ЦСКА-София печели битката по линии срещу Левски

0
levski cska venderson cunami tobias hainc
Снимка: levski.bg
- -

Дойде заветният момент. В събота от 14:45 часа на стадион „Васил Левски“ е великият мач на България – ЦСКА-София – Левски. Този сблъсък е може би най-значимото събитие в родината, защото от него се интересуват няколко милиона футболни фенове. Някои гледат мача, защото обичат Левски, други – защото боготворят ЦСКА-София, трети мразят и двата клуба, но пак са под напрежение, четвърти просто искат да се разтоварят, а пети са свикнали да гледат само този мач от родната Първа лига. Иначе казано всеки си намира причина, за да застане пред телевизора или да бъде на трибуните за ЦСКА-София – Левски.

Дербито в събота е първо за сезона и определено резултатът в него е доста непредвидим. В последно време ЦСКА-София се надигна солидно, а „сините“ поизгубиха импулса си от силното представяне в Европа. Като цяло и двата отбора играят добър футбол, може би „червените“ са с лек превес, натрупан в последните два-три кръга. Отделно Левски влиза в мача след загуба в дербито с Лудогорец, а ЦСКА-София помете с качествена игра лидера Локомотив и то в Пловдив.

Преди началото на сезона и двата родни гранда се спрягаха за конкурент на Лудогорец за титлата. Предвиждаше се трибой за трофея. Тези прогнози обаче бяха разбити още в самото начало на сезона, което беше белязано от тежък крах на ЦСКА-София. Левски пък сякаш заложи повече на Европа и записа няколко провала още в началото. Това даде възможност на други два отбора да излязат под прожекторите – Локомотив Пловдив и Черно море. Те се възползваха от слабия старт на ЦСКА-София и Левски и представянето на Лудогорец, което е много под нивото на наличните футболисти. Въпреки всичко това, Левски и ЦСКА-София към днешна дата демонстрират качество, което може да им донесе трофея. Това дерби идва в много възлов момент, който може да засили към титлата някой от двата гранда и съответно – да откаже другия. Да, все още е много рано да се говори за титла и провал, но предвид изоставането на „сините“ и „червени“ от челото, поражение в дербито ще е равносилно и на сътресение, а не само изпуснати точки.

Ето и сравнение между Левски и ЦСКА-София по линии, което се печели 2,5 на 1,5 от „червените“:

ВРАТАРИ

Тук битката е между опита и уменията. Густаво Бусато вече е ветеран в тези мачове. Бразилецът е правил и гафове в дербито, но е врял и кипял в този мач, а понякога това е най-важното за добро представяне.

Пламен Андреев също натрупа доста опит, въпреки че е само на 18 години. Добрата новина за него е, че вече не е капитан на тима, което му носеше допълнително напрежение. Младокът има страхотни качества, които е показвал многократно. Той беше и в основата на доброто представяне на Левски в мачовете с Айнтрахт. Някой ще каже – това също е много голям мач. В дербито обаче е друго, ако срещу германците „сините“ бяха аутсайдер и надеждите бяха единствено, че ще загубят с по-малко, сега срещу ЦСКА-София очакванията са съвсем различни и съответно напрежението е в пъти по-голямо. Припомняме, че в последното дерби именно Пламен Андреев беше сред основните виновници за победата на ЦСКА-София. Тогава той направи грешки, до каквито никога нямаше да се стигне, ако Левски играеше срещу Ботев Пловдив, Пирин или Локо София.

Тук победата е по-скоро за Густаво Бусато на база опита му.

ЗАЩИТА

Отбраната на ЦСКА-София се стабилизира много, след като в началото на сезона тя можеше да се опише прекрасно само с две думи – пълна трагедия. Треньорът на „червените“ Нестор Ел Маестро извади от състава Мено Кох и Сейни Санянг, които оформяха кашата отзад. Отделно капитанът на тима Амос Юга, който е най-долу в диаманта в средата на терена, помага много на отбраната в центъра. Също много важно решение на треньора беше да се откаже от идеята отбранителната линия на ЦСКА-София да е много близо до центъра на терена, както се случи в мачовете със Сепси. Ел Маестро осъзна, че няма толкова бързи и повратливи защитници за подобна стратегия. Сега се очаква Браян Кордоба да се завърне в състава след травма, а това ще е отлична новина за „червените“, защото колумбиецът изгради отличен тандем с Христян Петров. Новото попълнение Емануел Шакич се включи много силно отляво на защитата на „Лаута“.

При Левски нещата в отбрана са още по-добре, защото карето е доста сработено. Няма да е голяма изненада, ако Николай Костов заложи и на трима централни бранители. От една страна, защото има качествени такива в лицето на Хосе Кордоба, Кристиан Димитров и Келиан Ван дер Каап. От друга – за да спре мощта на ЦСКА-София през центъра. „Червените“ залагат на двама тежки тарани, а схемата с трима стопери би била доста полезна в такъв случай. Още повече крайните защитници на Левски – Петрис и Цунами, са с доста атакуващ привкус и повече им приляга да са халф-бекове.

Тук битката е по-скоро в полза на „сините“, на които отбраната е по-обиграна и гъвкава.

ХАЛФОВЕ

ЦСКА-София надделява в средата на терена, а основната причина за това е този диамант, на който Ел Маестро залага. Треньорът успя да избере най-добрите позиции на Амос Юга, Джонатан Линдсет, Марселино Кареасо и Тобиас Хайнц, а отделно им даде функции, които отговарят точно на качествата им. Именно това му решение изправи на крака „червените“, които бедстваха преди това, въпреки че що-годе същите футболисти бяха титуляри, но те бяха на други позиции и с различни задачи.

Анди Краев е основната движеща сила в халфовата линия на Левски. Той хем подкрепя защитата, хем помага и на атаката. Всички останали – Асен Митков, Дарлан, Фадига, Чандъров, са взаимозаменяеми.

НАПАДЕНИЕ

В атаката битката тръгва от съвсем различни позиции. Тази на ЦСКА-София залага на мощ и голмайсторски нюх. Левски пък е силен на скорост. Интересното е, че нито „сините“ разполагат с тежък таран, каквито са Дюкенс Назон и Майкъл Естрада, нито „червените“ имат скоростни и технични играчи като Уелтън, Роналдо, Рикардиньо и Ел Джемили.

В тази връзка Левски ще има предимство, ако заложи на по-дефанзивна стратегия и контраатаки. ЦСКА-София пък ще бъде по-силен, ако държи топката и наложи натиск.

Тук сблъсъкът е по-скоро равностоен и изключително непредвидим./ „Мач Телеграф“