На Станимир Стоилов тепърва му предстои да се сблъска с монотонното ежедневие на българското първенство, защото тай сам си постла този килим – неговият Левски да прескача съперници от рода на Ботев Враца ако не с лекота, то с минимални затруднения. Миналата година по това време сините паднаха на същия стадион, а сега вече знак 2 стартира от 1.55 и падна до 1.20 преди мача, което само по себе си говори, че дори математически Левски вече е съвсем различен отбор.
Има нещо много любопитно в есенните мачове на тима. Често се случва Левски да играе в двубой, при който съперникът още през първото полувреме остава с човек по-малко, а има и моменти, когато сините получават червен картон. Интересното е, че много рядко виждаме тима на Станимир Стоилов да се възползва от това, което не е никак случайно. Отстрани изглежда, че численото неравенство в полза на сините на практика не е никаква полза и футболистите сякаш се объркват какво трябва да правят, защото десет човека отсреща означава непознати води за левскарите. Още срещу ЦСКА 1948 се видя, че настава объркване, с ПАОК в Солун дори с двама повече на терена сините не бяха убедителни, а онзи ден във Враца пак не си сложиха туршията навреме и се стигна до моменти на изтръпване.
Майтапът настрана, но вероятно трябва да се правят някакви специализирани тренировки за моменти на числено превъзходство. Явно заниманията на „Герена“ са дотолкова автоматизирани, че при извънредни обстоятелства нищо от повтаряното през седмицата не работи.
При Левски, както сме отбелязали, рядко се разчита на някакви индивидуални проблясъци или пък на късмет. Всичко е говорено, показвано, връщано, тренирано до откат. Това, че в много мачове сините стигат до голово положение в първите 1-2 минути, не е паднало от небето. Онзи ден пак се случи на Уелтън, който отново не пожела да бие, а да асистира. Той, когато е важно, стреля, като не е чак толкова, подава. В реванша с Лудогорец рано-рано я вкара, както и в първия мач с ПАОК, а срещу малтийците и във Враца търсеше съотборник да му свърши работата. За отбелязване е, че горе-долу наполовина са случаите на негово нахлуване отляво и по дясното крило. Но неделната ситуацията срещу Ботев бе тренирана в дните преди двубоя. А същото се отнася и за гола на Краев. Няколко пъти Стоилов местеше на тренировка Андриан като колче и с асистентите си му създаваха съпротива и това като копи-пейст намери реална проекция във Враца. Любопитното е, че тези неща могат да бъдат разузнати или проучени от съперниците на сините. Станимир Стоилов никога не е закрил тренировка, както се случваше често при Петър Хубчев. Какво толкова се криеше тогава, не е ясно. Но сега, като никой нищо не крие, има друг ефект. Затова някои хора казват – във футбола няма логика. Което не е точно така, защото при сините всичко е следствие на последователни и логически процеси. И хората от „Герена“, най-вече треньорът, често правят връзка с някои резултати или отделни епизоди със събития от миналото.
Според Стоилов нямало нищо случайно в това, че точно Ноа Сонко Сундберг е получил червен картон, защото напоследък често му сервирали информации и „информации“ за интерес от други клубове. И това му поразмътило главата. Ами нормално е, когато си на 5 хиляди евро заплата и ти слагат на масата 15 или 20 хиляди евро, да ти е едно такова разсеяно и объркано.
Не е случайно и това, че – нека го кажем с наши думи – когато 4-5 години се подиграваш на футбола, по някое време футболът да си направи майтап с теб точно, и то когато най-малко очакваш. Николай Михайлов имаше някои куриозни изпълнения с националния отбор, но това на реванша с Хамрун според Стоилов е било реванш от страна на играта, наречена футбол, към човек, който си е мислел, че е футболист. Веднага след отпадането от Европа треньорът бе доста дипломатичен и деликатен относно Михайлов, опита се да го предпази и да парира синьото народно недоволство и сега като поотмина, каза какво се случва с Николай, защо се случва и докога ще се случва. И нещо извън темата – ще видим дали статутът на резерва в Левски ще попречи на Михайлов да попадне в списъка на новия национален селекционер Кръстаич, който след две седмици трябва да прати първи повиквателни.
Желю Станков/ „Тема спорт“