Цифрите на есента: Тараните изчезват като динозаврите! Бусато показа, че умее да хваща и лопати, освен изстрели от съперниците

0
chernomoretz litex (21)
- -

Точно преди година, след края на есенния дял от първенството, футболна България се вълнуваше от въпроса ще прескочи ли ЦСКА-София несменяемия шампион Лудогорец, а през пролетта отговорът получи неочаквано линейно измерение: червените останаха на точно 11 метра от хегемона – толкова, колкото разделят бялата точка на игрището от голлинията. Сега в уравнението, което неизменно в последно време решават единствено лудогорци и армейци, се намеси и трета неизвестна. Футболът ни има неочакван зимен първенец – Черно море, при това за първи път в историята на варненския клуб, което предвещава интригуващ завършек. „Тема Спорт“ припомня забележителните цифри на есента, зад които се крият тенденции.

0 – КАТО ДУЗПИТЕ, СВИРЕНИ СРЕЩУ ЛУДОГОРЕЦ
Въпрос, достоен за куиз за футболни познавачи. Кога и при какви обстоятелства бе свирена последната дузпа срещу Лудогорец в първенството? Не е през настоящия сезон, а следите водят до 8 април т.г., когато Чавдар Ивайлов бе точен за Ботев Bp от дузпа, отсъдена при резултат 6:0 за разградчани. Тогава вратар на тима (в случая Серджо Падт) за 19-и път, откакто орлите са част от елита, не успя да парира шут от бялата точка. Все пак една от 19-те не бе превърната в гол – на 11 май 2019 г., когато Али Coy (ЦСКА-София) стреля извън рамката на вратата на „Българска армия“. После това се превърна в рецидив в Борисовата градина, спомнете си само Иван Турицов.

1 – КАТО ЗАГУБИТЕ НА ЧЕРНО МОРЕ

Една загуба, пък била тя и на столичния стадион „Георги Аспарухов“, също може да се приеме с облекчение. „Паднахме най-накрая и се надявам вече да сме по-спокойни“, отбеляза след нея Илиан Илиев, предводителят на есенния хит Черно море. Поражението с 0:1 от Левски парадоксално освободи натрупало се на „Тича“ напрежение след неочаквано добрия старт – 13 кръга без поражение, а след него моряците взеха 16 от възможните 18 точки и ще посрещнат празниците на върха.

2 – КАТО БРОЯ НА ОТБЕЛЯЗАНИТЕ ХЕТТРИКОВЕ

„Едно, две, три – Билал Бари“ – феновете на Левски измислиха тази песничка. Да вкараш 3 в един мач от първенството обаче е непосилно за сините играчи от 18 август 2017 г. насам, когато в Благоевград се развихри позабравеният вече Жуниор Мапуку, а и самият Бари от дълго време не е в игра, за да се пробва да оправдае рефрена. Може да отбележиш хеттрик и пак отборът ти да падне – разбра го Георги Николов от Хебър при загубата с 3:4 от Локо Пд в Пазарджик. И друг централен нападател – Антоан Бароан, записа 3, но при победата с 4:1 на Ботев Пд срещу Берое. Двамата водят при топстрелците с мижавите 8 попадения. Другите тарани нямат и толкова, като май си взеха платена почивка през сезона. 11 мача за Пирин Бл не стигнаха на бившия голмайстор №1 на лигата Станислав Костов, за да открие головата си сметка. В Арда треньорът Александър Тунчев разполагаше с двама равностойни център-нападатели – Преслав Боруков и Тонислав Йорданов, но общо двамата вкараха 9 пъти. Толкова общо имат и редуващите се на позиция 9 в Черно море Атанас Илиев и Исмаил Иса. В студените месеци се запуши и Дюкенс Назон, който бе втори през стрелците през миналия сезон – хаитянският национал не се разписа в последните си 9 шампионатни двубоя за ЦСКА-София, където по някаква причина се мотае и Естрада. А в ЦСКА 1948 бяха направо докарани до нервен срив – дошлите в Бистрица с големи надежди да късат мрежите Видар Кяртансон, Рууни Ева и Аерон Зинга вкараха общо едва 2 гола, привикан на пожар бе Валентин Йосков, а накрая острие в атаката по неволя стана халфът Антонио Вутов. Когато има фалшиви нападатели, на мода идват фалшивите деветки.

5 – КАТО ТРЕНЬОРИТЕ, ЗАПАЗИЛИ ПОСТА СИ

Българският елит посегна към световните рекорди за треньорски рокади в рамките само на половин сезон. До края на есента оцеляха едва петима от 16-те наставници, с които започнаха отборите. Новият национален селекционер Илиан Илиев е непоклатим на „Тича“ с работата, която върши, но докога ще съвместява и двете длъжности? Наско Сираков пази Николай Костов на „Герена“, въпреки „кризата на резултатите“. А в Долината на глинените гърнета още скандират името на Мъри Стоилов. Александър Тунчев все още е начело на Арда, въпреки слуховете, че ще го сменя Любослав Пенев, който все още не знае дали ще продължи в Хебър предвид пазарджишкото шоково затягане на коланите. Въпросителни витаят и около Александър Томаш на „Лаута“ заради вихрушката по клубните върхове. Накрая Илиан, който през есента задмина цифрата от 200 поредни мача начело на Черно море, да не остане последният оцелял в треньорската месомелачка?

