Съвсем скоро завладелите ни за кратко емоции покрай националния отбор отново ще отстъпят място на вълненията около вътрешното първенство. От него вече изминаха 7 кръга и може да се направят някои изводи, както и да се отбележат определени тенденции и нюанси. Една от тях касае най-важното нещо във футбола – головете. В тази връзка трябва да се отбележи, че от началото на сезона резултатността в Първа лига се срина до най-ниските си нива. В 49 изиграни двубоя са вкарани 104 гола или средно едва по 2,12 на мач. На отделни етапи от предишни години тя е била и по-ниска, но като краен показател толкова зле не е била в нито един шампионат. Само в 7 от 49-те изиграни срещи в Първа лига от началото на сезона са се вкарали повече от 3 гола. Това е едва 14,29% от всички двубои.
За тотоманиаците пък няма почти никаква дилема кой е по-вероятният изход между ъндър (под 2 гола и половина) или оувър (над 2 гола и половина). Съотношението между двете възможности е 67 срещу 33 процента в полза на ъндъра.
От сформирането на „А“ група през 1948-а година най-малко голове са отчетени през1952 година – средно по 2,21 на двубой. Разбира се, критикувайки сегашното състояние на този показател, трябва да имаме предвид, че той не е окончателен. Изминали са само 7 кръга, а до края на сезона има да се играят още 29. В тях много неща може да се случат и всичко да се обърне на 180 градуса. Промяната може да дойде от факта, че селекциите, особено на водещите три клуба в класирането, продължават и през настоящата пауза. Доста солиден брой чужденци все още не са дебютирали с екипа на своите отбори. Причините за тази трайна тенденция, която виждаме не за първи път в последните няколко сезона, не са една и две. Вече многократно е ставало дума, че централните нападатели вкарват все по-малко и с функцията им да бележат все повече се нагърбват крилата. Стигна се дотам, че през сезон 2014/15, когато кръговете бяха 32, голмайсторът на първенството (Антонио Аниете от Левски) завърши едва с 14 гола. Две-три седмици преди края на сезона пък бяхме пред реалната угроза да имаме голмайстор със срамните 10 или 11 гола.
Друга причина за спада на резултатността може да се търси в липсата на изявени аутсайдери в първенството. В последните години неизменно имахме поне един удавник, който играеше в шампионата на олимпийския принцип и губеше често с големи резултати. Такива отбори бяха Марек и Хасково през 2014/15, преди това Любимец, Нефтохимик и Пирин (ГД), през 2012/13 такъв отбор беше Етър, през 2011/12 – Светкавица и Калиакра и така нататък. Още по-рязко, но и по-изкуствено се вдигаше резултатността от присъствието на посмешища като Черноморец Бс (Сф) през 2006/07 и Раковски (Рс) 10 сезона по-рано. Да, засега се оформя един аутсайдер – Верея, но неговото присъствие влияе на резултатността по малко по-различен начин от тези тимове, които изредихме в предните редове. Причината е, че този отбор, макар да не губи с големи резултати, има друг проблем – не може да вкарва. След седем кръга цифрата 0 продължава да стои в графата „попадения“. Нещо, което сме виждали твърде рядко дори от най-слабите отбори в историята на елитната ни дивизия.
Водачът в класирането – Левски, засега печели пестеливо мачовете си, което също се отразява зле на резултатността в първенството като цяло. В пет от седемте си двубоя „сините“ вкараха по два гола, а в други две срещи спечелиха минимално с 1:0.
Лудогорец също е за критика в това отношение, тъй като през този сезон започна по-ялово от всякога. След първите 6 кръга „орлите“ бяха отбелязали едва 5 гола, а след последния мач с Дунав ги увеличаха до 8. Тук причината може да се търси в целия отбор, но и персонално в основния реализатор Клаудиу Кешеру. В предишните два сезона той стана голмайстор на първенството, но сериозно бе зациклил преди споменатия мач с Дунав и се скъсваше да пропуска.
Единствено ЦСКА-София засега държи ниво и бележи редовно. „Червените“ са с най-резултатното нападение и имат 13 гола на сметката си, макар в двете най-трудни гостувания – на Лудогорец и Ботев да не успяха да се разпишат. Въпреки това, отборът се придържа към типичния за него агресивен стил. Това му позволява дори когато играе слабо да има шанс да измъкне победата, както стана срещу Славия. Без да блестят „червените“ играха с много агресия, до последно сипеха топката пред вратата на „белите“. Така секунди преди края Мауридес засече едно центриране с глава и донесе победата на своя отбор.
Остава да видим дали след като началният етап на сезона отмина в следващите картината по терените или поне тази с головете ще се промени. Ако нещата останат в същия дух, ще изпратим най-слаборезултатното първенство в историята.
Здравко Гюров/ „Меридиан мач“