Шеф на Ботев (Пд) на прага на крупна сделка

0
- -

Ако до миналата седмица името на Ангел Палийски беше известно основно за футболните запалянковци заради „Ботев“ – Пловдив, буквално за дни той бе изстрелян към едрия бизнес чрез покупката на курорта „Слънчев ден“ от пловдивския активист на БСП Георги Гергов. Сключването на сделката с политически протекции на местно и централно ниво, както и финансовото й трасиране с пари от държавната Българска банка за развитие (ББР) дават поводи за спекулации, че зад дългогодишния президент на „Ботев“ – Пловдив, седят други интереси.

Още една сделка, сключена паралелно с финализирането на прехвърлянето на курорта, затвърждава донякъде неформалните твърдения, че възходът на Палийски става с помощта на боркерството на депутата от ДПС Делян Пеевски. Накратко, доста несвойствено за фокуса на дейността си, в средата на януари „Слънчев ден“ придобива дружество, чийто единствен проект е имотен проект в столичния квартал „Изток“. Той също е финансиран от ББР, както и строителната компания продавач – „Ултрастрой“, която исторически често е била подизпълнител на свързвани с Пеевски строителни дружества.

В резултат на операцията групата „Слънчев ден“ и новият й собственик, които и без това се превърнаха във вероятно най-голямата единична експозиция на ББР, допълнително увеличават задълженията си към държавната банка, чийто основен замисъл по принцип е да финансира малки и средни предприятия, а отскоро и публично-частни партньорства и инфраструктурни проекти.

Сделката

Договорът, чрез който „Слънчев ден“ купува 100% от „Инстатрейд“, е от 15 януари. Както и при сделката, чрез която фирмата на Палийски „Амадеус – Ей Си Джи“ придобива „Съни тур“ (мажоритарния собственик в курортното дружество) от Гергов, и тук цената не се вижда, като е уговорена в отделно споразумение. Паралелно с прехвърлянето самият Ангел Палийски е вписан и като управител на компанията.

Самото „Инстатрейд“ е създадено през 2015 г., а през следващата чрез публичен търг придобива активите си. Това са недостроена сграда Spa Suites на столичната ул. „Атанас Далчев“ №5 и съседен по-малък парцел до нея. Според отчета на „Инстатрейд“ плащането е станало през 2017 г., като за целта компанията е ползвала близо 3.39 млн. евро кредит ББР, чрез които е финансирана 90% от тръжната цена. Освен това компанията е правила разходи по завършване на сградата и за разрешително за ползване. За целта „Инстатрейд“, както и собственикът му „Ултрастрой“, са заложени пред ББР срещу до 7.9 млн. лв. заем при 6% лихва, като самата строителна компания ползва малко над 2 млн. лв. за оборотно финансиране. Апартаменти в сградата се предлагат за продажба от imoteka.bg.

Кой продава

Продавачът „Ултрастрой“ е сравнително малък играч на строителния пазар, който често влиза в консорциуми с малък дял с големите в бранша. Дружеството от основаването му е собственост на Иван Борисов. През 2014-2015 г. служителите му достигат над 260 души, но в следващите години намаляват и през 2018 г. са около 100. За сметка на това последните години явно се оказват финансово най-сполучливи за дружеството – през 2016 г. то за пръв път прескача бариерните 20 млн. лв. оборот – приходите са 23.5 млн. лв., а печалбата – 4.1 млн. лв. През 2017 г. оборотът пада до 16.5 млн. лв., но печалбата е 8.34 млн. лв.

Причината за порастването вероятно е участието на „Ултрастрой“ с 20% дял в обединение ДВУ, което миналата година спечели най-скъпия лот – 195 млн. лв. без ДДС, за изграждане на третия лъч на софийското метро. Водещ партньор в консорциума е турската „Доуш иншаат ве тиджарет“, третият съдружник с 20% дял е „Виа конструкт груп“, свързана със собствениците на „Джи Пи груп“.

Друг голям за „Ултрастрой“ проект беше сградата на самата ББР на ул. „Дякон Игнатий“ 1, която беше изградена наново при запазване на автентичната фасада. Тя беше възложена за 17.13 млн. лв. на обединение „София“, водено от „Главболгарстрой“ и фалиралата „Понсстройинженеринг“ (също голям кредитополучател на ББР), а „Ултрастрой“ имаше 10%.

И малко Пеевски

„Ултрастрой“ беше и подизпълнител при ремонта на централната софийска гара, където основният консорциум беше между ГБС и „Водстрой 98“. Тя е работила и по други обекти на последното дружество, което беше контролирано от депутата Делян Пеевски, преди да бъде прехвърлена на „Хидрострой“ през 2016 г.

Извън обществените поръчки „Ултрастрой“ работят по частни обекти, един от които е преустройство на цехове на компанията за цигарени филтри „Юрий Гагарин“ – също свързвана с Пеевски, където той официално притежаваше 18%. „Фирмата е от 1999 г. на пазара, работили сме с всички“, коментира собственикът Иван Борисов при получаването на заема от ББР през 2016 г.

В самото „Инстастрой“ обаче се крие и още една връзка с депутата. Според отчета на дружеството за 2017 г. то е реализирало 2.5 млн. лв. приход от продажба на дълготраен актив. Става въпрос за терен 424 кв.м, съседен на Spa Suites, който през октомври 2017 г. е прехвърлен на „Ди Ар Си инвест“. Това е новото име на „Дореко комерс“, която беше собственост на едноименна офшорка от Британските Вирджински острови. След няколко рокади сега то е собственост на дубайското Media-Plex Limited, което на свой ред е собственост на друго дубайско дружество – TI Holding FZE. Това е новото име на TGI Middle East FZE – сега миноритарен акционер в „Булгартабак холдинг“, а преди години и мажоритарен. Именно на „Дореко комерс“ Пеевски продаде миноритарния си дял в „Юрий Гагарин“ през 2016 г. Тя беше и компанията, която финансира мистериозните младежи, приватизирали Дипломатическия клуб в Бояна, а впоследствие и го придоби. През годините през „Дореко“ беше инвеститор в новата печатница на вестниците на Пеевски, а също през него премина и собствеността на различни фирми, свързани днес с „Булгартабак“ – рекламната агенция „Сода комюникейшънс“, „Лодис инвест“ (Lacrima) и др.