Цифри по никое време! По-малко уволнени треньори, посещаемост, резултатност и само един несменяем „син“ футболист

0
- -

Етапът, на който прекъсването завари българското първенство е такъв, че обещава да има много интрига и неизвестности при евентуалното му доиграване. Съмнения няма само за първото и последното място, на които с над 90% сигурност може да се прогнозира, че ще бъдат заети от Лудогорец и Витоша.

„Орлите“ имат комфортните 9 точки преднина пред трите конкурента, които са най-близо до тях, а са и с мач по-малко. Интрига за всички други важни позиции в класирането има. Такава е налице и за голмайсторския приз, като за момента тараните на шампиона Лудогорец – Клаудиу Кешеру, и носителя на Купата Локомотив (Пд) – Димитър Илиев, са рамо до рамо. Двамата имат по 12 гола, само с един по-малко от най-близкия им преследвач Мартин Камбуров. Никак далеч не са и Найджъл Робърта и Али Coy. Само едно изригване на някой от тях двамата под формата на хеттрик в даден мач може да ги изстреля до върха, където в момента са се настанили Кешеру и Илиев.

При асистенциите номер 1 е перлата на Черно море – Родриго Енрике. Бразилският халф на „моряците“ изработи 10 гола на своя отбор. Като добавим и петте, които сам отбеляза, той се превръща в най-полезния играч на тима. Втори и трети по голови пасове са топреализаторът Митко Илиев, както и Греъм Кери от ЦСКА-София с по 7.

Само един играч пък до момента игра във всички мачове без смяна. Това е вратарят на Левски Милан Миятович, който има на сметката си 24 пълни срещи или иначе казано 2160 минути. Още двама играчи взеха участие във всички двубои, но нямат пълни минути, защото бяха сменяни. Това са Бирсент Карагарен от Локомотив (Пд), както и Стефан Христов от Дунав. Двамата имат съответно 1911 и 1881 минути игра.

Най-резултатен за момента е Локомотив (Пд). Отборът на Бруно Акрапович има в актива си 46 попадения или средно по 1,92 на мач. Най-зле е Витоша – само 15 вкарани гола или средно по 0,62. Лудогорец пък е с най-малко получени попадения – едва 10. По-впечтляващо при „орлите“ е, че те все още не са загубили мач. Освен в 23-те изиграни срещи от тях в този шампионат, те не загубиха и в последните 5 кръга на миналия, с което серията им достигна внушителните 28 двубоя без загуба. За момента тази бройка е само с 8 по-малка от абсолютния рекорд на автентичното ЦСКА. А той е от 36 мача без поражение в периода 20 март 1988 – 3 април 1989 година. Освен нулата в графата „загуби“ при Лудогорец, правят впечатление също така малкото равенства на Берое – само едно срещу Левски (1:1), както и малкото победи на опашкаря Витоша – само една над Царско село с 3:2.

Треньорската професия засега се очертава малко по-сигурна в сравнение с предишните години в България. Точно половината отбори в елита – 7, не са прибегнали до треньорски рокади от началото на сезона. Това са Левски, Славия, Черно море, Арда, Царско село и Дунав.

За отбелязване е и това, че макар и все още като бройка да не са най-много за всички времена, чужденците като процент са рекорден цял в историята на нашия футбол. Към днешна дата те са 155 от общо 396 играчи, което прави внушителните 39,14%. Като брой и дял най-много са те в ЦСКА-София – 21 или 65,62%, а най-малко във Витоша – само четирима или 10,81%.

Румен Гьонов също влезе в историята с трите си автогола в един шампионат, като два пъти порази собствената си врата като играч на Витоша, а още веднъж го направи с екипа на Царско село.

Посещаемостта на сблъсъците от първенството се запази на обичайното си ниво и е от 2145 зрители средно на мач. Най-посетеният двубой бе Левски – ЦСКА-София (0:0) на 15 февруари тази година – с официално обявени 24687 зрители.

Резултатността също не е впечатляваща – 416 гола в 167 мача или средно по 2,49 на двубой. Само един играч пък успя да вкара хеттрик дотук. Това направи Тодор Неделев в мача Ботев (Пд) – Дунав от втория кръг, завършил 3:1.

Най-грубият футболист беше и вероятно няма да бъде изпреварен – левият бек на Славия Димитър Велковски, който бе продаден през зимата. През есенния дял той получи 5 жълти и 3 червени картона.