Левски стана шампион в Елитната юношеска група до 15 години, (набор 2005). Воденият от Петър Карачоров тим на „сините“ записа впечатляващи резултати през сезона – серия от 16 поредни победи, общо 17 за сезона и едно равенство. Отборът няма загуба. „Сините“ отбелязаха 65 гола за 18 мача, като допуснаха само 5. Само 5 получени попадения има и Лудогорец.
Така след като през миналия сезон титлата в Елитната група до 15 години бе за Левски, набор 2004, с треньор Захари Сираков, през този сезон първото място отново е за „сините“. Левски завърши с 52 точки, а вторият и третият – съответно Берое и Ботев (Пловдив) имат по 39. За представянето на Левски и нивото в Елитната U15 разговаряме с треньора Петър Карачоров в специално интервю за Viasport.bg.
– Честита титла, каква е оценката Ви за сезона?
– Благодаря. При такова класиране по толкова категоричен начин няма как оценката да не е отлична за цялостното представяне. Перфектна организация. Бяха създадени много добри условия за работа, професионално изготвени подготовки. За съжаление, след втората изиграхме само три кръга.
– Отборът постигна 16 поредни победи, общо 17 и едно равенство, без загуба, как се постига подобно нещо в Елитна група?
– Със сигурност са много фактори. Предполагам, че с постоянство във всеки един мач. Ние във всеки мач се борим, независимо срещу кого играем, дали срещу някой от фаворитите като в дербитата с ЦСКА, Лудогорец, Ботев (Пловдив) или срещу друг отбор. Имали сме и малко късмет в 2-3 мача, особено в първия полусезон. Но когато има такава серия, не може да се каже, че само късметът е фактор.
– Кой съперник ви затрудни най-много?
– Основният съперник си бяхме самите ние. Знаехме, че отборът е много добре подготвен. Изграден е в продължение на три години. Трябваше да знаем, че във всеки мач, ако сме на лимита или близо до лимита на възможностите си, няма как да бъдем спрени. Така се случи. С изключение на един мач, в който не подходихме достатъчно сериозно и загубихме точки. Най-запомнящи са, разбира се, мачовете срещу директните противници. Мога да кажа, че едно показно за доминиращ, красив, привлекателен футбол са двата ни мача вкъщи с Лудогорец и Ботев (Пловдив), където доминацията беше тотална. Резултатите бяха 2:0 и 3:0, което, според мен, беше най-лекото, с което се разминаха. Но пък качеството на играта на нашия отбор беше страхотно. Дори след дербито с ЦСКА, в което победихме с 2:1, треньорът на юношите старша възраст на вечния враг Даниел Моралес дойде и ме поздрави за играта, която показва нашия отбор.
– Как се подготвя и селектира такъв отбор, който да доминира в тази възраст?
– Много от рано. Още в най-ранна възраст. Тогава аз не съм бил треньор, но всяко едно дете трябва да наблегне най-вече върху техническите си възможности. В годините, в които аз поех този отбор, те бяха на 13 години, сега са на 15, започна постепенно да се работи много и върху физиката. А физиката в днешния футбол е решаваща. Последната година наблягаме много и върху тактиката. Тепърва ще работим все по-детайлно върху нея. Мисля, че с помощта на нашето ръководство, на моя щаб, си свършихме доста добре работата. Колкото и нескромно да звучи. От ръководството веднага посочвам директора на школата и главния методист – това са Йончо Арсов и Емил Атанасов, главния треньор Тошко Симов, с когото се разбираме много добре. Треньор на вратарите през първия полусезон ни беше Милетко Христов, с когото работих три години. Той напусна. С него също сме приятели и оставам с най-добри чувства. След това работи Павлин Иванов с нас. Помощник е Илиян Дамянов, Пламен Нягин – кондиционен треньор. Не мога да пропусна Георги Тодоров, на когото дължа страшно много. Той ми помагаше страшно много. Той е по-голям от мен. Аз съм с доста буен македонски нрав и понякога изпускам нервите си, а той, винаги когато е бил до мен, се е опитвал да ме успокоява, да не взимам прибързани и грешни решения под афект. Той ми беше помощник-треньор, което за мен е странно, тъй като той е човек, който има такива успехи с първия отбор на Левски. За мен беше огромно удоволствие и му благодаря.