7 – КАТО ПОРЕДНИТЕ ЗАГУБИ НА СЛАВИЯ

След 11-ия кръг, в който белите регистрираха седмата си поредна загуба в първенството, добрата стара Славия бе предпоследна с равен актив от точки с последния Етър (4) и с най-малко вкарани голове (5). А уж на кормилото бе легендата на Барса Бакеро, посрещнат с толкова надежди на „Овча купел“ да направи тима умалено копие на каталунския гранд. После се завърна Заги и като с магическа пръчка спря странните зигзаги. Златомир Загорчич, чуждестранният треньор с най-много срещи в българското първенство, дори развенча доминатора Лудогорец насред Разград.

7 – КАТО ЧЕРВЕНИТЕ КАРТОНИ ЗА ИГРАЧИ НА ЕТЪР

7 футболисти на виолетовите, при това все бранители, бяха санкционирани с червени картони – Георги Ангелов, Пламен Димов, Мариян Иванов, Валери Христов, Луис Кордова, Георги Александров и Кольо Станев. Иначе 37 бяха изгонените играчи през пролетта в лигата, двама от тях на два пъти – Ангел Лясков (Локо Пд) и Диого Барбоса (Ботев Враца).

8 – КАТО АСИСТЕНЦИИТЕ НА ИВЕЛИН ПОПОВ

На класата, както и на любовта, всички възрасти са покорни. И на 36 можеш да започнеш нова футболна приказка, доказа го бившият капитан на националния ни тим Ивелин Попов, който изигра само 14 шампионатни мача за Ботев Пд. Те обаче му бяха достатъчни да преобрази канарчетата с влиянието му върху играта им. Вкара 6 гола, с които зае място в Топ 10 на стрелците през есента, а осемте му асистенции го изведоха на първата позиция сред майсторите на решителния пас. Дойде на „Христо Ботев“, когато жълто-черните бяха 14-и във временното класиране, сега са осми. И после нека някой твърди, че личностите не правели историята. Някой помни ли вече, че Попето започна сезона в Левски?

9 – КАТО ПОРЕДНИТЕ ПОБЕДИ ЗА ЛОКО ПД

И като се заредиха победи, та чак до 9. Между втория и 10-ия кръг пловдивският Локомотив не знаеше гара, която да спре устрема му. И така отборът изпревари клуба като развитие по сполучливия израз на изпълнителния директор Павел Колев. После дойде отрезвяването – клубът дръпна тима назад и в следващите 10 кръга балансът бе достоен за средняк – 2 победи, 4 равенства и 4 загуби. Странният случай с доктор Джекил и мистър Хайд по пловдивски…

11 – КАТО СУХИТЕ МРЕЖИ НА ГУСТАВО БУСАТО

Той умее не само да хваща удари на излезли сами срещу него нападатели, но и… лопати, които застрашително се насочват към главите на провокиращи публиката съперници. Посрещнат с недоверие от червените фенове през юни 2019 г., Густаво Бусато вече намери място в клубната история като чужденеца с най-много мачове във всички състезания (170 дотук), а през есента 11 пъти заключи вратата си и така допринесе армейците да имат най-здравата защита, допуснала едва 11 гола в 20 мача.

17 – КАТО ГОДИНИТЕ НА НАЙ-МЛАДИТЕ СТРЕЛЦИ

Нападател на Левски – Преслав Бачев – е най-младият голмайстор в елита през кампанията. Попадението на родения на 14 март 2006 г. Преслав Бачев срещу Ботев Bp в петия кръг бе с цената на 3 точки за сините, а в онзи ден той бе на 17 години, 4 месеца и 30 дни. Още един 17-годишен футболист вкара решителен гол през настоящия сезон. 6 дни преди да навърши пълнолетие, Роберто Райчев само 2 минути след като влезе като резерва за Славия, донесе точка за белите срещу ЦСКА-София в „Овча купел“ – 1:1. На другия полюс бе Ивелин Попов, който вкара гол от дузпа за Ботев Пд срещу столичните железничари точно на 36-годишния си рожден ден и така стана най-възрастният стрелец през настоящия сезон. „Дузпите при нас ги бият Секулич и Бароан. За рождения ми ден Бароан лично пожела аз да изпълня дузпата, за да ми направи подарък. Аз даже му предложих да бием двойна дузпа, да му подам той да вкара, не се съгласи – каза, че съм „крейзи““, обясни по-късно Попето.

