Ръководството на ОФК Янтра излезе с голямо обръщение към обществеността в града. То е свързано със скандални ситуации, които са се натрупали в последните седмици. Публикуваме написаното без никаква редакцив.
„Уважаеми привърженици на футбола в Габрово,
Във връзка с непрестанните опити за обществена манипулация и нагнетяването на все по-голямо напрежение с участието на родители в Спортен комплекс “Христо Ботев”, държим да изясним факти относно организацията на детско-юношеския футбол в нашия град.
Футболът е олицетворение на дисциплина, отговорност и уважение. ОФК Янтра 2019 (Габрово) винаги е следвал тези принципи и многократно е заявявал позицията си за конструктивен диалог и съвместна работа за развитите на габровския футбол.
Категорично осъждаме деструктивните практики на разединение между деца, родители и треньори в град Габрово, които в последните месеци са многократно използвани от представителите на ДЮФК Янтра 2013. Подобни действия ни доближават до недалечното минало, което се характеризираше с междуличностни конфликти, роене на клубове и нагнетяване на социално напрежение.
Всички вече вероятно са осъзнали, че липсата на единомислие по отношение на развитието на габровския футбол е причината повече от десетилетие градът ни да отсъства от голямата футболна карта на България; представителният отбор на Габрово години наред да се лута в аматьорските лиги, а детско-юношеският футбол да се характеризира с непродуктивност.
Точно за да коригира този очевидно порочен модел, Община Габрово инициира обединението на габровския футбол през 2019 година, а придобиването на професионален статут на ОФК Янтра 2019 в последствие категорично допринесе за промяна в организацията и модела на управление.
Поетите ангажименти при обединението от страна на ДЮФК Янтра 2013 в последствие не бяха спазени. Въпреки нееднократно провежданите през изминалите години разговори и опити на ОФК Янтра 2019 да инициира партньорска дейност за успешното развитие и издигането на едно по-високо ниво на детско-юношеския футбол в Габрово, становището на ответната страна е, че ДЮФК Янтра 2013 ще развива собствена дейност, на собствен терен.
И тук резонно изниква въпросът защо ОФК Янтра 2019 трябва да носи вина за решения, които ДЮФК Янтра 2013 е взел преди 5 години и продължава да следва? Защо децата на ОФК Янтра 2019 трябва да остават без възможност да се развиват заради решения на друг футболен клуб, който освен това разполага и със собствена база?
Поглед към фактите.
За да бъде легитимен един футболен клуб и да упражнява спортна дейност, той трябва да притежава лиценз от съответната спортна организация, в случая Българския футболен съюз. ДЮФК Янтра 2О13 е с прекратено членство към БФС, съгласно протокол №4 на ИК на БФС от 23.03.2022 г. и решение на Конгреса на БФС от 20.05.2022 г.
Общинската спортна база (футболните терени в СК „Христо Ботев“ и стадион „Априлов“) e предоставена от Община Габрово на ОФК Янтра 2019 с договор за ползване на спортен обект номер 506-ОСД-21 от 22.07.2021г. Съгласно чл. 5, т. 3 от този договор, клубът има право да участва в изготвянето на графика за съответните спортни бази с цел осъществяване на тренировъчна и състезателна дейност.
Важно Претендиращият за график на общинската спортна база клуб на ДЮФК Янтра 2О13, който през последните години се облича с имената на Чардафон и Боруна – Царева ливада (!), няма действащ лиценз, както и сключен договор с Община Габрово. Клубът ползва футболен терен в местност Градище, който вероятно отговаря на необходимите лицензионни изисквания и обезпечава тренировъчните и състезателните нужди на гарнитурите му.
Независимо от всичко гореизложено, поради социалната си ангажираност и изцяло в интерес на габровските спортуващи деца, ОФК Янтра 2019 винаги е правил възможното да отдели часове на ДЮФК Янтра 2О13 за осъществяване на тренировъчна и спортно-състезателна дейност. Тази практика продължава и към днешна дата в свободните часове.
На фона на изложените факти, да се обвинява ОФК Янтра 2019 в нетолерантност е най-малкото неуместно. Всеки трябва да може да носи отговорност за своите решения, а не да търси вина другаде.
Клубът ни продължава своята посока на развитие. Водят се комуникации с държавните органи и БФС за подобряване на настоящата инфраструктура и изграждане на ново футболно игрище с изкуствена настилка. Представителният отбор на града защитава професионалния си статут във Втора лига за пета поредна година, а детско-юношеската школа обучава над 250 деца /момчета и момичета/, разпределени в 13 отбора. Привлечени бяха нови и млади специалисти и е поставено началото на единна работна методика с дългосрочни цели, която налага необходимостта от оптимален брой тренировки. За качественото обучение на децата сме длъжни да им осигурим продуктивна работна среда, лично отношение и оптимални условия и няма да се отклоним от тази цел.
Същевременно клубът остава отворен за всички таланти, които смятат, че това е точното за тях място за развитие. Както винаги, оставаме и отворени за комуникация.“