След две равенства с Локо (Сф): Вадят Славия от Купата през 1951 г.

0
stadion slaviq 1
- -

Любопитни факти от мачовете за Купата между Локомотив София и Славия, представени от „Тема спорт“:

За Купата на България Локомотив София и Славия са играли 17 мача помежду си. Равносметката от тях е: 6 победи за Локомотив, 4 равенства и 7 победи за Славия при голова разлика 24-22 в полза на белите.

В 5 от сблъсъците Локомотив е бил краен победител, а Славия в шест. От 17-те срещи една е от предварителни групи, 2 са 1/16-финали, 11 са осминафинали, една е четвъртфинал, една е за 9/10 място и една е финал.

На разменено домакинство двата тима са се срещали 4 пъти, като отборът на Славия е бил краен победител два пъти, а Локомотив също два.

През 1977 година крайният победител в 1/4-финала е определен след изпълнение на дузпи. В редовното време и след продължения резултатът е равен 0:0 и след изпълнение на 11 метрови удари Локомотив надделява с 3:0. Точни при дузпите са: Ат. Михайлов, Тр. Соколов и Р. Здравков, а за белите 3 пропуска правят: М. Евтимов, Ч. Цветков-Чаво и Б. Григоров- Боби Григ.

За първи път двата съперника се срещат на 1/16-финал на 2 октомври 1951 г. Мачът завършва наравно 1:1 след голове на Г. Василев в 46-ата минута за Локомотив и на Д. Ташков в 74-тата минута за Славия. В преиграването на 3 октомври резултатът е 0:0. Трета среща не се играе, Славия е отстранена от турнира заради умишлена загуба в Б група от Шумен.

По два гола за Локомотив са вкарали Г. Петков и Ал. Бончев.

За Славия 3 гола е вкарал легендата на клуба Андр. Желязков-Жужо, който реализира хеттрик на финала през 1975 година. По 2 гола са отбелязали М. Миронов, Н. Костов и М. Кушев.

За Славия е отсъдена една дузпа и тя е реализирана от Г. Василев.

За Локомотив е свирена също една, но тя е пропусната от М. Несторов.

През април се е играл само един четвъртфинал – през 1977 година и Локомотив побеждава след дузпи с 3:0.