Не малко хора са наясно, че на „Българска армия“ има играчи с по-специален статут от останалите. Някои ги наричат „СС бойци“. Съкращението не е свързано със страховитите сили на нацистка Германия, а с инициалите на Стойчо Стоилов, за който наскоро бе съобщено, че носи отговорност за важните решения в управлението на клуба, свързани със спортно-техническите процеси като смяната на треньори.
Лидер в тази група футболисти в момента е националът на ЦАР с френски паспорт Амос Юга. Именно той е бил водач и на опозицията в отбора срещу Бруно Акрапович, за което бе намекнато при раздялата с босненеца.
СКАНДАЛ
Двамата са имали разговори на висок глас на няколко пъти в предходните седмици, като последният е бил покрай контролата с Литекс, загубена с 0:1 ден преди рокадата на треньорския пост. Причината е била, че Юга не е изпълнявал указанията на треньора за движението си по терена и поведението му в двете фази на игра. Вместо това в хода а на срещите здравенякът е давал погрешни указания към своите съотборници на терена, за което Акрапович го е заплашвал с отстраняване от състава.
Едно от предложенията на Юга било по-често да се връща топката на вратаря, докато Бруно е отчитал слабата игра с крака на бразилеца. Той се е аргументирал пред халфа със статистиката от мача с Лудогорец за първенство в Разград, където след четири върнати назад топки вратарят прати три в тъч и една подари на съперника. Любопитното е, че Бусато е друг от СС бойците в състава. Той дойде на „Армията“, след като преди това бе предлаган дори на клубове като Септември за доста по-скромна заплата от тази, която получава в момента.
ПРИЗНАНИЕ
Интересно е, че само няколко дни след напускането на Акрапович, самият Амос Юга е признал, че не е тренирал както трябва в последните седмици и дори се е извинил за отношението си. Очевидно самият той е бил готов да започне на чисто при Любо Пенев, който със сигурност би проявил доста по-малко търпение от своя предшественик.
Очаква се скоро промяна в поведението да се види и от страна на Федерико Варела. До момента той е пълна загадка. Първоначално не тренира заради грижи покрай раждането на детето, а след това тихомълком премина и през карантина за COVID-19. Варела бе взет за заместник на напусналите Юнус Санкаре и Стефано Белтраме. Самият Акрапович е дал съгласието си за раздялата с италианеца, но е искал да участва в избора на негов заместник. Вместо това той е бил изненадан с довеждането на аржентинеца, който се оказа, че бил набелязан още преди години.
БЯГСТВО
Специално по отношение на случая със Санкаре на „Армията“ са получили и друга интересна информация. Не е ясно дали тя е била разследвана от Алан Пардю, но вече е достъпна за всички в клуба. Напрежението между сенегалеца и Бруно стартира, след като футболистът демонстративно отказа да го поздрави при смяната си в мача с Ботев (Враца). Преди това той имаше подобна реакция и срещу Стамен Белчев. Има сериозни основания да се смята, че Санкаре е искал с подобни действия да принуди ЦСКА-София да го пусне в друг клуб. Той е бил в контакт с Панатинайкос, защото по-рано в кариерата си е работил с техническия директор Пиер Дреоси. Самият Стойчо Стоилов е уверен, че причината за неговото напускане е несъгласието с методите и вижданията на Акрапович, който бе наложил и глоба от 10 000 лева на играча за поведението му.
БЕЗ ПРОМЯНА
В първия мач на ЦСКА-София при Пюбо Пенев обаче категорично се видя, че специално при Амос Юга няма особена промяна. Здравенякът бе голямата дупка в състава. Заради неговата мудност и постоянно изоставане от събитията на терена в халфовата линия на „армейците“ в полуфинала срещу Лудогорец бе зейнал същински кратер. Дори при статичните положения африканецът не успя да донесе някакво предимство с внушителните си габарити. Алекс Сантана, Абел Анисе и Каули Оливейра играеха с такава скорост, че на Юга му оставаше само да ръкомаха и да показва на колегите си как да компенсират неговите грешки.
Факт е, че срещу някои съперници Амос успява да впечатли и да покаже класа, но определено той е далеч от профила на модерните халфове. Заради по-високото ниво на съотборниците му на „Българска армия“ неговите гафове се забелязват по-трудно от тези на Аласан Н’Диайе от Ботев (Враца), например.
Людмил Христов/ „Мач Телеграф“