Шокиращо: Българите в Първа лига вече са малцинство!

0
ludogorets beroe qkub piotrovski
Снимка: ludogorets.com
- -

Една от най-дискутираните и актуални теми в българския футбол продължава да е тази, свързана с присъствието на чужденците в него. Вече се дават и предложение за намаляване на техния брой чрез въвеждане на нови правила, както и налагане на минимална бройка българи, под която да не може да се пада. Аргументи вероятно могат да се намерят в полза на чужденци и против тях. Но в крайна сметка говорим за частни клубове и по-справедливо изглежда всеки да води каквато политика си иска. А и в повечето места по света, който става все по-глобален, чужденците изобилстват, а патриотичните призиви за повече местни играчи заглъхват все повече.

Нека отново погледнем фактите при нас. В последния кръг на Първа лига преди паузата за националните отбори станахме свидетели на нещо историческо. За пореден път бе счупен рекордът за най-много чужденци в първенството. Новото върхово постижение, което беше поставено и този път се отнася не само до бройката на легионерите, а и до техния дял от всички играчи в първенството. За първи път в историята легионерите надхвърлиха 53%. Бройката им нарасна до 255 души, което е с петима повече от досегашния рекорд от 250, който бе поставен през миналия сезон. Общият брой на футболистите, които имат записани минути от началото на шампионата, е 475. Това означава, че чужденците са 53,68% от всички играчи, което също е незапомнено много. През миналия сезон техният дял достигна до 47,44%.

Въпреки някои критики, трябва да се отчете, че най-добрите играчи в първенството, както и най-качествените в голяма част от отборите са чужденци. Включително и в най-силните тимове в елита, това също е така. Като процент за втора поредна година най-много са в Берое. Там от общо 29 играчи, чужденците са 23 или 79.31 %. В Лудогорец традиционно също са много – от 29 използвани играчи 22 са чужденци, което прави 75,86%. Това са и единствените два клуба в елита, в които легионерите са поне 3/4 от всички.

Следват Ботев Пд, ЦСКА и Левски, където родените извън България варират между 62 и 65%.

Най-малко и като бройка (5), и като процент са в Славия – 18,52%. Следва Арда, където са 8 или 32%. Най-балансирано дотук е положението в Септември, където представителите на двете групи са напълно равни. Дотук от 34 играчи в състава на Николай Митов, 17 са чужденци и 17 българи.

Едва след края на сезона ще се видят пълните данни, но до каквито и размери да достигнат, тенденцията е ясна.

Ако проследим още по-внимателно цифрите, ще видим, че най-големият скок при чужденците стана след края на сезон 2011/12. В него те бяха около 21%, а през следващия скочиха до 29%. А в последните 10 години никога не падаше под 29%, а вече за трети пореден сезон надхвърлят 40%.

Сегашните 53% може и да спаднат до края на сезона, защото в последните кръгове доста от клубовете традиционно дават шанс на много млади български играчи и собствени юноши и това малко изкуствено завишава бройката на родните футболисти. Сигурно ще стане така и сега.

Лудогорец например често процедира така. В случай, че „орлите“ си осигурят предсрочно титлата, прибягват до пускане на млади момчета в последния кръг или последните няколко, което почти сигурно ще се случи и през този сезон.

Този път, за разлика от предишните 2 години, голмайсторът на първенството почти сигурно също ще е чужденец. С най-големи шансове е Леандро Годой от Берое. Преди него номер 1 бях Александър Колев от Крумовград през миналия сезон и Ивайло Чочев през 2022/23. Цели 13 пък са чужденците, които играха за два тима в Първа лига от началото на сезона. Двата отбора, между които имаше най-голямо движение, са ЦСКА 1948 и Локо Сф. Двама футболисти играха за тези клубове в първенството – бразилецът Октавио и конгоанецът Райън Бидунга./ „Мач Телеграф“