– Засегнахте темата за физическата подготовка. Всички казват, че се работи, но все още отстъпваме на международно ниво. Защо?
– Мисля, че много се подценява. В момента в Левски се работи страшно много за този показател. Взеха се в клуба достатъчно консумативи, които ни помагат, за да провеждаме нормално един тренировъчен процес, да наблягаме на сила, издръжливост, бързина, които са основни в модерния футбол. Надявам се да продължава да се работи по този начин, за да може това, което се говори, че изоставаме във физически план, да се компенсира.
– Как преминаха месеците на изолация за Вас и отбора?
– Мога да кажа, че много трудно. За всеки един човек, който е свързан със спорта, премина изключително трудно. Разбира се, че ние отново действаме професионално в случая. Беше изготвена самоподготовка за децата, която съм сигурен, че много голяма част от тях са спазили. Те няма как да са подготвени за състезателен процес, но трябва да са подготвени, за да не се почва от нулата. В тази подготовка се наблягаше най-вече на физиката. Искам да вметна нещо друго. В социалните мрежи се коментираше, че много деца са щели да се отказват, че в тази пандемия ограниченията са ги съсипали. Това изобщо не е така, защото тези деца са здрави. Да, те имаха ограничения да не излизат навън, но те са здрави, те могат да тренират, да наблегнат в този период на силата със собствено тегло, да използват момента да работят там, където не са имали достатъчно време. Но нека тези хора, които казват, че това е съсипало децата, да се поставят на мястото на един професионален спортист или на едно дете, което е с трайна контузия. Това бяха два-три месеца изолация. Има спортисти, които не могат между 6 месеца и година въобще да тренират. Така че няма от какво да се оплакваме. В това време спортът беше спрял. Нека да са доволни тези, които са останали здрави. Футболът ще продължи да функционира и всичко ще си дойде на мястото.
– Каква беше позицията на Левски относно първенствата при юношите и правилно ли беше решението да се прекрати сезонът?
– Първоначално от Футболния съюз бяха взели решение да се играят някакви плейофи, което за едно първенство мисля, че е неуместно.
– Може би щеше да е несправедливо.
– Да. И аз, и децата, искахме да играем мачове. Но при положение че ние сме били толкова постоянни през сезона, държали сме такова високо ниво, и в момент, в който не сме тренирали два месеца, искат да направим един мач срещу осмия в класирането, който има два пъти по-малко точки от нас, реално в такъв мач може да се случи всичко, след като отборите не са подготвени, не са работили, и физически, и тактически. Ние може да загубим мача и да станем осми, което щеше да е голяма подигравка, унижение и не знам още какви епитети да избера. Позицията на нашия клуб беше да се намери най-точното и правилно решение, т.е. всичко, което се е изиграло до тук през сезона, да повлияе на крайното класиране. Ние няма как, след като водим с такава голяма разлика, да се изравнят силите с всеки, без да омаловажавам нито един отбор, за нас щеше да е несправедливо. Доколкото знам, нашият клуб е излязъл с позиция, според която е редно да се вземе предвид моментното класиране.
– Какво следва за отбора? Тренировките вече са разрешени.
– Ясно е, че сезонът е приключил. Чакаме уведомление от Футболния съюз кога ще започнат новите първенства. Искаме да си направим подготовка, да знаем как да процедираме. Със сигурност това, което ще направим в първите дни, е да не натоварваме излишно децата с физическа или тактическа подготовка. Ще наблегнем най-вече на техниката, за да усетят отново какво е удоволствието от футбола. Когато останат определен брой седмици преди началото на първенството, ще стартираме стриктно подготовката.
– Кога ще си получите медалите. Ще имате ли официално награждаване?
– Мисля, че ще е закономерно и справедливо. Очаквам трудът на моите футболисти да бъде възнаграден с Купа и медали. Колко и да ги третираме като бъдещи футболисти, те са деца и знаят, че за труда, който са хвърлили през последните 8-9 месеца,
заслужават да вземат Купата и да изпитат удоволствието от положените усилия.
– Кои играчи се отличиха? Имате 65 отбелязани гола срещу само 5 допуснати. За какво говори това?
– Това също е показателят, отбелязали най-много и допуснали най-малко голове, за нашата тотална доминация. Не искам да отличавам едно, две или три имена. Разбира се, че във всеки отбор има няколко индивидуалности, които се открояват, но те са все още много малки и не трябва да се главозамайват от подобни постижения.