31 – КАТО СЕКУНДИТЕ НА НАЙ-РАННИЯ ГОЛ

Нападателят на Пирин Бл – Юго Комано – порази вратата на Ботев Пд още в 31-вата секунда след началния съдийски сигнал. Уж, който удря пръв, удря два пъти, но в случая канарчетата удариха 3 пъти впоследствие. Рекордът на Първа лига за най-ранно попадение през новия век, откогато има достоверни статистически данни, обаче остана ненадминат и принадлежи на някогашния нападател на варненските моряци Мирослав Манолов, който бе точен в 8-ата секунда на двубоя Монтана – Черно море (1:3), игран на 22 март 2012 г.

48 – КАТО БРОЯ НА ДУЗПИТЕ

48 бяха дузпите, отсъдени и оцелели след проверката с ВАР, или несвирени първоначално, но „препоръчани“ впоследствие с помощта на технологията. 10 от тях не се превърнаха в голове, като истински отличник се оказа украинският страж на пиринци Максим Ковальов, спасил цели 3 удара от бялата точка – срещу Арда, Крумовград и ЦСКА 1948. По две дузпи парираха други двама чужденци – естонецът Матвей Игонен (в два поредни мача на Хебър) и хърватинът Динко Хоркаш за Локо Пд, който единствен от вратарите успя да запише асистенция – срещу Локо Сф в „Надежда“. Вратар пък бе пуснат специално, за да спаси дузпа в последните секунди и го направи – Георги Петков (Славия) срещу Хебър, но ВАР откри нередности и наказателният удар бе изпълнен отново, а Гошо не успя да повтори магията си. Най-много бяха дузпите в полза на ЦСКА 1948 – 7 (5 отбелязани), а гол от бялата точка не вкара само Берое, въпреки че стреля веднъж оттам. Най-щедър на дузпи бе топреферът Георги Кабаков, отсъдил 5 в 11 мача.

51 – КАТО ПОБЕДИТЕ НА ГОСТИТЕ

Ако играеше само навън, ЦСКА-София щеше да е есенен лидер с добър аванс пред останалите. Червените спечелиха повече победи като гости – 7, отколкото на „Българска армия“ – 5. Казано в кръга на шегата – ето още една причина този стадион да бъде разрушен, но само да не стане като с проклятието на новия „Христо Ботев“, където канарчетата дълго време чакаха за първа победа на него. ЦСКА-София мина победоносно през Враца, Стара Загора, Пловдив на два пъти, Благоевград, велико Търново и Коматево, където домакинства Крумовград, подели точките в Пазарджик и на „Александър Шаламанов“, и падна само в Разград. Иначе всеки от отборите в лигата стигна до успех на чужд терен, а победите далеч от дома стигнаха внушителна бройка – 51 или близо една трета от всички изиграни мачове (32%). Тенденцията е ясна – през есен 2022 г. те бяха 40 или 28 процента, а през първия дял на 2021/22 г. – 31, т.е. 23 на сто.

185 – КАТО БРОЯ НА ЧУЖДЕНЦИТЕ

185 бяха чужденците, които играха в Първа лига през първия дял от шампионата, като Ноа Сонко Сундберг се подвизаваше в 2 отбора – първо в Левски, после в Лудогорец. Броят им нараства като стремително спускаща се лавина – 158 записаха мачове през есента на миналия сезон, а за сравнение през първия дял на 2021/22 г. те бяха 118. Разградчани продължават да са Малкия вавилон с 23-ма иностранни, взели участие в шампионатните срещи, но по техните стъпки уверено вървят и в Ботев Пд, където се изявиха 20 с чуждестранни паспорти, в Стара Загора пък създадоха Латино Берое с няколко местни юноши за цвят. На другия полюс „най-българските“ клубове бяха Славия и Арда с по петима иностранци. Затова не е чудно, че чужденците вкараха 210 от всички 375 гола в българския елит (без автоголовете), или 56 процента от попаденията. А 3 от шестте автогола също бяха „чужда изработка“.

1800 – КАТО ВЪЗМОЖНИЯ МАКСИМАЛЕН СБОР ИГРОВИ МИНУТИ

Шестима не пропуснаха нито една игрова минута в 20-те есенни кръга. Очаквано сред тях преобладават вратарите – Густаво Бусато (ЦСКА-София), Динко Хоркаш (Локо Пд), Иван Дюлгеров (Черно море) и Мартин Величков (Етър). Двама бранители се присъединиха към тяхната отбрана компания – Диме Димов (Локо Сф) и Умар Сако (Арда).

20000 – КАТО ЗРИТЕЛИТЕ НА ЦСКА-СОФИЯ – ЛУДОГОРЕЦ

Беше си истинско прощаване – със сълзи (в очите на „Златната топка“ Стоичков) и съкровени спомени (за Магьосника Якимов). 20 хиляди по трибуните (и на околните дървета) казаха „чао“ на „Българска армия“ в сегашния й вид. Последния гол на този стадион вкара някогашният любимец на Сектор Г – Спас Делев, но за Лудогорец, а бурната му радост предизвика размирици.

Любомир Серафимов/ „Тема спорт“