Световният шампионат по мотокрос се завръща в Швеция този уикенд

- -

За пръв път от 2019-та насам Световният шампионат по мотокрос се завръща на мотополигон Удевала“ за Гран при на Швеция. Преди да надникнем в класирането преди 15-тия кръг на сериите обаче, да се върнем малко назад в историята на състезанието.

Шведският мотополигон „Удевала“ е домакин на кръг от Световния мотокрос шампионат за пръв път през 1958 г. По това време в топ 3 на 500 сс категорията често се „настаняваше“ местната звезда Стен Лундин. През годините „Удевала“ приема общо 23 състезания от най-престижните мотокрос серии. Стигаме до 2019, когато на най-високите стълби на подиума се изкачиха Glen Coldenhoff (Monster Energy Yamaha Factory Racing) и Tom Vialle (Red Bull KTM Factory Racing). С по 6 победи на легендарното трасе в Швеция могат да се похвалят живите легенди Антонио Кайроли и Стефан Евертс. С 3 победи се е отчел Joel Smets, с 2 Tim Gajser (Honda HRC) и също с 2 Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing).

Гран при на Швеция е прекрасна възможност да видим нови имена в челната тройка. Преди 15-тия кръг на MXGP шампионата, лидер с актив от 605 точки е състезателят на Team HRC Tim Gajser. Най-близкият му опонент Jereme Seewer (Monster Energy Yamaha Factory Racing) е на цели 122 точки от него. Така, Гайзер се е устремил към своята пета световна титла и едва ли дори класиране извън топ 3 в оставащите състезания до края на сезона, биха попречили да я грабне. И все пак Seewer няма да се откаже да преследва титлата. Швейцарецът показа завидна форма в Локет и се представи добре и на „Льомел“, печелейки квалификациите. Успехите му не продължиха и на последните състезания и пилотът на Yamaha изпусна подиума. Въпреки това има вероятност Seewer да спечели Гран при на Швеция и да повтори от 2017, когато грабна златото в МХ2.  Топ 3 с 465 точки допълва Jorge Prado.

Успоредно с MXGP сериите, в Швеция ще се състоят и поредните кръгове от шампионатите в класовете EMX125 и EMX250. До края на MXGP  шампионата остават общо 5 кръга.