Трети хърватин под рамката на Левски! Успелите чужденци са малко

0
matei markovich
Кадър: Левски ТВ

След близо 3 години пауза Левски отново има вратар от чужбина. Вчера „сините“ официално обявиха привличането на Матей Маркович. Така с него хърватите вече са най-много сред легионерите, заставали под рамката на вратата на Левски. Маркович е третият, като негов сънародник бе и предишният чужденец на този пост – Звонимир Микулич. Той, както и първият хърватин -Горан Блажевич – играха в много мрачни времена за клуба. Микулич бе част от отбора в най-слабия сезон в историята – 2020/21. Тогава „сините“ завършиха на рекордно ниското 8-о място в крайното класиране. А Горан Блажевич беше на „Герена“ по време на 100-годишния юбилей – 2013/14. В него Левски завърши на пето място и записа единствения сезон в историята си с 4 шампионатни загуби от 4 мача срещу ЦСКА.

Първият вратар чужденец в Левски е от годините преди Втората световна война. Става дума за Карел Буркерт, който е бил национал на Чехословакия и България, като има 7 мача от тогавашното софийско първенство през сезон 1933/34.

Досега на „Герена“ не могат да се похвалят с висока успеваемост в привличането на хора от чужбина за поста под рамката. Единственият удар беше Боян Йоргачевич. Той изигра 61 шампионатни двубоя за Левски, в които записа 35 сухи мрежи и направи редица силни мачове. Спечели си и любовта на феновете. Останалите или играха твърде малко, или пък имаха по-слаби показатели.

Украинецът Олег Моргун стана шампион през 1994 година, но провали Левски в Европа и в двата мача срещу Олимпия Любляна същата година. Опита се да направи същото и срещу Рейнджърс година по-рано. Тогава сгреши и при трите гола при загубата с 2:3 на „Айброкс“. Това обаче не се оказа фатално, защото на паметния реванш, в който шотландският гранд бе елиминиран след победа с 2:1 и късен феноменален гол на Николай Тодоров-Кайзера, пазеше Пламен Николов.

Словакът Даниел Киш и македонецът Кристиян Наумовски пък записаха едва по три шампионатни мача. За Киш те бяха в началото на шампионския сезон 2008/09. Той пък провали Левски на реванша срещу БАТЕ Борисов в Беларус, когато пусна лек гол, а с крайното 1:1 „сините“ отпаднаха. Мартин Полачек се провали напълно през есента на 2018-а и най-вече в едното полувреме, в което игра на „Герена“ при краха срещу Вадуц. Средна оценка или малко над средна оценка можем да дадем на Милан Миятович. Черногорецът имаше проблясъци, не бе на свръхниво, но пък и грубите му грешки бяха малко. Звездният му миг бе при елиминирането на Лудогорец на четвъртфинал за Купата на България през 2020 година, когато в 90-та минута спаси дузпа на румънския бранител на „орлите“ Драгош Григоре.

Както е видно, на вратарите от чужбина трудно им потръгва на „Герена“, включително и на най-многобройната група от тях – хърватите. Остава да видим какви ще ги свърши Матей Маркович в конкуренцията на Пламен Андреев./ „Мач Телеграф“

В Хърватска за новия вратар на Левски: МММ – Майстор Матей Маркович