Асистентът на Александър Томаш – Тодор Кючуков – е пътувал в чужбина, за да наблюдава изявите на вратар. За мнозина тази новина прозвуча почти еретично с оглед на това, че ЦСКА-София разполага с двама играчи под рамката, които носят в джобовете си дългосрочни договори с клуба, като единият е национал на България, а другият е със статут на любимец на част от феновете. Впоследствие напрежението леко поспадна, след като се появи нова информация която гласеше, че за Бусато има оферта и се търси евентуално негов заместник. Не е ясно дали наистина има някакъв интерес към бразилеца, въпреки че по Коледа понякога стават чудеса, но абсолютно сигурно е, че нито той, нито Иван Дюлгеров са изпълнителите, които могат да сложат началото на пъзела, които Томиш иска да подреди. Да, те ще свършат работа на местно ниво, но няма как с тях да се изгради отбор на средно европейско равнище. И причината за това твърдение не означава, че двамата са слаби вратари, но им липсват основните компоненти, които различават обикновените от класните и модерни играчи под рамката, а това са играта с крака, бързината, умението да разчитат ситуациите, както и да участват в разиграването…
За да не бъдем голословни, ще припомним какво каза Динко Хоркаш в интервюто си пред „Тема Спорт“ (единственото за българска медия) след трансфера си в Лас Палмас.
„Треньорът на вратарите ми каза, че ме е гледал и оценявал не толкова как се справям под рамката, а за него са били важни играта с крака и позиционирането“, заяви хърватинът, който безспорно бе номер 1 под рамката у нас, а мачът, който насочи прожекторите в него бе гостуването на Локо Пд на „Герена“ (1:1) през октомври 2022-ра.
В онзи мач Хоркаш изнесе лекция на тема: „Как трябва да действа съвременният вратар в модерния футбол“, а изявите му бяха в пълен унисон с визията за играта на Александър Томаш. И именно с такъв профил трябва да се търси вратар за червената селекция. Тогава настоящият наставник на ЦСКА-София „качи“ високо своите футболисти, за да не позволява с пресата си на подопечните на Станимир Стоилов да разиграват и изнасят топката, а когато хасковлията опита да излезе от тази преса с дълги подавания към бързия Уелтън, то там бе… Динко Хоркаш, който подобно на либеро пресичаше пасовете и е с основна заслуга за спечелената точка.
В момента Томаш няма в ЦСКА-София „своя Хоркаш“ и откакто той пое тима, в края на август, в нито един двубой вратарят не е „извадил“ своите.
Всъщност проблемът на Бусато не е във фрапантни грешки. Той няма „да плесне“ топката във вратата си или да позволи далечен шут по земя да мина между краката му и да спре в мрежата. Бразилецът се превърна в любимец на част от феновете с няколко спасени дузпи и играта „един на един“, тъй като високият му ръст и дълги ръце отчаяха не един нападател. Но Густаво е бавен и явно се страхува, а може би и няма тези навици да седи високо и да играе с крака. Доскоро тези минуси бяха добре прикривани от дефензивния стил, който изповядваха червените при Саша Илич и Ел Маестро, но сега те се оказват фатални. Емблематичен и показателен е един епизод от периода „Акрапович“, когато бразилецът решил да „прибере“ топката, вместо да я изрита безцелно далеч от вратата си, а след мача босненецът през зъби му е обяснил, че при още едно такова отиграване ще го прати на пейката.
И макар Бусато към този момент да е една идея по-добър в играта с крака в сравнение с Дюлгеров, то възрастта (34 години) няма да му позволи да стане по-бърз, а и няма за кога…
Вече споменахме Иван Дюлгеров, който притежава чудесна фигура, бързи крака, физическа сила, рефлекс, но технически е абсолютна катастрофа и когато се налага да борави с топката с крака, то той изглежда като слон в стъкларски магазин. Пропуските на варненеца се коренят в детските му години, когато не е научен да разпознава ситуациите и да участва в разиграванията, а към този етап и в най-добрия случай, с много тренировки и усилия, въпреки лекия напредък, то той едва ли ще успее да вдигне повече от 20 процента в тези компоненти.
Неслучайно еталонът за добри вратари на Стария континент са Инаки Пеня, Едерсон, Алисон, Нойер (в силните му години), които далеч не разчитат на един плонж, две отбити топки и три пресечени центрирания в малкото наказателно поле.
Явор Пиргов/ „Тема спорт“