Само една обиколка, а паднаха толкова въпроси

0
levski cska venderson cunami
Снимка: levski.bg
- -

Първенството започна с надежди за четворен възел на върха, но към момента се очертава като надбягване с един кон. Това ни говори погледът към точките, където след първото завъртане Лудогорец се откъсна на девет точки пред Ботев Пд, на 12 пред Левски, а някъде в друга галактика се губи ЦСКА-София с 22 точки по-малко??!! На всичко отгоре разградчани имат и мач по-малко от „сините“ и „армейците“. Появява се дори усещането, че ако Лудогорец се саморазпусне и губи служебно мачовете си до края на редовния сезон, пак ще влезе като лидер в плейофната фаза.

Привидно всичко теглеше към край на доминацията – Левски направи своевременна и атрактивна селекция, ангажирайки един от най-прогресиращите български треньори – Станислав Генчев, който носеше аурата на млад и иновативен специалист, но в същото време с достатъчен опит и големи успехи с Лудогорец. В движение ЦСКА-София пък направи една от най-скъпите селекции в историята на футбола ни, експериментът „хърватско менте“ приключи с назначението на имиджовия близнак на Генчев -Александър Томаш. След 11 мача начело на „армейците“ аурата на треньора обаче е подкъсена почти до кожа.

Ботев Пд бе третият претендент, най-вече с планираното надграждане след спечелване на Купата, стабилната работа на Душан Керкез, балансираната политика на покупко-продажби на играчи и стабилното финансиране. Последното обаче вече е под огромен въпрос заради новините около собственика Антон Зингаревич и забраната да стъпва в страната. Това пък автоматично ще разплете и успешно съшитите останали компоненти.

От своя страна Лудогорец премина през първите си 14 мача с много по-малко блясък от обичайното, но с много повече ефективност. Стигна се дотам разградчани да играят с 30% от възможностите си, за да спечелят 95% от възможните точки. Отборът бе много по-концентриран, ефектен и атрактивен в групите на Лига Европа, но пък там сякаш малшансът го лиши от много повече точки.

Сътресения на най-високо ниво сполетяха и други два от солидните клубове в Първа лига – Спартак Варна и Локо Пловдив. Първият обаче продължава да движи още по инерция, докато „смърфовете“ пропаднаха до 13-ото място и направиха серия от девет поредни мача без победа!

Черно море и Арда пък шофират по другата тангента на футбола ни – и двата отбора движат балансирано, успешно и без сътресения през последните шест сезона. „Моряците“ са трети, а кърджалийци – шести, като и двата тима са с ефективни нападения, стабилни защити и опитни играчи. Друга прилика между двата отбора са избистрените титулярни състави и сравнително късите резерви скамейки.

Два отбора пък определено вървят по възходяща линия – Берое и Септември. Заралии са много интересен тим, особено с новия си треньор Хосу Урибе. Тимът стартира с пет загуби в девет двубоя, а после еволюира до едва едно поражение в шест срещи. Освен това впечатлява и футболът на тима с добре научени в тактическо отношение играчи, като по-голямата част от тях са с ограничени технически възможности, но пък отпред имат голямата си звезда Годой, който напълно оправдава прякора си Кошмара.

Септември, ако не морален шампион, то поне е моралният герой на тази фаза от първенството с победите си над Левски, ЦСКА-София и Ботев Пловдив. Новакът стартира с един успех от 10 срещи и продължи с шокиращите 4 победи в последните пет мача. Ако пък се направи класиране само с мачовете между шестте софийските отбори, то Септември е безапелационният втори, само с 2 точки по-малко от Левски и на цели четири точки пред третия ЦСКА-София.

Представянето на Славия пък е като кардиограмата на влюбен младеж – силни мачове и победи като тези над Черно море и Спартак Вн се редуват с безобразни представяния като загубите от Ботев Bp или ЦСКА 1948.

Локо София е друг от отборите, който претърпя рокади на двете високи нива – собственик и треньор, но отборът продължава с ужасяващо слабото си представяне. „Червено-черните“ не само са предпоследни в класирането, но и са с най-слабата атака – едва 9 гола в 15 среши.

Ботев Враца отново е страдалец в първия етап от шампионата – тимът е на 14-ото място, като врачани са сред последните три тима на този етап от първенството и в предишните три сезона. В крайна сметка обаче Ботев винаги оцеляваше.

След първата врътка Хебър е отчетливият изоставащ, като това не е изненадващо, при положение, че при пазарджиклии катаклизмите около собствеността и последвалата редукция на бюджета бяха най-значителни. Дори доказал се в Първа лига треньор като Бруно Акрапович явно не може да измъкне единствения много стойностен играч – Набил Макни и компания от дъното. Този актив обаче не е необичаен за последните сезони, защото сега Хебър има 9 точки, а през миналия сезон на този етап Етър бе с 8, а през 2022/23 Спартак Варна бе с 6.

Христо Георгиев/ „Мач Телеграф“