В Гърция: Колко сложен може да стане футболът? В България има две ЦСКА, които се борят за титлата

0
Снимка: cska.bg
- -

Два отбора с името ЦСКА съжителстват в България не толкова хармонично и дори се състезават по-равно за титлата. Колко сложен може да стане футболът? Колко разногласия може да има в един футболен клуб? В България отвратителната игра на „гражданска война“ приключи. Историята на двата столични ЦСКА не е обикновена. Има много примери за ядосани фенове, създали нов отбор от пепелта на стария, но уникална е историята на успеха на ЦСКА 1948. Клуб, основан от фенове на оригиналния ЦСКА. Болезнената история на раздялата на ЦСКА започва през 2015 г. Клубът фалира, ЦСКА остава без лиценз и изпада в трета дивизия.

Няколко месеца по-късно бизнесменът Гриша Ганчев придобива мажоритарен дял в клуба, а отборът печели Купата на България през 2016 г., въпреки че играе в трета дивизия на българския футбол. Всъщност те станаха първият отбор в историята, който направи това. Но Ганчев искаше веднага да изведе ЦСКА до първа дивизия. И той успя, като купи два отбора. Чавдар Етрополе и Литекс Ловеч (б.р. – той си беше негов). Двата клуба се обединяват и се създава новият ЦСКА-София, който заема мястото на Литекс в най-горната дивизия.

Този ход никак не се хареса на част от феновете на ЦСКА, които веднага реагираха, като създадоха нов отбор през юли 2016 г.! Името му е ЦСКА 1948.

Новият ЦСКА започна своя футболен път от аматьорските категории, печелеше една промоция след друга и през 2020 г. стигна до най-високото ниво, където щеше да се срещне с… друг ЦСКА!

Светът беше разделен, въпреки че мнозинството от феновете на ЦСКА подкрепят старото, а не творението на феновете. Всъщност в мачовете помежду им имаше силни неодобрения към новия ЦСКА от страна на феновете на по-стария.

Въпреки това ЦСКА 1948 успя още в първия си сезон да претендира за участие в евротурнирите и тази година е особено оспорвана, тъй като е на трето място в българското първенство на 6 точки от лидера ЦСКА-София.

Никос Цуанис/ Novasports.gr
Превод: „Мач Телеграф“