Турция победи Чехия и влезе през парадния вход в елиминациите

0
449164343 1016649369827458 927982961220290031 n

Турция победи Чехия с 2:1 в последен двубой от груповата фаза на европейското първенство. Чехите останаха рано с човек по-малко, но се държаха достойно. Те обаче отпадат от борбата в турнира.

Мачът в Хамбург започна с натиск на Чехия, като във 2-ата минута Лукаш Провод стреля силно по диагонала от 20 метра, но Мерт Гюнок спаси.

Постепенно Турция успя да се съвземе и на свой ред тръгна в атака към чешката врата.

Четвърт час след началото на мача Давид Юрашек стреля от дистанция, но прати топката над турската врата.

В 20-ата минута Антонин Барак фаулира Салих Йозджан в средата на терена и съдията Ищван Ковач от Румъния му показа жълт картон, който бе втори за седмицата на Чехия и така тимът на Иван Хашек остана с 10 души на терена.

В следващите минути Турция притисна Чехия в търсене на гол, бидейки с човек повече на терена. Играта обаче се накъса и съдията имаше много работа, за да въдворява ред, като за целта използва и картони.

Въпреки че Чехия бе с 10 души, атаките на тима бяха по-опасни, като в 45-ата минута Давид Юрашек бе изведен вдясно от турската врата и стреля, но Гюнок спаси.

До края на първата част повече опасности нямаше и двата отбора се прибраха на почивка при равенство в резултата.

Турция започна по-настойчиво второто полувреме и опита да затрудни чешката защита. Чехите обаче също не се затвориха в глуха защита и атакавуха при всяка възможност. В 50-ата минута Адам Хложек се оказа на стрелкова позиция извън наказателното поле и шутира, но Гюнок спаси.

При ответната атака Баръш Йълмъз нахлу в наказателното поле от дясното крило. Почти от аутлинията той върна топката навътре, където Кенан Йълдъз стреля, но Индрих Станек направи феноменално спасяване. Защитата на Чехия обаче не успя да изчисти топката и тя стигна до Исмаил Юксек на границата на наказателното поле.

Халфът веднага подаде на Хакан Чалханоглу. Капитанът на „полумесеците“ бе вдясно от вратата и стреля красиво с външен фалц, като не остави шансове на чешкия страж – 1:0 за Турция.

В следващите минути двата отбора не успяваха да осъществяват сериозни нападения.

Така се стигна в 66-ата минута, когато след след силно хвърлен тъч, вратарят на Турция опита да хване топката, но бе притиснат от Томаш Хори. Гюнок изпусна топката в краката на Хори, който стреля, но ударът му бе блокиран. Топката обаче се върна при Томаш Соучек и капитанът при добавката изравни резултата с мощен изстрел.

След изравнителното попадение Турция опита да притисне останалия с 10 души свой съперник. В 73-ата минута Арда Гюлер опита удар от малък ъгъл след ъглов удар, но влезлият като резерва на мястото на контузилия се Индрих Станек Матей Коварж улови без проблем топката.

В течение на минутите чехите отново тръгнаха по-устремено в атака в търсене на пълен обрат, докато възпитаниците на Винченцо Монтела внимаваха повече, тъй като равенството ги устройваше.

В четвъртата минута на добавеното време Тусун вкара победния гол за турция.