– Как приемате това, което се случва с акциите на Левски?
– Опитваме се да не се бъркаме там, където не ни е работа. Все пак аз съм треньор по футбол. Моята работа е, когато трябва да се свърши нещо на терена, преди тренировка, след тренировка, анализи, мачове. Като организационни неща също имам немалко задачи. Не е моя работа да се бъркам. Всички се надяваме нещата в най-кратък период да бъдат изяснени и всичко да е положително за клуба.
– Как се отрази кризата върху школата на Левски – имаше ли намаляване на заплати, забавяне на възнаграждения?
– Може би ще изненадам всички. При нас наистина има забавяне на заплати, но никой от шефовете не е говорил с нас, че трябва да си намалим заплатите, че няма да ги получаваме за определен период от време. Аз съм убеден, че това, което ние има да получаваме, дори в период на пандемия, като заплати, ще получим всичко и ще бъдат изрядни, което знам, че се случва в много малко отбори. Там, където са получили заплати, в много голяма част да били орязани.
– Ще правите ли селекция?
– Ако работя точно с този отбор, който завърши първенството, със сигурност няма нужда от селекция. Разликата е тук, че ние влизаме в междинна възраст.
– Вие ще продължите да водите този набор?
– Потвърдено ми е от ръководството, че аз ще остана да водя този набор, 2005, в U16. Ще играем в зоната. Някои от децата от моя отбор със сигурност ще отидат да играят в Елитната група U17. За мен ще е удоволствие тези деца да отидат да помагат на по-големите и покрай тях да се развиват. Разбира се, ще работя с децата, които останат. Ако има нужда, може да се направи селекция, но не повече от едно-две деца.
– На какво ниво е Елитната U15?
– Разгледах класирането. Първенството е много силно, с изключение на един отбор, който нямаше спечелена точка. Разликата беше много малка. Хората, които са близо до мен и тези, които разбират от футбол, знаят, че тези мачове не са спечелен с голяма лекота. Разликата между втория и седмия е около 5-6 точки, между осмия и десетия също е много малка. Отборите бяха на доста силно ниво. Този формат на Елитна група още на 15 години е страшно ползотворен за децата, които израстват като футболисти.
– Очаква се групата да се увеличи с още два отбора. Как бихте го коментирали?
– За мен това ще е малко излишно. Може би го направиха с някаква цел да не се обиди или да се ощети някой отбор, след като временното класиране стана крайно. В Шотландия с един отбор като Хартс, който е с такава история, случаят беше такъв. Временното класиране беше обявено за крайно и те бяха в изпадащите. Едва ли щяха да са там след изиграването на редовния сезон. Те трябва да направят така, че да приемат реалността. Това са много отбори, много пътувания, много разходи. Има много отбори, които ще са затруднени все повече финансово, с оглед и на цялостната икономическа криза, която се очертава. Не знам дали няма отново да е станала „техническа грешка“ и тези 18 отбора да станат отново 16.
– Как се работи в школата Левски? Започнаха да се правят терени, да се дава път на младите в първия тим и започнаха проблемите около собствеността.
– Типично по български, когато на едно място започне нещо да се получава добре, изведнъж се появява някакъв фактор, който разваля всичко. Не мисля, че школата на Левски ще спре да функционира или ще има някакви последици. Аз съм на мнение, че от всичко, което ще се случи в бъдеще, школата на Левски може само да спечели. В случай че се стигне до най-тежкото решение за клуба, което дори не искам да споменавам, ще спечелят талантливите деца на Левски, които ще получат много по-голям шанс да се развиват като професионалисти. Какво е да работя в Левски? Това е изживяна мечта и страхотно удоволствие. Няма нищо по-хубаво от това да работиш с талантливи деца, които те гледат в очите и когато им кажеш нещо, те го възприемат. Предполагам, че ми вярват. Не съм сигурен, че съм от любимите треньори като приятел, но постоянно изисквам от тях, постоянно има натоварвания. Това невинаги се харесва на децата. В школата се работи изключително професионално. Каквото и да се случи, в школата на Левски няма да има никакви последствия от моментната ситуация и школата ще продължи да функционира и догодина отново ще бъде номер едно.