В Италия за Гунди: Българският Ван Бастен остана там, където е роден и където искаше да умре

0
- -

Той е свикнал винаги да побеждава. По негово време защитниците не са особено фини – топка или крак, нямаше особена разлика. Георги Аспарухов, известен като Гунди, избягва физическите сблъсъци, ако може. Движи се грациозно на „Уембли“, където България гостува на световния шампион Англия през 1968 г. В един момент българинът се преборва с Брайън Лабоун и стартира класическа контраатака, която му отваря половината терен. Крайният защитник Кийт Нютън се опита да го блокира, но е поразен от внезапна смяна на посоката. Гунди пробива мощно и стреля по диагонала, избягвайки последния отчаян опит на Нютън за шпагат. Топката се забива в ъгъла на Гордън Уест – 1:0 за България. Това е само приятелски мач, но не всеки ден се вкарва на „Уембли“ срещу световните шампиони. Това не беше първият път, когато светът на футбола забеляза Гунди…

Георги Аспарухов е роден на 4 май 1943 г. в покрайнините на София. Израства, играейки футбол и волейбол, и е много добър и в двата спорта. Кариерата му започва в юношеските отбори на Левски София, но там го карат да играе в защита. Докато не е повикан в национална селекция, където вкарва невероятен гол с удар от разстояние. От този ден нататък Гунди става централен нападател…

Сутринта на 30 май 1971 г. Аспарухов кара колата си, а приятелят му Никола Котков е до него. Спира за бензин преди прохода Витиня, който през планините ще ги отведе до Враца. Плаща и оставя щедър бакшиш на бензиностанцията. Стопаджия го моли за превоз и Гунди го натоварва. Няколко километра по-късно голям камион спира пред колата. Катастрофата е фатална. Колата се запалва и за тримата мъже няма спасение. Същия ден след техническа повреда при маневра за връщане на Земята тримата съветски космонавти Доброволски, Пацаев и Волков, загиват на борда на космическия кораб „Союз 11.“ Двете трагични нещастия се състезават за заглавията и новините. Но няколко дни по-късно има над 500 000, за да отдадат почит на Гунди, – на 28 години, 246 мача и 150 гола в лигата, 49 мача и 18 с националния отбор. Стадионът на Левски носи името на Аспарухов от 1990 г. и около десет години по-късно Гунди е обявен за най-добрия български играч на XX век, изненадващо изпреварил Христо Стоичков.

Не са много българите, известни по света, и изглежда, че почти всички, за да станат известни, трябваше да напуснат родината си. Спартак, гладиаторът, който ръководи бунта на робите през 1 век пр.н.е., е родом от Тракия, историческата област, съответстваща на юг от днешна България. Писателят и носител на Нобелова награда от 1981 г. Елиас Канети е роден в Русе, но трудно може да се нарече българин, защото е творил във Виена, Франкфурт, Цюрих и Лондон, а езикът, на който е писал своите произведения, е немският.

Христо Явашев, по-известен просто като Кристо, е намери своето художествено посвещение в Париж, както и Силви Вартан, родена през 1944 г. в предградие на София…

Георги Аспарухов, българският Ван Бастен, не го прави. Той остана там, където е роден и където искаше да умре. Но петдесет години след смъртта си той все още е великият Гунди за всички.

Джино Чори/www.ilfoglio.lt
Превод: „Мач Телеграф“