Те заслужават повече! Арда игра по начина, по който пя химна…

2
Снимка: ПФК Арда
- -

Във финала за Купата имаше два изключително наелектрезиращи момента – майсторският гол на Бисмарк, който накара 18-хилядният вулкан на „Васил Левски“ да изригне и изпълнението на химна, при който играчите на Арда пееха прегърнати и с пълно гърло.

Тимът от Кърджали изигра много качествен мач и ликвидира съмненията и на най-големите скептици, че е заслужавал да стигне до финала. Арда не бе отбор, за който финалът означаваше, че е докоснал небето. Въпреки отрупания със слава и трофеи съперник, момчетата на Николай Киров знаеха, че таванът им е още по-висок. Затова и сълзите на Спас Делев, на Иван Тилев и Коконов показваха, че тези момчета не само са искали, но и са заслужавали трофея.

И ако през първото полувреме Арда бе напълно равностоен на съперника си, то поне в рамките на 25-30 минути след почивката бе по-добър от съперника си. Кърджалийци преболедуваха залитането си по интернационализирането си и заложиха на стратегия, която е пример за повечето от отборите ни. С какво Спас Делев, Коконов, Мартинов и Караджов да са по-лоши например от по-скъпо платените легионери на Берое в лицето на Фал, Конте, Макута и Фуртадо? С нищо! Напротив, с доста по-малък ресурс отборът стигна до финала, сигурно четвърто място и бараж за Европа и поне 10 точки отгоре. Ще е много жалко, ако този отбор на Арда не стигне до евротурнирите, което ще е възнаграждението за пътя, по който е поел клубът. За разлика от почти всички наши отбори при кърджалийци си личи онази хомогенност от обща цел, приятелство между играчите и отдаденост, които са гаранция за страхотната отборна игра. Потвърди го и Иван Караджов веднага след финала, а в изключително емоционалното му изказване право в десетката удряше и 100-процентова искреност.

В Арда впечатлява и балансът по отношение на опит и младежка енергия и страст. До 31-годишния Делев, две лета по-младите Емил Мартинов и Иван Коконов, играят Иван Тилев (22 години), Тонислав Йорданов (22) и Лъчо Котев (23). И сякаш между двете страни се получава онази синкретика, заради която Делев играе с пламъка на 20-годишен, а Тилев с мъдростта на играч с 10 сезона в Серия А./ „Мач Телеграф“