След 19 години Жалгирис се класира за Файнъл фор (ВИДЕО)

0
JALGIRIS
- -

Жалгирис е първият полуфиналист в Евролигата този сезон, след като отстрани Олимпиакос с 3-1 победи.Залата в Каунас се пукаше по шевовете, като нямаше нито едно свободно място, всички искаха да видят как любимият им отбор отива на Финалната четворка в Белград. А това се случи след 101-91 в мач №4 от серията.За последно Жалгирис игра на Финалната четворка преди цели 19 години, през 1999-та. За старши треньора Шарунас Ясикевичус това ще е шесто участие в четворката, след пет такива като играч.

Жалгирис направи серия от 9-0 в още средата на първата част, за да покаже на Олимпиакос, че ги чака тежка битка. Гръцкият тим обаче бе готов за нея и успя да се върне и да изравни до края на четвъртината, който дойде при 23-22.Жалгирис отново дръпна леко в началото на втория период, като постепенно успя да установи своята доминация. Страхотни минути в края на полувремето дадоха аванс от невероятните 17 точки за литовския отбор, сложили ги в шофьорското място. Жалгирис завърши първото полувреме с 8 тройки, а дори 20-те изпълнени фаула от Олимпиакос за 20 минути, срещу само пет за домакините, не промениха нещата.

В третата част Олимпиакос тотално се срина, като разликата стигна и мина 20 точки. Едгарас Улановас изигра фантастична четвърт за Жалгирис, с 11 точки за 10 минути.В заключителния период Олимпиакос с последен напън скъси дистанцията и две минути преди сирената стигна само до 11 пасив. Още минута по-късно гърците вече изоставаха само с 9, а с 40 секунди на таблото – със 7. Решаващо се оказа доста спорно неспортсменско нарушение за Костас Папаниколау веднага след това, а протестите на гърка доведоха до изгонването му.Празненствата в Каунас започнаха 20 секунди преди финала, когато отново Жалгирис водеше с 10 и бе сигурен в успеха си. Шарунас Ясикевичус не сдържа и сълзите си на радост в тези последни моменти от двубоя.