US Open е „най-българският“ турнир в Големия шлем

0
US Open Feature, leeres Arthur Ashe Stadium ohne Zuschauer, Uebersicht, Panorama, von oben *** US Open feature, empty Ar
US Open Feature, leeres Arthur Ashe Stadium ohne Zuschauer, Uebersicht, Panorama, von oben *** US Open feature, empty Arthur Ashe Stadium without spectators, overview, panorama, from above Copyright: xJuergenxHasenkopfx
- -

Стартиращото тази вечер (26 август) Открито първенство на САЩ е турнирът от Големия шлем, донесъл най-големи успехи на българския тенис. Те са заработени не от един, от няколко големи имена в нашия спорт от няколко поколения и са на различни равнища.

Началото поставя Мануела Малеева, която има паметни изяви в комплекса „ФлашингМедоус“ в нюйоркския квартал „Куинс“.

През 1984 г. най-голямата от легендарните сестри спечели единствената титла за страната ни в турнир от Шлема. Мануела стана победителка в турнира за смесени двойки в компанията на Тим Гъликсън. По-малката й сестра Катерина пък игра финал при женските двойки през 1994-та заедно с Робин Уайт (САЩ).

Мануела може да се похвали и с два полуфинала на сингъл на US Open – в две поредни издания на надпреварата през 1992-1993 г. Това са единствените й полуфинали в Големия шлем.

През 1992 г. Малеева, тогава състезаваща се и с фамилията на Франие, победи на четвъртфинал най-малката си сестра Магдалена с 6:2, 5:3 и отказване на Маги. На полуфинала българката отстъпи пред испанката Аранча Санчес Викарио – 2:6, 1:6, която пък бе сразена на финала от Моника Селеш с 3:6, 3:6.

На следващата година най-титулуваната ни тенисистка при дамите направи още един рейд до топ 4, като по пътя си елиминира испанката КончитаМартинес след обрат – 1:6, 6:0, 6:2. В това издание на надпреварата отново имаше български сблъсък, в който Катерина преодоля Магдалена с 6:2, 6:3. Мануела и Катя пробиха до четвъртфиналите, където Катерина преклони глава пред бъдещета финалистка ХеленаСукова с 1:2 сета.

На тази фаза Мануела взе връх над японката КимикоДате- 7:5, 7:5, преди да се изправи пред Щефи Граф на полуфинал. Малеева поведе със сет – 6:4, но германката „стъпи на газта“, взе мача с 2:1 (6:1 и 6:0 във втората и третата част), след което взе и големия трофей с 6:3, 6:3 в прекия спор за титлата. Месеци по-късно – през февруари 1994 г., Мануела Малеева сложи край на чудесната си кариера.

Мина време, преди Голяма ябълка и големият й тенис турнир – не най-престижният Мейджър, но със сигурност най-космополитният, отново да започнат да радват българите.

През 2008 г. Григор Димитров стана шампион при юношите, десет години по-късно Адриан Андреев грабна титлата на двойки при юношите, а три години по-късно отново в карето Пьотр Нестеров бе финалист. Един от полуфиналите на Гришо в турнири от Големия шлем също бе в Ню Йорк – това стана през 2019 г., когато той елиминира Роджър Федерер на четвъртфинал и това остана единствената му победа над Маестрото. На полуфинал загуби от Даниил Медведев, сразен след това драматично от Рафа Надал в прекия сблъсък за отличията.

US Open винаги е в крак с времето и технологиите

Щатското открито първенство по тенис се провежда за първи път през 1881 г., което е само четири години след началото на Уимбълдън и цяло десетилетие преди „Ролан Гарос“. Това е единственият турнир от Шлема, който не е прекъсван никога – нито от войни, нито от икономически катастрофи или пандемии.

Той е и единственият Мейджър, който се е провеждал на три настилки – на трева от зората си до 1974 г., след това три години на клей, а от 1978 г. до наши дни е на твърди кортове. Така Джими Конърс е единственият, печелил US Open на трева (1974 г.), клей (1976 г.) и хард (1978, 1982, 1983 г.). При жените няма подобен случай, а Крис Евърт (клей и хард) е единствената дама, ликувала на повече от една настилка.

US Open е дом на най-големия тенис корт света. „Артър Ашстейдиъм“, открит през 1997 г., е с капацитет от 23 771 места.

Надпреварата в „Куинс“ дава на тениса две важни нововъведения в Големия шлем. През 1973 г. за първи път наградните фондове за мъже и жени са изравнени и това остава непроменено до днес.

През 2006 г. на US Open пък за първи път в Големия шлем бе въведена електронната система за видеоповторение, наречена „ястребово око“.