Лудогорец и ЦСКА-София са водещите два тима в първенството в последните години. За съжаление обаче за пореден път се потвърди тенденцията в прекия сблъсък помежду им на терена да доминират сериозно чуждестранните играчи, а младите български футболисти са истински кът. И тук е моментът да се отвори темата как работят школите на зелени и червени и защо се движат на толкова бавни обороти. От тяхната продуктивност се нуждаят не само самите два клуба, но и целият български футбол.
Припомняме, че новият национален селекционер Младен Кръстаич заложи на сериозно подмладяване с първите си повиквателни. Част от „новата вълна“ на родния футбол обаче се оказаха общо едва четирима играчи, които са продукт на школите на двата водещи клуба като финансиране у нас – Даниел Наумов, Валентин Антов, Иван Турицов и Иван Йорданов. За сравнение – Черно море се похвали с три свои „рожби“ – Иван Дюлгеров, Виктор Попов и Мартин Минчев.
Още през 2011 година, когато с бързи темпове започнаха да се задвижват колелета на машината „Лудогорец“ от Разград заявиха амбиции в кратки срокове да са най-добрата школа в България, а дори и на Балканския полуостров. И инвестициите, които бяха направени, наистина кореспондират с тази цел. Орлите разполагат с един от най-добрите тренировъчни комплекси в Югоизточна Европа, огромен екип от специалисти, а на ежегодна база събират „каймака“ от най-добрите млади футболисти в различните възрастови групи. Едно от първите подобни „обирания на каймака“ преди години бе на споменатия по-горе Даниел Наумов от „Армията“. Сериозни резултати от тези движения обаче липсват. Вратарят е единственият играч, продукт на школата на орлите, който се превърна в титуляр в националния отбор, а той дори си проправи път към мъжкия футбол далеч от Разград. Другият най-изявен талант на Лудогорец е Доминик Янков, който обаче прави най-големите си крачки във футбола в академията на Съндърланд и се присъединява към клуба едва на 17 години. В момента път към първия отбор си проправя и халфът Иван Йорданов. Всичко това обаче е твърде малко за целите, които сами си поставиха в Разград преди години. Школата на орлите все пак „зареди“ останалите тимове в елита с десетина футболисти, но повечето са част от долната половина на таблицата. Много, много далеч от Шампионската лига, за която мечтаят в Разград и нивото на милионните покупки, които правят в търсене на нейното достигане. Показателен за неефективността на школата на орлите е и фактът, че клубът все още не е осъществил значим трансфер на свой юноша 11 години след началото на усилената работа в тази посока.
Сходно е положението и на „Армията“, където единствената бяла лястовица се нарича Валентин Антов. Той е и последният в близките години „чистокръвен“ продукт на школата на ЦСКА-София, успял да се утвърди в първия състав, а след това и да реализира сериозен трансфер в топ-първенство. Още първите крачки в неговия футболен път бяха направени в Борисовата градина, а не в Ловеч, както на повечето от играчите в школата след 2015 година. Такива примери са Иван Турицов, Християн Петров, Асен Дончев и Йоан Бауренски, които прекараха половината от юношеските си години в Литекс, а след това продължиха да развиват потенциала си в ЦСКА-София и са част от първия отбор на червените.
Но и тяхната поява в представителния състав е по-скоро изключение, а не правило и плод на целенасочена работа. Кадрите, създавани от ЦСКА-София, са много далеч от изискванията на мъжкия футбол и целите на клуба. Доказателство за нефункционалността на червената школа са и думите на треньора на дублиращия отбор Стамен Белчев след победата с 1:0 над Левски II в Трета лига преди седмица. „Не съм доволен от играта. Винаги е добре да победиш на „Герена“, но целта се знае – да опитаме тези момчета да направят крачка към мъжкия футбол. Да подобрят нивото си. За съжаление засега не виждам подходящи състезатели за представителния тим. Работата в школите куца, трябва да се работи на по-високо и по-професионално ниво“.
Това изказване на Белчев е в пряк контраст с анонсите на Гриша Ганчев отпреди 7 години на срещата с червената общност на „Армията“. „Ще има българи в първия отбор, надявам се след няколко години да са от школата. Но бъдете сигурни, че най-добрите деца от провинцията ще идват тук, бъдете сигурни“, заяви тогава Ганчев. 7 години по-късно обаче най-добрите деца от провинцията доста по-често акостират в Разград, а не в Борисовата градина, а и Лудогорец, и ЦСКА-София продължават да залагат на ядро от чужденци и да не успяват да създадат качествени млади български футболисти…
Оказа се, че добрите намерения са едно, но ефективната им реализация съвсем друго нещо… Истината е, че от ЦСКА-София и Лудогорец се очакваше много повече в това направление с оглед значително по-сериозното им обезпечаване спрямо останалите отбори. Вместо това обаче школите на Черно море, Славия, Септември и Левски с нищо не отстъпват на двата най-мощни финансово клуба.
ЮНОШИТЕ НА ЛУДОГОРЕЦ ПОД 25 Г. В ПЪРВА ЛИГА
Доминик ЯНКОВ ЛУДОГОРЕЦ
Иван ЙОРДАНОВ ЛУДОГОРЕЦ
Светослав КОВАЧЕВ АРДА
Димитър МИТКОВ ЛОКО СФ
Дамян ДАМЯНОВ ЛОКО СФ
Венцислав КЕРЧЕВ СЛАВИЯ
Ерол ДОСТ СЛАВИЯ
Даниел НАУМОВ ЦСКА 1948
Ивайло КЛИМЕНТОВ ЦСКА 1948
Денислав АЛЕКСАНДРОВ ЦСКА 1948
Илкер БУДИНОВ СПАРТАК ВН
ЮНОШИТЕ НА ЦСКА-СОФИЯ ПОД 25 Г. В ПЪРВА ЛИГА
Християн ПЕТРОВ ЦСКА-София
Асен ДОНЧЕВ ЦСКА-София
Йоан БАУРЕНСКИ ЦСКА-София
Иван ТУРИЦОВ ЦСКА-София
Митко МИТКОВ БЕРОЕ
Мартин СМОЛЕНСКИ ПИРИН БЛ (под наем)
Андрей ЙОРДАНОВ ПИРИН БЛ
Никола БОРИСОВ СПАРТАК ВН
Ангел ЛЯСКОВ ЦСКА 1948
Тонислав ЙОРДАНОВ АРДА
ЮНОШИТЕ НА ЦСКА-СОФИЯ ПОД 25 Г. В ЧУЖБИНА
Валентин АНТОВ МОНЦА
Мартин Костадинов/ „Тема спорт“