В Ирландия: Посещаемостта на „Армията“ е сведена до един гьол! Стоманената връзка между ЦСКА и ултрасите е прекъсната завинаги

1
- -

Когато Сейнт Патрикс пристигна в София, за да се изправи срещу доайена на българския футбол ЦСКА, той стъпи с единия крак в драмата, която обещава да съживи вътрешния футбол в страната, като същевременно застрашава най-дългогодишните му традиции. В началото на 2014 г. футболът в България залязва и отнася със себе си най-известния клуб. Подкрепата на фоновете към местните отбори обаче не е в крак с нарастването на интереса към чуждестранния футбол. Посещаемостта на стадион „Българска армия“, която в златния си период представляваше море от над 70 000 зрители, както бе на мача с Байерн в полуфинала през 1982 г., сега бе сведена до един гьол. Оставена на произвола от футболните власти, политическите сили и собствениците си управници, финансовата инфраструктура се огъна под растящия дълг, докато вече не можеше повече да понесе тежестта. Впоследствие клубът бе продаден на олигарха Гриша Ганчев, към онзи момент е собственик на големия съперник на ЦСКА Литекс Ловеч, но не навреме, за да убеди БФС, че са готови финансово за наближаващия сезон 2015/16 и в крайна сметка лицензът на клуба беше отнет, а едно от големите футболни имена на бившия Комунистически блок беше заточено в джунглите на Трета дивизия.

Настоящият сезон заварва клуба във възход. Това е седмият им сезон в елита, в който тимът регистрира четири вицешампионски места след новата доминираща сила Лудогорец. С назначаването на Алън Пардю през ноември 2020 година изглеждаше, че революцията на „Армията“ е дошла и титлата ще бъде сграбчена. Когато треньорът Стойчо Младенов беше уволнен през април 2022 г., тъй като ЦСКА не успя за пореден сезон да се пребори за титлата с Лудогорец, Пардю беше назначен за мениджър с уговорката това да продължи до края на сезон 2022/23. Всичко вървеше добре, докато познат на българския футбол проблем не надигна глава и не провали операцията.

„След мача между България и Англия в София през 2019 г., когато играчите на „трите лъва“ бяха малтретирани на расова основа, БФС стартира кампания, за да се опита да изкорени проблема с расизма. Преди мача с Ботев Пловдив през май четирима от чернокожите играчи на клуба бяха малтретирани на расова основа от собствените си привърженици, включително с банани, хвърлени по тях от трибуните. По-малко от две седмици по-късно Пардю подаде оставка, заявявайки, че „събитията преди и по време на мача не са приемливи за мен“. В ЦСКА има много чужденци, които се смятат за наемници от заклетите привърженици. Те настояват за клуба да играят повече българи, затова и се стига до инцидентите в мача с Ботев. Връзката между ултрасите и клуба е прекъсната. Сега клубът насочва вниманието си към други тип фенове – семейства и деца. И така, на фона на принципното напускане на Пардю, някогашната стоманена връзка между ЦСКА и неговите най-крайни ултраси е прекъсната, вероятно и завинаги. Това може да е закъснял катализатор за прочистване на последните следи от дискриминация.

В. „Айриш Таймс“
Превод: „Мач Телеграф“

0 0 votes
Article Rating
1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Лудогорец оле
Лудогорец оле
2 години по-рано

Простотия някаква … Как може да кажеш на такъв урод „доайен“ – нямам представа! Това са чисти курви, които определено не са българи, а определено и отбора не е! литекс или сска, кочините на света….