Председателят на съдийската комисия Виктор Кашай е успокоил българските арбитри, че стои твърдо зад тях и дори и да има грешки, това не е причина някой от арбитрите да бъде анатемосван. По време на онлайн-конференцията той спокойно казал, че за момента не вижда глобални проблеми. А грешките в мачовете са част от играта, което е нещо напълно нормално.
По време на разговора били засегнати няколко теми – работата на ВАР-екипите предвид факта, че проектът е в начален етап в България, прилагането на новите инструкции на ФИФА и УЕФА по отношение на играта с ръка, санкционирането на симулациите, провокативно отношение и нарушения, останали извън обсега на камерите.
Той припомнил, че мачовете се квалифицират преди назначенията с нормална, трудна и много трудна сложност. А също така намесата на ВАР намалява оценката на рефера.
Заместникът на Кашай – Дьорд Ринг подчертал пред арбитрите да не се бърза, да се изчаква, да се провери с ВАР решението. Дори асистентът да маркира, главният съдия трябва да задържа окончателното решение. Смисълът на ВАР е не дали е напълно правилно, а дали не е тотално грешно. Сивата ситуация се оставя на главния съдия.
След това Кашай се спрял на съдийството на международния съдия Ивайло Стоянов в първия полуфинал за Купата на България между „Лудогорец“ и „Левски“ (2:3). Мач, който предизвика доста полемики, се оказва, че българските ръководители не само са доволни, но и ще представят поведението на арбитъра като пример на поведение на терена. Работата му е наречена „европейска“, а и самата оценка на съдия номер 2 в българската ранглиста, поставена от съдийския наблюдател Георги Йорданов, е много висока.
Мачът е динамичен, изпълнен с много ситуации, постоянно напрежение, и всички решения са ОК. Ситуациите са преценени много правилно и точно. И нямам забележка. Това се квалифицира много добре за съдията и му вдига оценката, са били думите на Виктор Кашай за работата на Ивайло Стоянов.
Унгарският шеф на българските рефери е похвалил петричанина да даде и двете дузпи в мача, а особено за смелостта да пребие втората за „Левски“ в добавеното време. Също така бил сигурен, че ако този мач беше мач в Европа, оценката също щеше да бъде много висока и би се показвал по семинарите като пример за добро съдийство и бързо и точно взимане на решения. Добри думи били изказани и за двете симулации – на Филип Кръстев и на Десподов, описани като „супер-решения“.
За показаните червени картони са приложени критериите на УЕФА. Хосе Кордоба блъска играч на домакините, а Антон Недялков отива да отвръща. В този случай правилно е показан по един жълт картон на най-активните в мелето, а и европейската централа подчертава, че трябва да има баланс при подобни разправии.
Сред разгледаните мачове е „Арда“ – ЦСКА 1948 с две ВАР намеси. ВАР-а си е свършил отлично работата, а главният съдия няма ясна видимост и е трябвало да отсъди фаул с червен картон вместо дузпа. Играта с ръка правилно е маркирана и голът се отменя. Тогава главен рефер бе Георги Давидов, а на ВАР – Драгомир Драганов.
Подчертано е на реферите от мачовете „Левски“ – „Черно море“ и „Ботев“ (Враца) – „Славия“, че е трябвало да забавят сигнала, за да завърши ситуацията, каквито са инструкциите.
Георги Кабаков бе на двубоя „Ботев“ (Враца) – „Славия“, когато не дал нарушение при победния гол на врачани. Волен Чинков пък бил спасен от късмета на двубоя на „Левски“, след като ВАР потвърдил решението му. / „24 часа“