Турция пречупи Грузия в зрелище

0
448759081 1010372623788466 2843065882914077571 n
PRAGUE, CZECH REPUBLIC - JUNE 07: David Moyes, Manager of West Ham United, celebrates with their winners medal after the team's victory during the UEFA Europa Conference League 2022/23 final match between ACF Fiorentina and West Ham United FC at Eden Arena on June 07, 2023 in Prague, Czech Republic. (Photo by Richard Heathcote/Getty Images)

Турция победи Грузия с 3:1 в мач от предварителните групи на Европейското първенство в Германия. Срещата бе много интересна, като и двата тима демонстрираха бърз и нападателен футбол. Нивото на футбола бе много високо. Двубоят се игра на стадина в Дортмунд. Съперниците се захапаха още от началото.

В 6-ата минута Хакан Чалханоглу изпълни корнер. Кан Айхан засече топката с глава, но изстрелът му премина над вратата.

Четири минути по-късно Турция бе близо до откриване на резултата. Айхан отправи удар от границата на наказателното поле, който срещна десния страничен стълб на вратата на Гиорги Мамардашвили.

Грузия отговори с изстрел на Анзор Меквабишвили, при който се получи рикошет. Мерт Гюнок все пак успя да реагира и да избие в корнер.

В 25-ата минута Турция поведе в резултата. Играч на съседите ни центрира, бранител на „кръстоносците“ изчисти, но топката попадна на крака на Мерт Мюлдюр, който с изключителен удар от воле от границата на наказателното поле не остави шансове на Мамардашвили. Изстрелът на Мюлдюр попадна в горния ляв ъгъл.

Броени секунди след това отборът на Винченцо Монтела си помисли, че е стигнал до второ попадение. Кенан Йълдъз прати топката в мрежата, но след намесата на ВАР голът бе отменен.

Гиорги Тситаишвили отправи опасен удар в 30-ата минута. Вратаря на Турция обаче внимаваше и спаси.

Две минути по-късно Грузия изравни. Георгес Микаутадзе бе намерен в пеналтерията от Гиорги Кочорашвили и отбеляза исторически първи гол за страната на Европейски първенства. Гюнок можеше да се намеси по-добре при ситуацията.

В 36-ата минута Микаутадзе можеше да вкара второто си попадение в срещата. Този път Гюнок показа добър рефлекс.

11 минути след старта на второто полувреме Чалханоглу изпълни пряк свободен удар. Изстрелът му бе мощен, но в обхвата на Мамардашвили и стражът спаси.

В 66-ата минута Турция отново поведе в резултата. Талантът на Реал Мадрид Арда Гюлер отбеляза след феноменален удар от далечно разстояние, който влетя неспасяемо в горния десен ъгъл. Мамардашвило отново нямаше как да се намеси.

4 минути след това грузинците можеха да изравнят. Играчите на Вили Саньол разиграха добре в близост до наказателното поле. Гиорги Кочорашвили се озова на отлична позиция и стреля, но ударът му срещна напречната греда.

В 86-та минута имаше много опасна ситуация пред вратата на Грузия, като голът се размиа по чудо. Зеки Челик центрира към Юсуф Язъджъ. Ударът с глава на нападателя бе добър. Вратарят на Валенсия обаче спаси.

Грузинците не се предадоха до последно. Търсеха и опитваха път към вратата на съперника, но не успяха да стигнат до изравняване и точка. В края на мача Турция вкара трети гол чрез Актуртюглу   завоюва много ценни 3 точки, които дават импулс на тима.