.

„По-голям брой клубове, повече мачове и съответно много повече пари в касите на клубовете. Общият бюджет от 4,5 милиарда евро е цифра, която ви замайва главата, нали така? „, обясни италианският директор.

С новия формат общият брой на клубовете в груповата фаза ще се увеличи от 96 на 108, което гарантира много по-високи приходи за УЕФА. Фонд Солидарност ще бъде около 6,8 милиона евро грубо, като всяка федерация ще има своя сума, която ще се разпредели между отборите, които не участват в Европа, с тенденция тази цифра да нарасне до около 9 милиона в рамките на няколко години.