Страхотни „лъвчета“ повалиха Финландия по пътя към Европейското! Скандинавците изпуснаха спорна дузпа (ВИДЕО)

0
Снимка: facebook.com/BulgarianNationalTeam
- -

България U17 победи връстниците си Финландия в първа среща от група 8 на последната фаза на квалификациите за класиране на Европейското първенство в Израел през май месец. „Лъвчетата“ на Йордан Петков се наложиха с 1:0.

Победителите в осемте групи от Елитния кръг плюс 7-те втори отбора с най-добри показатели срещу първия и третия в своята група, ще се класират за европейските финали.

След срещата със скандинавците, нашите се изправят срещу домакина на квалификационния турнир Португалия на 26 март от 18:00 часа, а 3 дни по-късно от 17:00 часа е последният двубой на „лъвчетата“ срещу Република Ирландия.

В 12-ата минута Асен Митков направи чудесен пробив между трима футболисти на Финландия, след което влезе в наказателното поле и стреля по диагонала, но вратарят на Финландия успя да избие в корнер.

240 секунди по-късно България поведе. Голът за „лъвчетата“ обаче стана факт четири минути по-късно. Антоан Стоянов изведе с глава Роберто Райчев, който с чудесн удар по тревата намери далечния ъгъл за 1:0.

В самото начало на втората част Талвитие премина между Митков и Борислав Маринов, нахлу в наказателното поле и нанесе силен удар. Алекс Божев обаче с чудесна реакция успя да спаси.

В 54-ата България можеше да удвои аванса си. Захари Атанасов центрира от корнер, Мартин Георгиев засече с глава, но топката срещна напречната греда.

120 секунди по-късно пък Финландия можеше да изравни от спорна дузпа. Томас Галвез изведе вляво в наказателното поле Лаури Лаине, който центрира. Топката срещна таза на Мартин Георгиев, но главният съдия отсъди 11-метров наказателен удар. Ударът от бялата точка на Яспер Ялонен обаче прелетя над вратата.

В 71-ата минута Райчев нанесе фалцов удар от дъгата пред наказателното поле, но топката премина на сантиметри от дясната греда.

До края на мача „лъвчетата“ предимно се бранеха, след като и видимо отпаднаха физически. Въпреки това селекцията на Йордан Петков успя да устиска крехкия си аванс.

БЪЛГАРИЯ U17: 1. Алекс Божев, 7. Захари Атанасов, 6. Мартин Георгиев, 5. Росен Маринов, 4. Симеон Василев, 8. Антоан Стоянов, 10. Асен Митков (к), 18. Чунг Тхаг Нгуен До, 9. Роберто Райчев, 19. Петър Кирев, 11. Борислав Маринов

Селекционер: Йордан Петков

ФИНАЛНДИЯ U17: 1. Алекс Рамула, 3. Томас Галвез, 5. Ууситало Ееро, 4. Хулио Фрейтас Вон Хеленс, 2. Дарио Наамо, 11. Лаури Лаине, 6. Даниел Армстронг (к), 17. Дрен Тернава, 7. Юхо Талвитие, 10. Яспер Ялонен, 9. Давид Ежех

Селекционер: Ерка Лехтола

Главен съдия: Бесфорт Касуми, Косово

Стадион: „Мунисипал“, Санта Комба Дао, Португалия