Сърбин е еталон за вярност на чужденец към български клуб

0
neboisha ielenkovich
- -

Сърбин се откроява с вярност към един български клуб – Небойша Йеленкович изигра цели 13 сезона с екипа на Литекс. От лятото на 1999 г. до юни 2013 г. с два кратки периода, в които се подвизаваше в Русия и Словакия, полузащитникът записа 293 шампионатни мача за ловчанлии и е футболистът с най-много участия в Първа лига в цялата клубна история на оранжевите. През тази зима неговият син Велко подписа със Славия и през пролетта ще може да продължи следата на семейството в Първа лига.

Сред най-дълго задържалите се легионери у нас са двама, които написаха със златни букви „биографията“ на Лудогорец – Марселиньо и Козмин Моци се задържаха по 9 сезона в Разград, при това поредни, и във всеки от тях зелените триумфираха с шампионската титла. Днес бразилецът е втори в клубния Топ 10 по участия в елита (234), а румънецът е трети със 190. Този сезон бе осмият в Лудогорец за Неусиано Сисиньо, но вероятно и последният, защото наскоро десният бранител бе продаден на бразилския Баия.

Рекордьорът сред легионерите по мачове в българското първенство – северномакедонецът Ванчо Траянов с 325, е с цели 15 сезона в бившата А група от 2000/01 г. чак до 2017/18, макар и с прекъсвания, като най-дълго се задържа в пловдивския Локомотив – 7 сезона, но игра още за Велбъжд Кн, Черноморец Бс и Миньор Пк. С 11 сезона в България може да се похвали мадагаскарският национал Анисе Абел, от тях 7 са с фланелката на Лудогорец и по един с Черноморец Бс, ЦСКА, Ботев Пд и Берое.

На „Овча купел“ в момента кара 10-ия си сезон в българския елит северномакедонецът Дарко Тасевски, като първите 5 от тях бяха с екипа на Левски, а следващите 5 – за Славия. С 10 сезона в Първа лига, но за 4 различни елитни клуба, е и бразилецът Евертон Джилио-Том, който пристигна в родината ни още през януари 2008 г. за проби в ЦСКА и така и не си тръгна. Халфът не игра на „Армията“, но записа мачове за елитните Локо Пд, Миньор, Локо Сф и Берое, като доскоро се подвизаваше във Втора лига с тима от „Надежда“. В сегашния състав на елита обаче е сънародникът му Диего Фераресо, който има вече 8 сезона – по два за Литекс, Локо Пд, Славия и Ботев Bp. Своя седми сезон в България кара таджикът Парвизджон Умарбаев (ЦСКА 1948), като първите 6 от тях бяха на „Лаута“. Само 6 сезона у нас пък бяха достатъчни на румънският нападател Клаудиу Кешерю да стане най-резултатният чужденец със своите 113 гола в 167 шампионатни мача, преди да се раздели с „театралната атмосфера“ в Разград, както самият той я определи впоследствие.

По-особен случай е италианският ляв бек на Левски Амедео Клева, който е първият чужденец с двуцифрен брой сезони в елита на България – 10, от 1942 г., когато още не е сформирана А група, до 1953 г., като печели 4 титли със сините. Той обаче е роден в Плевен, където по онова бреме работи баща му, и расте в България. Иначе легионерът с най-много сезони в по-новата история на клуба от „Герена“ е друг ляв защитник, бразилецът Лусио Вагнер – 7, от 2003/04 до есента на 2009 г., като има и един с Черно море преди това.

ЧУЖДЕНЦИТЕ С НАЙ-МНОГО СЕЗОНИ В ЕДИН КЛУБ

13 (293 мача) – Небойша ЙЕЛЕНКОВИЧ (Литекс)
9 (234) – Марсело МАРСЕЛИНЬО (Лудогорец)
9 (190) – Козмин МОЦИ (Лудогорец)
8 (177) – ВАНДЕРСОН фариас (Лудогорец)
8 (176) – Дарко САВИЧ (Локо Сф)
8 (172) – Алесандро САНДРИНЬО (Литекс)
8 (159) – Неусиано СИСИНЬО (Лудогорец)
7 (164) – Ванчо ТРАЯНОВ (Локо Пд)
7 (148) – АНИСЕ Абел (Лудогорец)
7 (131) – Жуниор КИШАДА (Лудогорец)
7 (122) – Уелингон да Силва – ТОМ (Литекс)
7 (118) – Лусио ВАГНЕР (Левски)
Заб. В скоби са изиграните шампионатни мачове за тима.

„Тема спорт“